Piotr Hercog najlepszym zagranicznym zawodnikiem Tenzing Hillary Everest Marathon

29 maja odbyły się prestiżowe zawody Tenzing Hillary Everest Marathon. I choć bez niespodzianek było na podium (jak zawsze zwyciężyli Nepalczycy), najlepszym obcokrajowcem był tym razem Piotr Hercog (Salomon Suunto Team).

Dla Piotra Hercoga był to najważniejszy start w tym sezonie. Ostatecznie udało mu się zwyciężyć w kategorii dla zawodników spoza Nepalu. Tenzing Hillary Everest Marathon przebiegł w czasie 4:38:22. Jako pierwszy w kategorii Open na metę dobiegł Suman Kulung z Nepalu z czasem 3:43:57. Najszybszą kobietą był Nirkala Rai z Nepalu, która na metę wbiegła z czasem 4:51:33.

Piotr Hercog po zawodach

Piotr Hercog tak skomentował zawody na swoim profilu:

Ufff… dałem z siebie chyba wszystko, lepiej raczej nie dałbym rady pobiec przy tak krótkiej aklimatyzacji.

Mount Everest Marathon 2017 – distance 42 km. Czas 4:38:22

Trasa: Everest Base Camp 5,364m – Gorakshep 5,140m – Lobuche Pass 5,110m – Dughla Pass 4,620m – Dingboche 4,530m – Pheriche Pass 4,270m – Tengboche 3,867m – Namche Bazar 3,440m. Piękny, techniczny Skyrunning.

Wystarczyło to na tylko/aż 1 miejsce w Foreigner Category.

Open – jeszcze nie wiem – ale Top 10 chyba jest.

Cieszę się z wyniku, ale czapka z głów dla Nepalczyków – poruszają się na tych wysokościach jak my na nizinach ;) Myślę że dla chcącego powalczyć o wygraną w tych zawodach ( a nie Nepalczyka żyjącego tu na co dzień ) czeka naprawdę długi okres przygotowawczy. Po prostu cudów nie ma. 50% mniejsza zawartość tlenu robi swoje!

To była wspaniała przygoda!

W Foreigner Category doskonale poszło także Robertowi Celińskiemu, który startował już po raz piąty i jak dotąd to on był najszybszym obcokrajowcem w biegu. Tym razem zajął drugie miejsce z czasem 4:48:58. Tym sposobem po raz pierwszy na podium w kategorii Obcokrajowcy stanęło dwóch Polaków. Trzeci był Francuz – Fabrice Armand.

Łukasz Zdanowski, który pod Everestem był po raz pierwszy, zajął wśród obcokrajowców bardzo dobre czwarte miejsce. Jego czas to 5:40.20.

Przed biegiem powiedział dla Outdoor Magazynu: Jest to mój najważniejszy start oraz najtrudniejszy ze względu na wysokość. Zobaczymy co będzie – traktuje to jako spore wyzwanie.

Tenzing Hillary Everest Marathon organizowany jest od 2003 roku, w rocznicę pierwszego wejścia na Mount Everest przez Nowozelandczyka Edmunda Percivala Hillary’ego i Nepalczyka Tenzinga Norgaya. Himalaiści stanęli na szczycie najwyższej góry świata właśnie 29 maja 1953 roku.

42-kilometrowa trasa biegu wiedzie spod bazy wypadowej na Mount Everest (5364 m) do Namche Bazar (3446 m). Całość przewyższeń to 2777 m w górę i 4579 m w dół.