Wyprawy PHZ na K2 i Broad Peak Middle: w drodze do bazy

10 czerwca wyruszyły dwie wyprawy unifikacyjne w ramach Polskiego Himalaizmu Zimowego im. Artura Hazjera. Celem wypraw są szczyty K2 (8611 m n.p.m.) oraz Broad Peak Middle (8016 m n.p.m.). Obecnie himalaiści są w drodze do bazy.

Z dziennika pokładowego…

11 czerwca członkowie wypraw wylądowali na nowym lotnisku w Doha. Jak relacjonowali:

Rewelacja. Jest kilkukrotnie większe od starego, po prostu wypasione. W końcu są rękawy, więc unikamy pierwszego kontaktu z tropikiem… na płycie lotniska. Po 2 h przesiadka w nowiutkiego Airbusa i 3,5 h lotu do Islamabadu. W Islamabadzie jak w Quatar Airlines, czyli jak zwykle. Gorąco sennie na lotnisku i tłumnie przed nim. Przylotów niewiele a chętnych aby zarobić na przelatujących masa. Ciepło, ale nie przesadnie … jest w końcu 2 w nocy. Odbiera nas agent i do hotelu busami, których załadowanie przysporzyło nie lada problem. Nasz agent nie do końca zdawał sobie sprawę co oznacza 1 tona sprzętu zapakowana w 15-25 kg worki… dziwne przecież zajmuje się tym na co dzień.

Bagaże wypraw (fot. Polski Himalaizm Zimowy)
Bagaże wypraw (fot. Polski Himalaizm Zimowy)

W hotelu doba rozpoczyna się o 6 rano i zmiana pracowników recepcji także. Zarobieni recepcjoniści z nocnej zmiany nie zamierzają wykonać żadnego ruchu aby wydać nam klucze na swojej zmianie, więc techniką five minutes Sir dociągają nas do godziny 6. Potem noszenie gratów i dalej normalnie śniadanie i spać. Po południu ruszamy na zakupy.

Pakistańskie ciężarówki (fot. Polski Himalaizm Zimowy)

Po zakupach, spotkania z agentem, formalnościach oraz spotkaniu w Alpine Club Pakistan himalaiści wyruszyli do Skardu. Po 32 godzinach dotarli na miejsce, samą drogę podsumowali kierownicy obu wypraw: Droga przebiegła spokojnie. Kierowcy trochę przysypiali za kierownicą, ale dzięki wzmożonej czujności uczestników udawało się w porę opanować sytuację. Dziś robimy przepak bagaży i jutro z samego rana ruszamy do Askole. Pogoda i nastroje dobre:) 

16 czerwca dotarli do Askole, teraz zaś zmierzają już pieszo do bazy. Jak dzisiaj sms-em napisał Artur Małek: Jutro idziemy do Urdukas. Pogoda się psuje. Humory dopisują. I kurzy się jak na Kili. W bazie powinni być za cztery dni.

K2

Kierownikiem wyprawy na K2 jest Marcin Kaczkan. W zespole znajdą się także: Janusz Gołąb, Artur Małek i Paweł Michalski. Do wyprawy dołączył Piotr Snopczyński, który wszystkie koszty pokrywa dzięki wsparciu sponsorów i z prywatnych pieniędzy.

Schemat drogi na K2 (fot. Polski Himalaizm Zimowy)

Uczestnicy wyprawy będą wchodzić na K2 drogą pierwszych zdobywców, która jest także celem wyprawy zimowej. Wyprawa będzie się wspinać drogą pierwszych zdobywców Żebrem Abruzzi.

Baza jest położona na lodowcu Godwin Austin na wysokości 5300 m. Stąd droga prowadzi dalej lodowcem podstawy południowej ściany w kierunku podstawy południowo – wschodniego filara (Żebro Abruzzi), gdzie jest miejsce obozu I na wys. ok 6100 m. Dalej droga pnie się w górę poprzez trudny technicznie komin House’a do obozu II 6700 i poprzez Czarną Piramidę do obozu III 7300 m.

Obóz IV rozbija się na tzw. Ramieniu skąd następuje ostateczny atak na szczyt. Na tym odcinku trudności techniczne rosną w Szyjce Butelki – stromym kuluarze ograniczonym od prawej ogromnym serakiem, będącym źródłem niebezpieczeństw obiektywnych (obrywy).

Droga Abruzzi to najtrudniejsza spośród standardowych dróg na ośmiotysięczniki – szczególnie trudna podczas zejścia.

Uczestnicy wyprawy na K2. Od lewej u góry: Marcin Kaczkan, Janusz Gołąb, Artur Małek, Paweł Michalski i Piotr Snopczyński

Uczestnicy:

Marcin Kaczkan – 39 lat. Klub Wysokogórski Warszawa. Wspina się od 1996 roku. Organizował i brał udział w wyprawach w góry wysokie: Andy, Pamir, Thien-Shan, Himalaje, Karakorum. Posiada tytuł „Śnieżnej Pantery” za wejście na komplet siedmiotysięczników byłej ZSRR. Uczestniczył w wyprawach zimowych: Broad Peak 2010/2011 i Netia K-2 2003, gdzie wraz z Denisem Urubko i Piotrem Morawskim osiągnął zimowy rekord wysokości na K2. W 2010 zdobył w samotnym ataku Nanga Parbat (8125 m n.p.m.). Brał udział w wyprawach letnich na K2 w 2012 i Gasherbrum I i II w 2013r. Pracuje jako adiunkt na Politechnice Warszawskiej.

