Co nas czeka w sezonie wiosna-lato 2015? Część pierwsza

Na ubiegłorocznych targach OutDoor 2014 nad Jeziorem Bodeńskim mogliśmy przyjrzeć się nowościom, które teraz będzie można spotkać w sklepach outdoorowych. Przedstawiamy czekające nas nowinki na sezon wiosna-lato 2015 marek: Black Diamond, Salewa, Jack Wolfskin, Rab, The North Face oraz Arc’teryx.

Black Diamond

Marka Black Diamond zaprezentuje nowy model kijków trekkingowych, które już zostały docenione przez nagrodę OutDoor Industry Award na minionych targach. Mowa o kijkach Distance Carbon FLZ.

Kije Black Diamond Distance Carbon (fot. Outdoor Magazyn)
Kije Black Diamond Distance Carbon (fot. Outdoor Magazyn)
Kije Black Diamond Distance Carbon (fot. Outdoor Magazyn)

Są to składane kijki w trzech rozmiarach – 95-110 cm, 105-125 cm oraz 120-14 cm. Para najkrótszych z modeli waży 345 g, dwa pozostałe 365 g. Black Diamond połączył w tych kijkach karbonową konstrukcję ze sprawdzonymi technologiami – Z-Pole oraz FlickLock Pro. Dzięki temu przy tak niskiej wadze można było osiągnąć zaawansowaną funkcjonalność. Rękojeść wykonana jest z lekkiej, absorbującej wilgoć pianki EVA.

Black Diamond dla wspinaczy (fot. Outdoor Magazyn)

Black Diamond zaoferuje również coś nowego dla fanów wspinaczki. Nie będzie to jednak nowy szpej, lecz plecaki wspinaczkowe – do transportu liny, a także jeden z wbudowanym mini craspadem.

Jest to inspirowany workami transportowymi 50-litrowy model Creek (2004 g), plecak wspinaczkowy Stone 45 (1452 g), model z wbudowanym crashpadem – Pipe Dream 45 (1810 g) oraz mały plecak na linę Bullet 16 (526 g).

Od lewej – 50-litrowy model Creek (2004 g), plecak wspinaczkowy Stone 45 (1452 g), model z wbudowanym crashpadem – Pipe Dream 45 (1810 g) oraz mały plecak na linę Bullet 16 (526 g) (fot. Outdoor Magazyn)
Plecak Pipe Dream z wbudowanym mini crashpadem (fot. Outdoor Magazyn)

Ponad to Black Diamond rozwinął swoją linię odzieży, która obecnie składa się z czterech kolekcji – Alpinism, Hiking & Trekking, Rock Climbing oraz Gym-To-Crag.

Kolekcja odzieży marki Black Diamond (fot. Outdoor Magazyn)
Kolekcja odzieży marki Black Diamond (fot. Outdoor Magazyn)
Kolekcja odzieży marki Black Diamond (fot. Outdoor Magazyn)

Ciekawie prezentuje się tu superlekki softshell – Alpine Star Hoody. Model ten waży zaledwie 250 g, a przy tym wykonany jest z bardzo wytrzymałego i elastycznego materiału marki Schoeller. Marka będzie oferowała na niego dożywotnią impregnację.

Black Diamond, softshell Alpine Star Hoody

Salewa

W kolekcji Salewy natomiast interesująco przedstawia się bardzo lekka kurtka Shivo GTX. Dzięki swojej wadze i właściwościom stanowi dobry wybór zarówno do wspinania, jak i na via ferraty. Posiada ergonomiczny krój z wewnętrznym elastycznym pasem oraz elastycznym wykończeniem dołu i mankietów, zapobiegający podnoszeniu się kurtki. Model ten ma także nowy krój kaptura – elastyczny przód zapewnia dopasowanie do głowy i ochronę, a zintegrowany, wysoko zapinany kołnierz nie drażni podbródka.

Salewa, kurtka Shivo GTX

Kurtka posiada dwie ukryte, zapinane na zamek kieszenie o konstrukcji chroniącej zawartość przed deszczem czy śniegiem. Ponadto, wewnętrzna kieszeń siatkowa służy również jako wentylacja. Całość zaprojektowana została z wykorzystaniem laminatu GORE-TEX. Wodoodporność podnoszą dodatkowo zgrzewane szwy, podklejone detale, wykończenie DWR oraz wodoszczelny dwukierunkowy zamek główny.

Wśród butów nie tylko designem wyróżnia się model MS Speed Ascent, za który marka otrzymała nagrodę Gold w ramach OutDoor Industry Award. Model adresowany jest do wszystkich entuzjastów szybkiego przemieszczania się w terenie górskim. Buty łączą w sobie dwie technologie: konstrukcję Take-Off podnoszącą lekko pozycję dużego palca w stosunku do reszty stopy oraz Vibram® Rollingait System, tworzące razem kołyskowy profil podeszwy.

