Elbrus Race – sukces Polaków na Kaukazie

24 września Anna Figura (Dynafi Team International/KW Zakopane) z czasem 4h22min stawiła się jako pierwsza kobieta na wierzchołku Elbrusa jednocześnie ustanawiając kobiecy rekord wbiegu na najwyższy szczyt Kaukazu.

Udało mi się przede wszystkim dzięki dopingowi Taty! – komentowała biegaczka, która swoim wyczynem pobiła dotychczasowy rekord należący do Oksany Stefaniszyny. Rosjanka w maju tego roku, podczas wiosennej edycji zawodów „Elbrus Race“ osiągnęła wierzchołek w czasie 4h48min. Trasa zaczynająca się na wysokości 2400 m n.p.m. z metą na szczycie (5642 m n.p.m) liczyła 12,2 km i 3200 m przewyższenia.

Elbrus Race (fot. Marcin Rzeszótko)

Wśród mężczyzn zwyciężył Rosjanin, drugie miejsce zajął kolega Ani z KW Zakopane – Marcin Rzeszótko, do którego Ania dołączyła kilka sekund później. Anna Tybor (również KW Zakopane) jako druga kobieta ukończyła bieg z czasem 5h:22min.

Polacy okazali się bardzo silną drużyną we wrześniowych zawodach Elbrus Race. Cała trójka wystartowała w najtrudniejszej wersji biegu (trasa Extreme) docierając szczęśliwie do mety i z doskonałymi rezultatami.

Anna Figura – polska zawodniczka międzynarodowego teamu Dynafit oraz KW Zakopane. Wspierana przez Fundację LOTTO Milion Marzeń, Termy Bukovina i Budrem. W zeszłym roku na MŚ w Skialpinizmie zdobyła tytuł wicemistrztyni świata w sprincie oraz wygrała wszystkie możliwe zawody skitourowe w Polsce i na Słowacji. Zwyciężczyni tegorocznej II edycji Biegu Ultra Granią Tatr.