Patrycja Bereznowska rekordowo na ultramaratonie Badwater 135

Patrycja Bereznowska (fot. materiały organizatora Letniego Biegu Piastów)

Patrycja Bereznowska wygrała rywalizację kobiet w ultramaratonie Badwater 135, uchodzącym za jeden z najtrudniejszy na świecie. Z fantastycznym czasem – 24 godzin 13 minut 24 sekund – ustanowiła nowy rekord trasy wśród pań. W kategorii open była druga!

Dotychczasowy rekord wśród kobiet – 25 godzin, 53 minuty, 1 sekunda – należał od 2016 r. do Amerykanki Alyson Venti. Polka poprawiła go o ponad półtorej godziny! Na mecie była też przed większością mężczyzn, zajmując 2. miejsce w kategorii open, za Japończykiem Yoshihiko Ishikawą.

– Najbardziej muszę podziękować mojemu zespołowi, który stanął na głowie żeby wszystko poszło dobrze. I faktycznie od startu do mety, z drobnymi przygodami, wszystko układało się cudownie. Czułam i wszyscy czuliśmy, jakie ogromne wsparcie płynie z kraju. To, co zrobiliście dla mnie przed biegiem, to, co działo się w trakcie i teraz jest naprawdę niesamowite – podziękowała Patrycja Bereznowska na swoim profilu FB wszystkim, którzy zagrzewali ją do walki i gratulują zwycięstwa.

Zawody w Dolinie Śmierci są określane przez organizatorów jako najtrudniejszy bieg świata i taką też sławę mają wśród ultramaratończyków. 135 mil (czyli około 217 km) w temperaturach przekraczających nawet 50 stopni Celsjusza.

Zawodnicy startują z wyschniętego jeziora Badwater – 85 m poniżej poziomu morza, które jest najniżej położonym punktem Ameryki Północnej. Bieg przez Dolinę Śmierci w morderczych temperaturach to łącznie 4000 metrów przewyższenia do pokonania. Meta znajduje się u podnóża najwyższego szczytu USA Mount Whitney na wysokości 2548 m n.p.m.

Badwater Ultramarathon to zawody z ponad trzydziestoletnią historią – odbywają się od 1987 r. Rekord trasy wynosi 21 godzin 56 minut 31 sekund.

Do tej pory ukończyło go ośmiu Polaków. Oprócz Bereznowskiej, w tegorocznym biegu startowało dwóch mężczyzn – Krystian OgłyDamian Kaczmarek. Ogły był na mecie 23., Kaczmarek zszedł z trasy po pokonaniu 90 mil. Łącznie sklasyfikowano 79 zawodników.

43-letnia Polka jest najbardziej utytułowaną polską biegaczką ultra ze spektakularnymi sukcesami na koncie. W 2017 r. wygrała Spartathlon, bijąc rekord trasy (246 km ze Sparty do Aten w 24 godziny 48 minut i 18 sekund). Specjalizuje się w biegach 24-godzinnych. W 2017 roku w Belfaście pobiegła po rekord świata – w ciągu 24 godzin pokonała 259 km 991 m. Pobiła też rekord w biegu na 48 godzin – pokonała 401 km.

Wyniki ultramaratonu Badwater 135 znajdziecie – tutaj.