Salewa, buty MS Speed Ascent
Salewa, buty MS Speed Ascent

Jak zapewnia Salewa, dzięki temu osiągamy szybsze podejścia, stabilność kroku podczas zejść, a przede wszystkim − mniejszy nacisk na stawy kostki, kolana i biodra. Cholewka wykonana została z połączenia zamszu i mikrofibry, wzbogacona jest przy tym wstawkami z rozciągliwej siateczki Air Mesh. W wyściółce zastosowano wykończenie antybakteryjne Cleansport NXT. Speed Ascent został oficjalnym modelem imprezy Red Bull X-Alps Adventure Race 2015.

Jack Wolfskin

Marka Jack Wolfskin wprowadza TEXAPORE SOFTSHELL AIR +, który jest najlżejszym i najlepiej przepuszczającym parę wodną materiałem softshellowym w historii materiałów TEXAPORE. Waga 1 m2 materiału to zaledwie 112 g. Warstwa zewnętrzna: cienki i elastyczny poliamid ripstop, od środka: delikatny poliester, który chroni membranę przed uszkodzeniami i zapewnia komfort w kontakcie ze skórą. Mimo wrażenia, że materiał jest delikatny, przed uszkodzeniami i przetarciami chroni go zewnętrzna warstwa ripstop.

Jack Wolfskin, kurtka Exolight Texapore Jacket

TEXAPORE SOFTSHELL AIR + to membrana mikroporowa, w której pory są większe niż dotychczas, dzięki czemu uzyskano lepsze parametry:

Z nowego laminatu została wykonana kurtka Exolight Texapore Jacket. Materiał jest elastyczny i łączy zalety kurtek chroniących przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi oraz kurtek softshellowych. Nieprzemakalność: 30 000 mm; oddychalność/przepuszczalność pary wodnej: > 35 000 g/m²/24 h.

Jack Wolfskin, kurtka Exolight Texapore Jacket

Kurtka wyposażona jest w dwie kieszenie na klatce piersiowej, kieszeń na rękawie i kieszeń wewnętrzną. Wszystkie szwy zostały podklejone, a zamki są wodoodporne. Obszerny kaptur można także założyć na głowę chronioną kaskiem. W razie potrzeby zamki wentylacyjne pod pachami dostarczą świeżego powietrza. Waga modelu w wersji męskiej, rozmiar L: 470 g, damska kurtka M: 425 g.

Rab

Nowy, superlekki laminat wprowadza także brytyjska marka Rab, a wyposażona w niego będzie kurtka FlashPoint Jacket. Wodoszczelność materiału to 20 000 mm H20, zaś oddychalność 60 000 g/m2/24h.

Kurtka Flashpoint Jacket została zaprojektowana tak, żeby maksymalnie obniżyć jej wagę – stąd zastosowano minimalną ilość szwów, a gdy już się pojawiają, są zabezpieczone bardzo wąskimi taśmami. Model ma kaptur z daszkiem, kompatybilny z kaskiem wspinaczkowym.

Rab, kurtka Flashpoint

Na piersi znajduje się kieszonka zapinana na wodoszczelny zamek YKK, mankiety regulowane są na velcro. Główny zamek również jest chroniony przed wodą. Dół kurtki reguluje sznurogumka ze stoperem. W pakiecie znajduje się mały woreczek do spakowania kurtki. Sugerowana cena detaliczna kurtki to 1049 zł.

Drugim ciekawym modelem w kolekcji brytyjskiej marki jest techniczna kurtka Torque Jacket, która ma zastąpić wcześniejszy model Scimitar (który testowaliśmy). Kurtka ma bardziej techniczny krój, na kapturze i łokciach została wzmocniona materiałem Ripstop Matrix SWS.

Rab, kurtka Torque Jacket

Całość zaś wykonana jest z Matrix DWS softshell. Kurtka ma dwubiegowy zamek główny i dwie piersiowe kieszenie zapinane na zamki. Cena – 629 zł.

The North Face

Marka The North Face zaprezentowała m.in. kurtkę Fuse Form Originator Jacket, za którą otrzymała nagrodę Gold Industry Award.

Kurtka powstała przy wykorzystaniu nowatorskiej technologii FuseForm. Dzięki opracowaniu zupełnie nowego procesu produkcyjnego możliwe stało się uzyskanie różnych właściwości w ramach jednego kawałka materiału.

The North Face, kurtka FuseForm (fot. Outdoor Magazyn)
Nowa kolekcja marki The North Face (fot. Outdoor Magazyn)
Nowa kolekcja marki The North Face (fot. Outdoor Magazyn)

Dla przykładu: wzmocnienie kurtki w odpowiednich miejscach nie wymaga już zastosowania oddzielnego kawałka materiału, ale jest uzyskiwane poprzez zmianę włókien na wytrzymalsze już na etapie jego produkcji. Dzięki temu cała kurtka może być wykonana z jednego kawałka HyVent 2.5 L. Oznacza to znaczną redukcję liczby szwów, a co za tym idzie − zmniejszenie wagi przy zachowaniu najwyższych parametrów. Model waży 282 g.