Janusz Gołąb – 46 lat. Klub Wysokogórski Gliwice. Wspina się od 1985 roku. Członek legendarnego tzw. „Wunder team”, który na przełomie wieków dokonał serii najznakomitszych wspinaczek o charakterze alpejskim w historii polskiego alpinizmu. Były to między innym zimowe przejścia ściany Troll Wall w Norwegii, Grandes Jorasses w masywie Mont Blanc, Eiger w Alpach. Nie brakowało ekstremalnych wspinaczek na Alasce, Grenlandii. Uczestnik głośnej wyprawy w góry Patagonii „Pepsi na Max”. Zwieńczeniem alpejskich sukcesów było wytyczenie nowej drogi na wielkiej ścianie Kedar Dome w Himalajach Gharwalu. Janusz Gołąb jest laureatem prestiżowej nagrody Kolosy; odznaczony został Medalem Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. 9 marca 2012 roku dokonał pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik Gasherbrum I w górach Karakorum.

Artur Małek – 34 lata. Klub Wysokogórski Katowice. Doświadczony taternik. Ma na swoim koncie zimowe wspinaczki zarówno na Kazalnicy Mięguszowieckiej, jak i na Alpa Mayo 5947 m . Jesienią 2012 podczas wyprawy PZA na Lhotse osiągnął wysokość 8000 m. W 2013 roku dokonał pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik Broad Peak w Karakorum. Mieszka w Tychach.

Paweł Michalski – 41 lat. Łódzki Klub Wysokogórski. Wspina się od 1991 roku. Zorganizował i brał udział w kilkunastu ekspedycjach w Himalaje i Karakorum. Wspinał się w górach na wszystkich kontynentach. Zdobyte ośmiotysięczniki (bez używania dodatkowego tlenu i bez korzystania z pomocy tragarzy wysokościowych): Broad Peak (8051 m), Gasherbrum II (8035 m), Gasherbrum I (8068 m), Cho Oyu (8201 m) Inne wyprawy w górach wysokich: Kanczendzonga (osiągnięta wysokość 8430 m), Lhotse (osiągnięta wysokość 8200m), Nanga Parbat (osiągnięta wysokość 8070 m), Dhaulagiri (osiągnięta wysokość 8100 m), Manaslu (osiągnięta wysokość 7400 m). Pracownik dydaktyczno – naukowy w Politechnice Łódzkiej (adiunkt).

Piotr Snopczyński – zdobył dwa ośmiotysięczniki: Gasherbruma II, Shishapangmę Północną, uczestniczył w wielu wyprawach w Himalaje i Karakorum, w tym w trzech narodowych wyprawach zimowych (Nanga – Parbat, Makalu, Broad Peak). Dwukrotnie zdobywał Mount Everest od Płn. i Płd., K2 filarem północnym.

Broad Peak Middle

Celem drugiej wyprawy będzie Broad Peak Middle. Szczyt ten jest jednym z wierzchołków potężnego masywu Broad Peak, wznosi się na południowy wschód od K2. Co ważne, Broad Peak Middle jest celem trudniejszym i ambitniejszym od Broad Peaka.

Schemat drogi na Broad Peak Middle (fot. Polski Himalaizm Zimowy)

Przypomnijmy, że pierwszego wejścia na Broad Peak Middle dokonali 28 lipca 1975 roku polscy wspinacze w czasie wyprawy Klubu Wysokogórskiego z Wrocławia: Kazimierz Głazek, Janusz Kuliś, Marek Kęsicki, Andrzej Sikorski i Bohdan Nowaczyk. Podczas schodzenia z wierzchołka śmierć ponieśli Nowaczyk, Sikorski i Kęsicki. Na szczycie Broad Peak Middle stanęli także Jerzy Kukuczka i Wojtek Kurtyka podczas trawersu całego masywu Broad Peaku w stylu alpejskim w 1984 roku. Zjeżdżali wówczas drogą, która będzie teraz celem wyprawy Polskiego Himalaizmu Zimowego.

Liderem wyprawy na Broad Peak Middle jest Jerzy Natkański. Wyprawa złożona jest z Agnieszki Bieleckiej Jarosława Gawrysiaka, Grzegorza Bielejca, Marka Chmielarskiego, Mariusza Grudnia, Kacpra Tekieli, Piotra Tomali. Do wyprawy dołączył Krzysztof Stasiak, który koszty pokrywa dzięki wsparciu sponsorów oraz z prywatnych pieniędzy.

