Andrea Huser powtarza swoje zwycięstwo w Eiger Ultra Trail 2017

Dobra passa Andrei Huser trwa nadal. Szwajcarka wygrywa po raz drugi z rzędu bieg E101 podczas zawodów Eiger Ultra Trail i zdobywa tytuł Mistrza Szwajcarii.

W dniach 14 – 16 lipca około 2600 biegaczy z 67 różnych krajów odwiedziło Grindelwald aby uczestniczyć w Eiger Ultra Trail 2017. Dodatkowego splendoru tegorocznej edycji zawodów dodał fakt, iż została ona wybrana jako miejsce rozgrywek Mistrzostw Szwajcarii. W ten sposób uczczono piątą rocznicę tej wyjątkowej imprezy. Wyścig, którego głównym sponsorem już od trzech lat jest marka Mammut wszedł w skład cyklu Ultra Trail World Tour w 2014 roku.

Zawody Eiger Ultra Trail rozgrywane są w szwajcarskim paśmie Bernese Oberland (fot. Mammut Press Release)

Podczas biegu E101 wśród mężczyzn najszybszym okazał się być Stephan Hugenschmidt (Niemcy), któremu udało się utrzymać prowadzenie na czele grupy pięciu zawodników, którzy oderwali się od całości stawki już na samym początku wyścigu. Stephan pobił dotychczasowy rekord trasy, ustalony w 2013 roku, przekraczając linię mety po 11 godz. 1 min. i 10 sek. Kolejno na mecie zameldowali się Szwajcar Urs Jenzer (zdobywając tym samym tytuł Mistrza Szwajcarii) i Hiszpan Jordi Gamito-Baus.

Bieg na trasie E101 to koronna konkurencja zawodów. Jak sama nazwa wskazuje dystans tego wyścigu to 101 km. Suma podbiegów wynosi 6700m z najwyższym punktem na trasie – szczyt Faulhorn – na wysokości ponad 2500 m n.p.m. Trasa prowadzi przez wiele szczytów oraz przełęczy, a jej część przebiega pod samą Północną Ścianą Eigeru. Większość drogi biegacze pokonują w bardzo trudnym, górskim terenie.

Mapa przedstawiająca trasę E101 – sztandarowego biegu zawodów Eiger Ultra Trail 2017 (fot. eigerultratrail.ch)

Dla Andrei Huser z początku wyścig nie był łatwy. Przez długi czas ścigała się ramię w ramię ze swoją konkurentką Kathrin Götz, aż do Schydige Platte gdzie Kathrin została zmuszona do opuszczenia rywalizacji ze względu na kontuzję. Andrea wygrała Eiger Ultra Trail po raz drugi z rzędu oraz wywalczyła swój tytuł Mistrza Szwajcarii z czasem 13:46:29. Na drugim miejscu wyścig ukończyła Martina Trimmel (Austria), której podczas bardzo dobrego startu udało się przeskoczyć kilka pozycji – z miejsca piątego na drugie. Na trzecim miejscu uplasowała się rodaczka Huser – Helene Ogi.

Spektakularne i zapierające dech w piersiach otoczenie, pośród którego rozgrywane są zawody Eiger Ultra Trail (fot. eigerultratrail.ch)

Stephan Wenk (Szwajcaria) zwyciężył natomiast na dystansie 51 km, przed swoim rodakiem Diego Pazos, który tuż przed wyścigiem zmienił decyzję o starcie w długim dystansie na rzecz E51 ze względu na swoją kontuzję. Helmut Schiessl (Niemcy), zwycięzca zeszłorocznej edycji zajął trzecie miejsce. Całe podium wśród kobiet startujących w E51 zajęły Szwajcarki – zwyciężyła Maren Tritschler z czasem 6:17:10, wygrywając kolejno z Franziską Etter i Kate Wood.

Więcej informacji na temat zawodów Eiger Ultra Trail 2017 oraz pełną klasyfikację znajdziecie na stronie organizatora.

Wszystkim zawodnikom gratulujemy wspaniałej rywalizacji i imponujących osiągnięć.