Kalendarz biegów górskich i trailowych na sezon wiosna-lato 2015

Jeśli zima została dobrze przepracowana, amatorów biegów górski czeka upragniony sezon startowy. Przedstawiamy listę najciekawszych imprez biegowych, które odbywają się na łonie przyrody, w wymagającym terenie lub na wymagającym dystansie. Zapisy na wiele z nich trwają, skończyły się lub niebawem się kończą, trzeba więc się śpieszyć!

Beskidzka 160 na Raty – edycja wiosenna 

Termin: 25 kwietnia

Jak zapowiadają organizatorzy, w tym roku będzie trochę nowości, ale formuła biegu pozostaje bez zmian. Ma być dużo i trudno. Nie zmienia się miejscówka, którą jest Goleszów. Bieg będzie rozgrywany jednocześnie na trzech dystansach: Ultra 100 (B160nR 100), Marathon 50 (B160nR 50) oraz Promo 20 (B160nR Promo 20). Dodatkowo, dla chętnych – Cross Run 5.

Trasa będzie wyznaczona w terenie szlakami turystycznymi – szlaki turystyczne nie będą posiadały dodatkowych oznaczeń oprócz oznaczeń organizatora w miejscach szczególnie niejasnych oraz poza szlakiem. Każdy zawodnik będzie mógł posiadać i korzystać z własnej mapy turystycznej Beskidu Śląskiego lub nośników GPS. Na linii startu zawodnicy zostaną ustawieni w sektorach: sektor 1 – dystans B160nR 5 i sektor 2 – dystans B160nR 100.

Szczegóły:

Strona zawodów: www.beskidzka160naraty.pl

Rak’n’Rolling 

Termin: 25 kwietnia

Będzie to trzecia edycja festiwalu biegowego z bazą w Szczawnicy. Do wyboru są cztery trasy prowadzące malowniczymi szlakami Beskidu Sądeckiego.

niepokorny_mnich_profil

Strona zawodów: www.maratonszczawnica.pl

Beskid Run Adventure

Termin: 1-3 maja 

BRA to trzydniowy biegowy wyścig terenowy z trasami poprowadzonymi po szlakach i duktach Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Pierwszy etap BRA będzie także inauguracyjnym startem nowych zawodów – Beskidy ULTRA Marathon. Impreza jednodniowa rozgrywana będzie na identycznej trasie jak zaplanowany start „etapówki”, również z podziałem na dystans DŁUGI (Marathon) oraz KRÓTKI (Półmaraton). Zawodnicy biorący udział w wyścigu trzydniowym automatycznie zostaną sklasyfikowani w Beskidy ULTRA Marathon. A zatem wygląda to następująco:

Przybliżona całkowita długość trasy – dystans DŁUGI, ok. 110 km

Przybliżona różnica poziomów, ok. 4800 m.

Przybliżona całkowita długość trasy – dystans KRÓTKI, ok. 80 km

Przybliżona różnica poziomów, ok. 3000 m

Więcej informacji na stronie: www.runadventure.pl

Chojnik Karkonoski Festiwal Biegowy

Termin: 22-23 maja

Impreza zwana dawniej jako Chojnik Maraton ładnie się w tym roku rozwinęła, oferując biegaczom trzy trasy o różnym dystansie i poziomie trudności. Każda z tras przebiegać będzie przez najbardziej malownicze i najtrudniejsze części Karkonoszy, zarówno po stronie czeskiej, jak i polskiej.

Do wyboru są trzy biegi w stylu anglosaskim:

Strona zawodów: www.chojnikmaraton.pl

Bieg Rzeźnika „Ultra” 

Termin: 30 maja

Fani wyznawań przez duże „W” będą mogli pod koniec maja zmierzyć się z Biegiem Rzeźnika „Ultra:, którego jednym z celów jest „budowa tradycji najtrudniejszego jednodniowego biegu organizowanego w Polsce”. Zawody odbędą się oczywiście w Bieszczadach, na dystansie 134,5km, przy przeważeniu: + 4 100/- 4 100. Limit czasu to 24 godziny.

Więcej informacji na stronie: http://www.biegrzeznika.pl/bieg-rzeznika/bieg-rzeznika-ultra-zapisy-wkrotce/

Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem

Termin: 5-7 czerwca

Festiwal biegowy w sercu Tatr, w ramach którego rozegrane zostaną trzy biegi, z III Mistrzostwami Polski w Biegach Wysokogórskich Skyrunning na czele.

Strona zawodów: www.biegisokole.pl

Bieg Rzeźnika

Termin: 5-6 czerwca

Bieg Rzeźnika jest kultowym już towarzyskim rajdem miłośników biegania i Bieszczadów. Blisko osiemdziesięciokilometrowa trasa wiedzie bieszczadzkim czerwonym szlakiem z Komańczy przez Cisną, góry Jasło i Fereczata, Smerek oraz połoniny do Ustrzyków Górnych. Limit czasu wynosi 16 godzin. Zawody wyłącznie dla zespołów dwuosobowych.

Bieg Rzeźnika (fot. Bartosz Rzemek)

Do wyboru dystanse:

Strona zawodów: www.biegrzeznika.pl

II edycja Mammut – Ultra Sky Marathon 6,3,1xBabia 

Termin: 13 czerwca

Kolejny raz biegacze górscy będą zdobywać Królową Beskidów – najbardziej niedostępną i tajemniczą górę w Polsce.

Mammut – Ultra Sky Marathon 6,3,1xBabia (fot. Grzegorz Bachórz)

Na zawody składają się:

Przebiegnięcie tego biegu w limicie czasu to wyzwanie tylko dla najlepszych i najbardziej doświadczonych zawodników. 6xBabia Góra (za każdym razem inną drogą) to ponad 100 km, ok. 8000 m przewyższenia, często poza trasami przez rowy strumienie, skały, łańcuchy, klamry. Limit czasu – 17 godzin (ok. 6 km/h). Jest też możliwość skończenia biegu po 5x (również w czasie 17h), czyli 14 km mniej do przebycia i aż o 1050 m mniej przewyższenia.

To również ciężki i bardzo trudny technicznie bieg, 3xBabia Góra (za każdym razem inną drogą), 70km i 5500m przewyższenia. Często poza trasami przez rowy strumienie. Limit czasu – 17 godzin (ok. 5,4km/h).

Dystans maratoński w trudnym technicznie terenie. Do pokonania 42,5 km i 3000 m przewyższenia. Na początek Perć Akademików a potem po słowackiej stronie rowy, strumienie, wiatrołomy. Limit czasu – 10 godzin ( 4,25km/h)

Dystans zbliżony do półmaratonu – 23,5 km i ok 1450m w pionie. Limit czasu – 6 godzin (ok. 4km/h).

Krótki, szybki bieg. Potężny podbieg i zbieg pod wyciągiem (na początku i końcu trasy) na Mosorny Groń powoduje, że nie jest to bieg łatwy. 14km i 500m w pionie. Limit czasu: 3 godzin (ok. 4,6km/h).

Krótki, szybki bieg. Mocny podbieg i zbieg pod wyciągiem (na początku i końcu trasy) na Mosorny Groń. Limit czas: 1,5 godzin (ok. 3,6km/h)

Więcej informacji na stronie: www.ultrababia.pl

Sudecka Setka

Termin: 19-20 czerwca

Jedna z najstarszych imprez, której trasy prowadzą malowniczymi szlakami Sudetów. Start i meta w miejscowości Boguszów-Gorce, a do wyboru 2 trasy ultra:

i jedna trasa długa:

Strona zawodów: www.osir-boguszow.eu

Bieg dla Słonia 

Termin: 26 czerwca

Nie jest to bieg ultra, górski, ani żaden maraton, jednak nie może go zabraknąć na naszej liście. Bieg dla Słonia to nie są zwykłe zawody. Nie ma opłat, nie ma pomiaru czasu, zwycięzcami są wszyscy uczestnicy, każdy też otrzymuje medal. Bieg odbywa się nocą, przy włączonych czołówkach, a jego celem jest upamiętnienie Artura Hajzera, wybitnego himalaisty, zdobywcy siedmiu ośmiotysięczników, twórcy programu Polski Himalaizm Zimowy.

