OM#8: Zadbajmy o ten outdoor!

Jesienią 2019 r. wydaliśmy w sumie ósmy, ale pierwszy “empikowy” numer naszego magazynu. Mamy nadzieję, że dzięki temu poszerzy się grono “wyznawców” outdooru, pragniemy, aby nasze czasopismo promowało styl życia i filozofię, które w dzisiejszych czasach wydają się nam kluczowe: by zachować zdrowie, spokój, dobre samopoczucie. Sprzedaż na większą skalę umożliwiła nam również wykonanie innego ważnego kroku. Teraz jesteśmy w stanie – oczywiście przy Waszej pomocy – zadbać o otaczający nas świat, naturę i jej zasoby, z których korzystamy podczas naszych outdoorowych przygód.


***

Pisałem już o tym, czym dla mnie jest outdoor (link). We wstępie do jesiennego numeru znajdziecie kolejną krótką refleksję zatytuowaną “Zasady gry”. Tym razem zastanawiam się, w jaki sposób powinniśmy korzystać z naturalnych przestrzeni – kto ustala reguły i czy musimy ich przestrzegać?

Jedne rozważania prowadzą do drugich, pytań rodzi się więcej niż odpowiedzi. Na łamach OM piszemy o tym, jak wykorzystywać dobra, które daje nam świat: jak wbiegać na góry, jak spływać rzekami, jak nocować w lesie, jak skakać, jak jeździć, jak wspinać… Czerpiemy, ale czy dajemy coś w zamian?

Niewiele. Póki co ludzie doprowadzili naturę do stanu kryzysowego. I choć wszyscy chyba mamy świadomość, że nie należy przerzucać odpowiedzialności za losy świata na pojedyncze jednostki, to nasze codzienne decyzje, rozmowy, poglądy w pewnym stopniu kształtują rzeczywistość i odbijają się pośrednio na stanie środowiska naturalnego. Dlatego w naszej pracy nad magazynem coraz silniejszy akcent stawiamy na te właśnie kwestie. Staramy się krzewić ekologiczne podejście do życia na codzień, a tym bardziej do aktywności outdoorowych – powodów chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć.

Nie chcemy jednak zasłaniać się rolą przypisywaną tradycyjnie mediom, „informować, promować, sugerować, to wszystko co możemy zrobić” – nieprawda! Podobnie jak inne firmy (z branży outdoor, ale nie tylko) możemy wziąć sprawy w swoje ręce. I choć uwarunkowania ekonomiczne, nie pozwalają nam liczyć na razie na spektakularne efekty, chcemy próbować – dołożyć choćby najmniejszą cegiełkę.

Stąd pomysł akcji “Kupujesz-Czytasz-Wspierasz”. Dzięki sprzedaży magazynu na szerszą skalę mamy możliwość podzielić się zyskiem. Dajemy Wam wybór – 10% wydanych na czasopismo pieniędzy możecie przekazać na jedną z trzech organizacji non-profit:

Wybór oczywiście nie jest przypadkowy, każda z organizacji działa w innym obszarze, wszystkie razem dbają jednak o przestrzeń dla nas najważniejszą: naturalne obszary, którymi chcemy się cieszyć, w których realizujemy swoje pasje, w których chcemy czuć się jak w domu – bezpiecznie.

Aktywność, ruch na świeżym powietrzu, poznawanie świata, pokazywanie go kolejnym pokoleniom – to wszystko jest ściśle związane z dobrostanem natury. Jeśli o nią nie zadbamy, nie będzie czego poznawać, nie będziemy mieli czego pokazywać. Dzielmy się swoimi przygodami. Zarażajmy pasją, krzewmy zachowania proekologiczne, dyskutujmy i razem kształtujmy swoje poglądy. Spróbujmy zrobić coś więcej.

Wierzę, że chcecie pomóc. Razem możemy to zrobić.

Michał Gurgul

***

Kup magazyn, wybierz jedną z trzech fundacji – na jej konto trafi 10% wydanych przez Ciebie pieniędzy:

Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze – celem działania fundacji jest ocalenie najdzikszych i najcenniejszych przyrodniczo obszarów Polski. Eksperci – przyrodnicy i leśnicy – prowadzą inwentaryzację gatunków chronionych, realizują działania prawne i podejmują interwencje w terenie. Dzięki ich pracy powstają m.in. pomniki przyrody, strefy dla ptaków drapieżnych oraz obszary chronione ze względu na występowanie zagrożonych gatunków. Fundacja pomaga również w kwestiach prawnych lokalnym przyrodnikom i miłośnikom polskiej przyrody. Więcej informacji na https://przyrodnicze.org.

Stowarzyszenie Czysta Polska – popularyzuje ideę ochrony środowiska naturalnego oraz edukuje społeczeństwo w zakresie ekologii. Stowarzyszenie prowadzi projekty mające na celu ochronę cennych przyrodniczo obszarów, przeciwdziałanie nielegalnemu składowaniu odpadów oraz realizację przedsięwzięć związanych z gospodarką odpadami. Czyste Tatry to flagowa akcja tej organizacji, w ramach której tysiące wolontariuszy wyruszają co roku na górskie szlaki, by posprzątać śmieci oraz pokazać innym, że śmiecenie to obciach. Więcej informacji na https://czystapolska.org.pl.

Fundacja Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR – fundacja wspiera ratownictwo górskie na terenie Tatr, pomaga rozwijać bazę techniczną ratowników, w tym bazę śmigłowca. Zebrane fundusze przeznacza na zakup wyposażenia oraz sprzętu do ratownictwa specjalistycznego. W obliczu nasilającego się z roku na rok ruchu turystycznego pomoc ta jest nieodzowna. Dodatkowo Fundacja zajmuje się popularyzacją kwestii bezpieczeństwa w górach poprzez organizację szkoleń oraz patronat nad akcją Akademia Górska TOPR. Więcej na http://fundacja.topr.pl/.


Okładka ósmego numeru. Grafika: Basia Flores

Pamiętaj, aby po zakupie czasopisma wykorzystać kod QR lub adres podany na stronie 6.

Outdoor Magazyn #8 / jesień 2019 jest dostępny w salonach Empik oraz w internetowej Księgarni Wspinanie.pl (wersja tradycyjna / elektroniczna).

Exit mobile version