The North Face wprowadzi także nową rodzinę lekkich butów hikingowych Hedgehog. W kolekcji znajdziemy modele zarówno niskie i wysokie, z laminatem GORE-TEX i bez. Wszystkie modele wyposażone są w podeszwę marki Vibram, śródpodeszwę Cradle Guide oraz dla ochrony i wsparcia stopy w Snake Plate. Męski model w rozmiarze 9 waży około 640 g za parę.

The North Face, buty Hedgehog (fot. Outdoor Magazyn)
The North Face, buty Hedgehog (fot. Outdoor Magazyn)

Dla tych którzy chcą przyśpieszyć na szlaku, marka proponuje buty do biegów górskich – Ultra Mt. But na podeszwie Vibram Mega-grip charakteryzuje się przede wszystkim bardzo dobrą przyczepnością na mokrej nawierzchni. Męska para w rozmiarze 9 waży około 580 g.

The North Face, buty Ultra Mt (fot. Outdoor Magazyn)

Arc’teryx

Na targach OutDoor mieliśmy okazję przyjrzeć się także nowej linii butów marki Arc’teryx, o których pisaliśmy już tutaj.

Linia opiera się na ośmiu różnych stylach butów, a dzieli się na trzy na kategorie: niskich butów podejściowych (Alpha FL), średniej wysokości butów turystycznych Hiking oraz lekkich butów trekkingowych (Bora Mid). Wszystkie modele wykorzystują technologię Arc’teryx Adaptive Fit: oddzielnie skonstruowanych butów wewnętrznych i zewnętrznych, które ze sobą współpracują. W najbardziej zaawansowanych modelach, Alpha2 FL oraz Bora2 Mid, warstwa wewnętrzna jest w pełni wyjmowana oraz wymienna, co pozwala na łatwe pranie, suszenie oraz zwiększa wytrzymałość i wszechstronność obuwia.

Arc’teryx, buty Alpha FL
Arc’teryx, buty Alpha GTX

A zatem, gdy mamy do pokonania strumień, możemy wyjąć wewnętrzną piankową wkładkę, przejść przez wodę, wylać ją ewentualnie ze środka buta, a następnie włożyć suchy but wewnętrzny. Zewnętrzny but został tak skonstruowany by woda nie miała się gdzie „zatrzymać” i wsiąknąć.

Arc’terxy, budowa podeszwy (fot. Outdoor Magazyn)

Co więcej, w modelach wyposażonych w membranę GORE-TEX jest ona zastosowana w bucie wewnętrznym – mamy więc ją tak wysoko, jak wysoki jest sam botek. W normalnym obuwiu, membrana z konieczności technologicznej sięga do około ¾ cholewki.

Arc’teryx, wewnętrzne buty (fot. Outdoor Magazyn)

W modelach z wyjmowanym botkiem wewnętrznym, można go także wymieniać – w sklepach będą dostępne także same buty wewnętrzne. Jeśli więc nieopatrznie nasz but został jednak zamoczony, wystarczy wymienić wkładkę na drugą, suchą.

Jak przedstawiać się będą ceny? Nagrodzone nagrodą Gold Industry Award Alpha2 FL z wyjmowaną wkładką i z laminatem GORE-TEX będą kosztować 1039 zł. Jeśli będziemy chcieli dokupić dodatkową wkładkę – zapłacimy za nią 150 zł. Model ten waży 490 g w rozmiarze UK 8,5.

Arc’teryx, Bora Mid GTX (fot. Outdoor Magazyn)

Alpha FL z niewyciąganą wkładką bez membrany będzie kosztować 739 zł, a z membraną – 839 zł. Bora2 Mid z wyciąganą wkładką to koszt 1259 zł, zaś z niewyciąganą 1049 zł. Bora2 Mid ważą 560 g w rozmiarze UK 8,5.

W nadchodzącym sezonie Arc’teryx zadba także o płeć piękną, proponując Psiphon SL Pullover. Marka zastosowała tu nowy softshellowy materiał Nylaz, który charakteryzuje się odpornością na wiatr, wytrzymałością, oddychalnością oraz elastycznością. Model też waży około 290 g. Jego przeznaczeniem są różne aktywności górskie, w tym przede wszystkim wspinaczka. Cena – 499 zł

Arc’teryx, Psiphon SL Pullover (fot. Outdoor Magazyn)

Uzupełnia go zaprojektowana specjalnie dla kobiet, elastyczna, ważąca 260 g bluza Zoa Hoody. Wyposażona w zamek frontowy do połowy, otwory na kciuka oraz przylegający do głowy kaptur. Bluza będzie kosztowała 419 zł.

Arc’teryx, bluza Zoa Hoody (fot. Outdoor Magazyn)
Arc’teryx, kolekcja dla aktywnych w mieście (fot. Outdoor Magazyn)
Arc’teryx, kolekcja biegowa (fot. Outdoor Magazyn)
Exit mobile version