Brawo Lasy Państwowe! Brawo bushcraftowcy i surwiwalowcy!

Las (fot. MG)

Dotarła do nas dzisiaj świetna wiadomość. Na skutek rozmów przedstawicieli Lasów Państwowych i osób zaangażowanych w buscraft i surwiwal powstanie pilotażowy program, dzięki któremu będziemy mogli legalnie nocować na dziko w wyznaczonych obszarach polskich lasów.

Pilotażowy program wystartuje w przyszły czwartek 21 listopada i potrwa do 23 listopada 2020 r. Jak podają Lasy Państwowe:

Wyznaczyliśmy specjalne obszary leśne o łącznej powierzchni ponad 65 tys. ha, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Miejsca te znajdują się w nadleśnictwach wchodzących w skład Leśnych Kompleksów Promocyjnych.

Na początek wyznaczono 43 takie obszary. Najmniejszy z nich liczy 224 ha, największy – 5371 ha. W tych miejscach będzie można uprawiać bushcraft i surwiwal, a także nocować na dziko zgodnie z ustalonym regulaminem.

Obszary programu pilotażowego (fot. Lasy Państwowe)

Według podstawowych zasad w granicach tych obszarów będzie można biwakować w dowolnym miejscu w grupie do czterech osób i nie dłużej niż dwie noce z rzędu bez zgody nadleśnictwa (wystarczy je tylko uprzedzić o tym zamiarze pocztą elektroniczną). Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie – zgodnie z zasadą leave no trace.

Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych:

Efekty ocenimy za rok, ale to może być przełom. Usuwamy bariery niezrozumienia między różnymi grupami i wspólnie szukamy rozwiązań, które pozwolą wszystkim cieszyć się lasem w sposób bezpieczny dla nich i dla lasu.

Szczegółowe mapy i regulamin będą dostępne w dniu rozpoczęcia pilotażu na stronie Banku Danych o Lasach. Wszelkie potrzebne informacje znajdziecie już wkrótce również na stronach Outdoor Magazynu.

Przedstawiciele Lasów Państwowych zwracają się do wszystkich miłośników leśnych przygód z następującą prośbą:

Jak każdy pilotaż, jest to twór niedoskonały, ale dążący do ideału. Dlatego twórzcie go razem z nami – edukując się nawzajem na temat tego jak być odpowiedzialnym użytkownikiem lasu. Bez Was nic z tego nie będzie! Parafrazując słowa pierwszego człowieka na księżycu: dla człowieka to jeden mały krok, dla leśników, bushkrafterów i surwiwalowców skok ogromny.

Pełną informację na temat programu pilotażowego znajdziecie na oficjalnej stronie Lasów Państwowych.

Aby pilotaż okazał się sukcesem, a program w przyszłości był kontynuowany i objął kolejne obszary, kluczowa jest edukacja. Możliwość legalnego nocowania na dziko w obrębie Lasów Państwowych to przywilej dla całej outdoorowej społeczności, ale również odpowiedzialność. Ważne, abyśmy o tym pamiętali, a przyrodę traktowali (jak zawsze!) z należytym szacunkiem.

Z tego co udało nam się ustalić, w pierwsze działania edukacyjne zaangażowali się instruktorzy Leave No Trace Center for Outdoor Ethics oraz przedstawiciele marki Lesovik (nasze ulubione hamaki). Wspierać będę ich koledzy z „Ekwipunek dźwigany codziennie”, a także redakcja Outdoor Magazynu. Już niedługo opublikujemy harmonogram pierwszych warsztatów biwakowych.

Michał Gurgul
źródło: Lasy Państwowe, Lesovik

Exit mobile version