Uczestnicy wyprawy na Broad Peak Middle. Od lewej u góry: Jerzy Natkański, Agnieszka Bielecka, Grzegorz Bielejec. Od lewej w środku: Marek Chmielarski, Jarosław Gawrysiak, Mariusz Grudzień. Od lewej na dole: Kacper Tekieli, Piotr Tomala, Krzysztof Stasiak.

Uczestnicy:

Jerzy Natkański – kierownik wyprawy, 59 lat. Klub Wysokogórski Warszawa. Wszedł na Gasherbrum II w 1997 i Broad Peak w 2007. Uczestnik wielu wypraw w góry wysokie, m.in. zimowej na Nanga Parbat /1997/8, gdzie kierował A. Zawada, zimowej na Makalu 2000/2001 i zimowej Netia-K2 w 2002/2003 obiema kierował K. Wielicki. Razem z Darkiem Załuskim dokonał pierwszego wejścia na Borondo Sar (6800 m) w Karakorum. Kierował wyprawami unifikacyjnymi PHZ PZA na Manaslu /2012/ i Dhaulagiri /2013/ . Absolwent AWF Kraków, ultramaratończyk. Entre.PL.Team, Spartaniedzieciom.pl, STORAT.PL.

Agnieszka Bielecka – 35 lat. Klub Wysokogórski Wrocław. W 2012 roku uczestniczyła w polskiej wyprawie na Gasherbrum I, która zakończyła się pierwszym w historii zimowym wejściem. W trakcie jesiennej wyprawy na Lhotse w 2012 roku osiągnęła wysokość około 8100 m.Uczestniczyła w wyprawie unifikacyjnej PHZ na Dhaulagiri w 2013 gdzie jako jedyna z wyprawy osiągnęła wysokość ponad 8100m. Z zawodu pilot wycieczek, autorka artykułów podróżniczych. Pochodzi z Tychów, mieszka we Wrocławiu.

Grzegorz Bielejec – 49 lat. Członek Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. Wszedł na 3 siedmiotysięczniki Pamiru: Pik Lenina, Korżeniewskiej i Pik Somoni (Komunizma) w stylu alpejskim. Na Alasce wszedł na Mt. McKinley. W Andach stanął 2-krotnie na szczycie Aconcagui, w Cordillera Real na Nevado Sajama, Illimani i Pequeno Alpamajo oraz na Ampato i Chachani w Cordillera Vulcanica. Pochodzi ze Starachowic. Żonaty, trójka dzieci. Mieszka i prowadzi Agencję Reklamową w Katowicach.

Marek Chmielarski – 37 lat. Członek Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. Absolwent katowickiego AWF. Wszedł na Gasherbrum II i Ama Dablam. Wspinał się w rejonach górskich i skalnych m.in. Afryki, Australii, Nowej Zelandii, Ameryki Północnej. Na co dzień instruktor i pracownik wysokościowy. Tyszanin.

Jarosław Gawrysiak – zastępca kierownika wyprawy. Lat 40. Uniwersytecki Klub Wysokogórski Warszawa. Uczestnik wypraw unifikacyjnych PHZ PZA: na Nanga Parbat latem 2010/wycofał się 200 m przed wierzchołkiem/, zimowej na BroadPeak 2010/ 2011 oraz letniej na Manaslu 2012. Wszedł na AmaDablam. Jest informatykiem, pochodzi z Mazur, obecnie mieszka w Warszawie.

Mariusz Grudzień – lat 37, członek Klubu Alpinistycznego Grupy Beskidzkiej GOPR, instruktor ratownictwa górskiego GOPR, ratownik medyczny, zawodowo pracuje jako ratownik GOPR.Wspinał się m.in. w Kaukazie i Pamirze.Grotołaz, przewodnik górski. Mieszkaniec i miłośnik Ziemi Kłodzkiej. Ojciec dwójki dzieci.

Kacper Tekieli – lat 30, Klub Wysokogórski Trójmiasto, instruktor wspinaczki sportowej, z wykształcenia filozof. Mieszka w Krakowie. Wspinał się m.in. w górach Ameryki Północnej. W Tatrach przeszedł zimą ponad 50 dróg, oraz dokonał samotnych, letnich przejść dróg o charakterze zimowym. W 2010r w ramach zawodów Elbrus Race wbiegł na najwyższy szczyt Rosji w niecałe 5 godzin. W 2011 roku wziął udział w wyprawie unifikacyjnej PHZ na Makalu.

Piotr Tomala – 42 lata. Członek Klubu Wysokogórskiego Lublin, Organizator i lider kilkunastu wypraw w Alpy, Andy, góry Alaski i Himalaje. Wszedł na Mt. McKinley, Aconcangua, Huascaran, Pisco, Alpamayo, Ama Dablam, Island Peak i Cho Oyu. Wspinał się na Nanga Parbat i Manaslu. Uczestnik wyprawy unifikacyjnej PHZ na Dhaulagiri w 2013r. Mieszka w Lublinie, prowadzi firmę zajmującą się pracami wysokościowymi.

Krzysztof Stasiak – członek Klubu Wysokogórskiego w Lubinie. