Michał Rajca wygrywa V Zimowy Ultramaraton Karkonoski ustalając nowy rekord trasy

W miniony weekend odbyła się już piąta edycja, tego cieszącego się coraz większą popularnością, ultaramaratonu zimowego. Rywalizację ukończyło łącznie 380 zawodników. Zwyciężył Michał Rajca, który pomimo trudnych warunków panujących na trasie, ustanowił nowy rekord – 04:32:17. Wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Solińska, z doskonałym czasem – 05:33:27, który zapewnił jej 7. miejsce w klasyfikacji ogólnej.

Michał Rajca pierwszy na mecie Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego (fot. ZUK – profil FB)

Sportowym zmaganiom biegaczy w sobotę towarzyszyła zmienna pogoda oraz warunki. Duże ilości śniegu w wyższych partiach i gęsta mgła ograniczająca widoczność. Stosunkowo rzadsze przejaśnienia i momenty słoneczne, głównie na niższych obszarach, odsłaniały piękny krajobraz. Na liczącej 53,5 km trasie rywalizację podjęło około 400 zawodników, z których 380 ukończyło bieg, mieszcząc się w limicie czasowym 10,5 godziny.

Chwile przejaśnień podczas 5. edycji ZUK (fot. BikeLIFE)

Wśród mężczyzn na podium stanęli:

1. Michał Rajca – 04:32:17
  2. Kamil Leśniak – 04:58:45
  3. Piotr Uznański – 05:00:11

Warto zauważyć, że średnio tempo Michała Rajcy podczas tegorocznej edycji Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego, w śnieżnych i wymagających warunkach, wynosiło 05:08 min/km. Utrzymanie takiej prędkości zaowocowało ustanowieniem nowego rekordu trasy.

Kasia Solińska, pierwsza kobieta na mecie ZUK 2018 (fot. ZUK – profil FB)

Wśród kobiet pierwsza trójka przedstawia się następująco:

1. Katarzyna Solińska – 05:33:27
  2. Wioletta Dessauer – 06:24:41
  3. Olga Makowska – 06:32:44

Utrzymanie doskonałego tempa na całej trasie biegu, zapewniło Kasi Solińskiej zwycięstwo z niemal godzinną przewagą nad kolejną z zawodniczek oraz bardzo wysokie, 7. miejsce w klasyfikacji ogólnej.

Pełna tabela z wynikami ZUK 2018 dostępna jest tutaj.

Trudne warunki podczas zimowej rywalizacji dają w kość (fot. BikeLIFE)

Zimowy Ultramaraton Karkonoski to nie tylko sportowa rywalizacja, ale również sposób na uczczenie pamięci Tomka Kowalskiego, który w marcu 2013 roku zginął podczas wyprawy na Broad Peak.