 

7-kilometrowa trasa będzie wiodła wokół Stadionu Śląski Chorzów. Dystans jest w stanie przebiec każdy, bieg wystartuje o godzinie 22:00 przy pomniku Górników. Dystans został wybrany nieprzypadkowo – ma przypomnieć, ile ośmiotysięczników zdobył Artur Hajzer.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1575680319383732/

Supermaraton Gór Stołowych

Termin: 4 lipca

Jedna z bardziej malowniczych zawodów w Polsce, wystartują tradycyjnie w schronisku PTTK Pasterka w Górach Stołowych. Meta: Schronisko PTTK na Szczelińcu (3 km od startu/bazy zawodów). Trasa prowadzi szlakami turystycznymi polskich Gór Stołowych i czeskich Broumovskich Sten.

Strona zawodów: www.maratongorstolowych.pl

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich 

Termin: 16-19 lipca

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich to nie lada gratka dla zawodników, którzy mają w sumie do wyboru aż siedem tras o różnym stopniu trudności.

Strona zawodów: www.dfbg.pl

Maraton Karkonoski

Termin: 1-2 sierpnia

Impreza odbędzie na dystansach ultra i półmaratonu. W sobotę zawodnicy zmierzą się z tym pierwszym, a w niedzielę będzie półmaraton:

Strona zawodów: www.maratonkarkonoski.pl

Chudy Wawrzyniec

Termin: 8 sierpnia

Bieg będzie rozgrywany jednocześnie na dwóch dystansach: ok. 50 km i ok 80 km. Obie trasy startują równocześnie. Uczestnik nie musi w momencie startu decydować o wyborze dystansu, może to zrobić dopiero na rozejściu tras (ok. 40. kilometra). Możliwość wyboru dłuższej trasy będzie dodatkowo limitowana czasem.

Strona zawodów: www.chudywawrzyniec.pl

Flexistav Bieg Granią Tatr

Termin: 15 sierpnia

W tym roku triumfalnie powraca Bieg Granią Tatr. Trasa prowadzi szlakami turystycznymi polskich Tatr Zachodnich oraz Wysokich i należy do wymagających technicznie ze względu na teren skalny, luźne kamienie, znaczne ekspozycje i przewyższenia. Na trudność wpływa także kapryśna tatrzańska pogoda.

Bieg Ultra „Granią Tatr” 2013

Dystans biegu to około 70 kilometrów. Zawodnicy będą musieli się zmierzyć z przewyższeniami w granicach +5000 m/-4900m. Zawody startują o godz. 4:00 w nocy. Limit czasu to 17 godzin.

Bieg Na Wielką Sowę

Termin: 16 sierpnia

W tym roku organizatorzy zawodów powracają do tradycyjnego terminu biegu, czyli drugiej połowy sierpnia (w ubiegłym roku zawody odbyły się w połowie czerwca). A zatem zawodników czeka pełnia lata.

Bieg startuje w Ludwikowicach Kłodzkich, w Centrum Rekreacyjno– Konferencyjnym „Harenda”. Punktualnie o godz. 11.00 start na Wielką Sowę trasą wiodącą poprzez Sokolec, Przełęcz Sokolą, obok „Karczmy pod Sową”, „Szyprówki”, Schroniska „Orzeł” i Schroniska „Sowa” do ponad stuletniej wieży widokowej, w pobliżu której usytuowana jest meta.

Trasa bez zmian – 9,6 km z przewyższeniem 600 m. Dwie ”ściany płaczu” oraz alpejska końcówka.

Strona zawodów: www.bieg.wielkasowa.net

Goral Marathon

Termin: 22-23 sierpnia

Impreza górska na pograniczu Czech, Polski i Słowacji, innymi słowy Bieg Przyjaźni Trzech Narodów. Zawodnicy do wyboru mają m.in.:

Strona zawodów: www.goralmarathon.com

Maraton Wigry

Termin: 22 sierpnia

Jeden z nielicznych biegów trailowych z dala od gór. Do wyboru:

Strona zawodów: www.maratonwigry.pl

Exit mobile version