14. Krakowski Festiwal Górski już w ten weekend!

W najbliższy weekend, w dniach od 2 do 4 grudnia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie odbędzie się 14. edycja najważniejszego święta miłośników gór – Krakowski Festiwal Górski.

Najlepsi z najlepszych

Wśród tegorocznych gości wystąpią m.in. legenda światowego wspinania – Lynn Hill, jeden z najwszechstronniejszych i najciekawszych brytyjskich wspinaczy – Tim Emmet, młody, lecz niezwykle utalentowany Kanadyjczyk – Marc-André Leclerc oraz tegoroczny zimowy zdobywca Nanga Parbat, czołowy baskijski himalaista Alex Txikon. Dołączą do nich rodzimi wybitni wspinacze i alpiniści – o swoich dokonaniach opowiedzą m.in. Kinga Ociepka-Grzegulska, Piotr Schab, Karolina Ośka, duety Łukasz Dudek i Jacek Matuszek, Małgorzata Jurewicz i Józef Soszyński oraz paralotniarz i uczestnik Red Bull X-Alps – Paweł Faron. Na krakowskiej scenie nie może także zabraknąć Andrzeja Bargiela, który w rekordowym czasie skompletował w tym roku Śnieżną Panterę.

kfg_2016_plakat

 

Filmowa uczta

Na festiwalowym ekranie zobaczymy najlepsze kino górskie z całego świata, pojawi się także wiele premier. Filmy będą prezentowane w ramach Międzynarodowego Konkursu Filmowego i Konkursu Filmu Polskiego. Konkursowe produkcje będzie oceniać jury w składzie: Marcin Jamkowski (dziennikarz, podróżnik, wspinacz, fotograf i filmowiec), Marcin Koszałka (reżyser, operator filmowy, twórca filmów fabularnych i dokumentalnych), Łukasz M. Maciejewski (autor scenariuszy filmowych i telewizyjnych) oraz Krzysztof Spór (dziennikarz, współtwórca Akademii Węży i portalu Stopklatka.pl).

Filmy Międzynarodowego Konkursu Filmowego 14. Krakowskiego Festiwalu Górskiego:

Lista filmów polskich filmów zakwalifikowanych również do Międzynarodowego Konkursu Filmowego 14. KFG:

Lista filmów zakwalifikowanych do Polskiego Konkursu Filmowego 14. KFG:

Książki i wystawy

Podczas festiwalu odbędą się spotkania autorskie z Dariuszem Kortko i Marcinem Pietraszewskim – autorami biografii Jerzego Kukuczki „Kukuczka”, Piotrem Tomzą i Dominikiem Szczepańskim – autorami „Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia” oraz Moniką Rogozińską – autorką książki „Lot koło Nagiej Damy”. Wreszcie, z historią narciarstwa, czyli „Magią nart” przyjedzie do Krakowa Beata Słama (współautorka publikacji, obok Wojciecha Szatkowskiego).

Zostaną zaprezentowane także dwie wystawy. Pierwsza – fotograficzna, będzie przedstawiała pierwszą zimową wyprawę na K2 z przełomu lat 1982–1983 pod kierownictwem Andrzeja Zawady. Druga wystawa to z kolei prezentacja prac malarki Ewy Marii Romaniak.

Nauki nigdy dość

Przez trzy dni festiwalu odbędzie się wiele warsztatów, prowadzonych przez specjalistów, instruktorów i przewodników. Ich tematyka będzie różnorodna – od treningu dla wspinaczy, przez analizę wypadków zimowych w Tatrach, przygotowanie kondycyjne do wypraw wysokogórskich, po skitouring i warsztaty lawinowe. Na warsztaty wstęp jest wolny!

Kiermasz Odzieży i Sprzętu Outdoorowego

Kiermasz na Krakowskim Festiwalu Górskim można z powodzeniem nazwać świętem niskich cen i najlepszych outdoorowych marek. Podczas 14. edycji festiwalu nie zawiodą topowi producenci, pojawią się także kiermaszowi debiutanci. Wielu fanów aktywności górskich z zakupami czeka właśnie do kiermaszu na KFG. Nic  w tym dziwnego – to jedyne takie wydarzenie w Polsce, w którego czasie możemy przyjrzeć się szerokiej ofercie na rynku outdoorowym, porozmawiać bezpośrednio z producentami i dystrybutorami, a co najważniejsze – sfinalizować te działania zakupami w okazyjnych cenach. W tym roku swoją ofertę pokaże kilkadziesiąt marek zagranicznych i polskich, które zaprezentują kilkaset produktów do wszelkich aktywności outdoorowych.

Sportowe emocje

Festiwalowi towarzyszyć będą zawody KFG Krak’em All. Na finały zaprasza w niedzielę 4 grudnia Centrala Ruchu Avatar.

Konkurencja bouldering rozegrana zostanie w czterech kategoriach:

***

Więcej informacji o festiwalu, pełen program i opis wszystkich wydarzeń znajduje się na stronie: www.kfg.pl.

***

Na 14. Krakowski Festiwal Górski zapraszają: wspinanie.pl, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, TKN Wagabunda oraz magazyn Góry.

Exit mobile version