UTMB 2018 – wyniki, podsumowanie

W zeszłym tygodniu pod Dachem Europy miało miejsce jedno z największych wydarzeń świata biegów górskich – święto biegowe, festiwal nazywany przez niektórych nieoficjalnymi mistrzostwami świata w biegach górskich. Trudno jest polemizować z takimi opiniami analizując listę nazwisk sławnych biegaczy, którzy nie tylko pojawiają się co roku pod Mont Blanc, ale zgodnie twierdzą, że atmosfera tego miejsca jest wyjątkowa i niepowtarzalna.

Pierwsza dziesiątka biegu UTMB 2018 (fot. Ultra Trail du Mont Blanc – UTMB – profil FB)

Ciekawe trasy, malownicze widoki i tło historyczne sprawiają, że na festiwal Ultra Trail du Mont Blanc od lat ściągają najlepsi biegacze górscy z całego świata. Nie inaczej było i w tym roku.

Już w naszej zapowiedzi pisaliśmy o spekulacjach dotyczących faworytów w poszczególnych wyścigach. Co ciekawe, tegoroczne zmagania zawodników w ramach UTMB pokazały, że biegi górskie to sport wysoce nieprzewidywalny. Olbrzymie zaskoczenia, spektakularne finisze, kontuzje i problemy na trasie towarzyszyły nieodłącznie górskiej rywalizacji, dodając emocji zarówno zawodnikom, jak i kibicom.

TDS®

Dla nas oczywiście największym zastrzykiem emocji był sukces Marcina Świerca, który po wyjątkowo zaciekłej walce zwyciężył  (jako pierwszy Polak w historii) jeden z biegów w ramach UTMB 2018 – bieg na trasie TDS®. Szerzej sukces Marcina opisywaliśmy tutaj.

Marcin Świerc wygrywa bieg TDS w ramach festiwalu UTMB 2018 (fot. utmbmontblanc.com)

CCC®

Obok biegu TDS® ( 121 km – 7300 m przewyższenia – 1600 zawodników), kolejnym prestiżowym biegiem jest CCC® (101 km – 6100 m przewyższenia – 1900 zawodników). Na tej nieco krótszej trasie co roku rywalizuje jeszcze większa ilość biegaczy niż w TDS®.

Tegoroczny wyścig na trasie CCC® obfitował w zaciekłą walkę pomiędzy mężczyznami – zawodników pierwszej trójki na mecie dzieliło tylko 7 minut. Jako pierwszy jej linię przekroczył Brytyjczyk Thomas Evans, a za nim kolejno: Chińczyk Min Qi oraz Hiszpan Pau Capell.

Do linii mety biegu CCC zbliża się Thomas Evans (fot. Manu Chandran)

Wśród kobiet rywalizacja przebiegała nieco mniej dramatycznie. Ze sporą przewagą nad kolejną zawodniczką (niemal 31 minut) zwyciężyła jedna z faworytek, Chinka Miao Yao. Na podium zabrakło natomiast Camille Herron, która ze względu na problemy na trasie nie ukończyła biegu.

Yao Miao jako pierwsza Chinka w historii wygrała jeden z biegów rozgrywanych w ramach UTMB (fot. Jack Atkinson / scmp.com)

Zwycięzcy biegu CCC® – kobiety:

1. Miao Yao – 11:57:46
  2. Katie Schide – 12:28:42
  3. Ida Nilsson –  12:41:37

Zwycięzcy biegu CCC® – mężczyźni:

1. Thomas Evans – 10:44:32
  2. Min Qi – 10:50:07
  3. Pau Capell – 10:52:26

UTMB®

Koronny bieg festiwalu Ultra Trail du Mont Blanc. Na liczącej 171 km i 10000 m przewyższenia, trasie rywalizowało w tym roku 2561 zawodników. Do mety dotarło 1779, co daje łączną ilość 782 biegaczy, którzy z powodu wyczerpania, kontuzji, trudnych warunków na trasie lub nie zmieszczenia się w limicie czasowym, nie ukończyli biegu. To spora ilość biorąc pod uwagę fakt, że na trasę UTMB® nie trafiają raczej przypadkowe osoby.

