Grupa Młodzieżowa PZA: latem też będziemy chodzić w góry!

W ostatni weekend kwietnia Grupa Młodzieżowa PZA w Narciarstwie Wysokogórskim zakończyła swój pierwszy zimowy sezon. Dzięki wsparciu ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Związku Alpinizmu dzieci mogły uczestniczyć w zajęciach i obozach sportowych bezpłatnie. Gościnne progi Betlejemki na Hali Gąsienicowej były bazą wypadową wycieczek do Czarnego Stawu, Doliny Pańszczycy, na Świnicką Przełęcz oraz Karb. Najtrudniejszy zjazd odbył się w niedzielę właśnie z przełęczy – na twardym śniegu, przy pomocy liny młodzież ze starszej grupy zrobiła piękny zjazd, dla niektórych pierwszy tak trudny w życiu. Najmłodsi natomiast zdobyli Karb i drogą podejścia zjechali na Halę.

11069428_816482341769340_6346229405593431049_n

Grupa Młodzieżowa spotykała się na zajęciach przez całą zimę, średnio raz na dwa tygodnie. Wszyscy przeszli szkolenie lawinowe, a starsze grupy poznały także techniki chodzenia w rakach i z czekanem. Spora część grupy zaczęła startować w zawodach z cyklu Pucharu Polski PZA, a organizatorzy przygotowali dla najmłodszych specjalne, krótsze i łatwiejsze trasy. Z kadetów i juniorów powoli wyłoniło się kilka obiecujących talentów, co cieszy nas szczególnie – przez kilka ostatnich lat prawie nie było młodzieży startującej w zawodach.

Dzieci zostały podzielone na grupy wiekowe, ale w zależności od stopnia umiejętności i zacięcia sportowego. Te, które nie chciały brać udziału w rywalizacji, spędzały miło czas na wycieczkach i kibicowaniu. Grupa „krasnali” zebrała najmłodszych w wieku 7-12 lat i ich zajęcia polegały głównie na spokojnych wyjściach do tatrzańskich schronisk, zabawach w śniegu, lepieniu bałwanów i bitwach na śnieżki. W wielu tych wycieczkach towarzyszyli nam rodzice i przyjaciele.

Wiosną i latem nie kończymy działalności, jak tylko zejdą śniegi ponownie ruszamy w góry. Chcemy spotykać się co 3-4 tygodnie, chodzić po Tatrach, pokazywać młodzieży przyrodę, uczyć topografii i bezpiecznych zachowań. Ze starszymi mamy w planie trudniejsze wyjścia, najmłodsi będą poznawać góry poprzez zabawę. Wszystkie zajęcia są bezpłatne i do grupy można dołączyć w każdej chwili. Do zajęć na nartach wrócimy w grudniu jak tylko spadnie śnieg – zapraszamy!

Grupą od strony merytorycznej kieruje Andrzej Marasek, zawodowy ratownik TOPR i instruktor PZA, a opieką logistyczną zajmuje się niżej podpisana. Jednak liczne zajęcia nie mogłyby się odbyć bez pomocy wielu instruktorów, przewodników, ratowników i rodziców -serdecznie dziękujemy za Wasz czas i zaangażowanie! Zestawy lawinowe oraz sprzęt na zajęcia bezpłatnie udostępniał TOPR, organizatorzy zawodów Puchar Pilska, Memoriału Oppenheima i KW Zakopane, Memoriału Malinowskiego przygotowali zniżkowe pakiety startowe i specjalne nagrody, a najlepszemu kadetowi firma Gemini Holding ufundowała startowe narty. Przez cały sezon Grupę wspierały Dynafit i Pomoca, Tatra Trade oraz Yurta Bar Kuźnice – Dziękujemy!

Monika Strojny

Komisja Narciarstwa Wysokogórskiego PZA

Zdjęcia: Andrzej Marasek i Monika Strojny

Exit mobile version