Pokazuje to jednak jak wiele zagrożeń czyha na zawodników ścigających się na tak wysokim poziomie – jak nieprzewidywalnym sportem są biegi górskie. Tegoroczny wyścig UTMB® ukazał to w pełnej krasie – dwóch spośród faworytów tego wyścigu, Kilian Jornet oraz Jim Wamsley, w ogóle nie ukończyło biegu! Kilian musiał wycofać się z rywalizacji na skutek reakcji alergicznej na użądlenie osy, Jim po 40 km z nieznanych nam przyczyn osłabł i zszedł z trasy.

Inny faworyt biegu, Zach Miller, doznał urazu kostki i opuścił trasę śmigłowcem. Z rywalizacji odpadli tacy zawodnicy jak Luis Alberto Hernando, Sylvain Court, Ryan Sandes, Tim Tollefson.

Xavier Thévenard – zwycięzca biegu UTMB 2018 (fot. iRunFar/Bryon Powell)

W czołówce ścigających się zawodników zmiany zachodziły tak często, że trudno jest je zliczyć. Ostatecznie, koło 135. kilometra prowadzenie przejął Xavier Thévenard. Francuz jako pierwszy przekroczył linię mety, tym samym zdobywając swoje trzecie zwycięstwo na trasie UTMB®.

Niemałym zaskoczeniem było jednak dla wszystkich pojawienie się na mecie drugiego zawodnika. Rumun Robert Hajnal nie był wymieniany wśród grona faworytów przez międzynarodową prasę. Dodatkowe zdziwienie wzbudziły długie spodnie trekkingowe Roberta, w których pojawił się na mecie UTMB®.

Robert Hajnal na mecie biegu UTMB (fot. iRunFar/Bryon Powell)

Podium tego najbardziej prestiżowego biegu uzupełnił Hiszpan Jordi Gamito, który jak sam skomentował na mecie – spełnił  w końcu swoje odwieczne marzenie.

Przyglądając się klasyfikacji mężczyzn warto zerknąć nieco poza podium. Na czwartej pozycji znajduje się bowiem Norweg, Hallvard Schjølberg, który w zeszłym roku w tym samym biegu zajął 28. lokatę – to nazywa się progres!

Najszybszym Polakiem na mecie tegorocznego UTMB został Krystian Ogły, który z czasem 25:34:32 zajął 27. miejsce.

Zwycięzcy biegu UTMB® – mężczyźni:

1. Xavier Thévenard – 20:44:16
  2. Robert Hajnal – 21:31:37
  3. Jordi Gamito – 21:57:01

Niemniej emocji na trasie UTMB® dostarczyła rywalizacja kobiet. W ciągu nieco ponad 10 minut na metę wpadły kolejno: Włoszka Francesca Canepa, Hiszpanka Uxue Fraile Azpeitia oraz Francuzka Jocelyne Pauly. Wcześniej w wyścigu prowadziły kolejno Amerykanka polskiego pochodzenia Magdalena Boulet i Caroline Chaverot – obie jednak zmuszone były przerwać rywalizację ze względu na problemy zdrowotne.

Francesca Canepa w drodze po zwycięstwo (fot. iRunFar/Bryon Powell)

Francesca na prowadzenie wysunęła się ok. 135. kilometra i od tej pory nie dała się już dogonić rywalkom. Pomimo trudnych warunków panujących na trasie, zmęczenia oraz upadku, Włoszka dotrwała do mety i po raz drugi stanęła na podium UTMB® – tym razem najwyższym (Francesca zajęła 2. miejsce w 2012 r.)

Zwycięzcy biegu UTMB® – kobiety:

1. Francesca Canepa – 26:03:48
  2. Uxue Fraile Azpeitia – 26:08:07
  3. Jocelyne Pauly – 26:15:11
Podium kobiet UTMB 2018: 2. Uxue Fraile, 1. Francesca Canepa, 3. Jocelyne Pauly (fot. iRunFar/Bryon Powell)

***

[Aktualizacja] W biegu OCC (56 km – 3500 m przewyższenia – 1200 zawodników) dobre wyniki osiągnęli zawodnicy z Polski. Anna Kącka uplasowała się na 12. pozycji w klasyfikacji kobiet, a Marcin Rzeszótko, jako najszybszy z Polaków zajął 16, miejsce. Wyniki tego biegu znajdziecie tutaj.

***

Pełne wyniki poszczególnych biegów rozegranych w ramach Ultra Trail du Mont Blanc 2018 dostępne są na oficjalnej stronie UTMB.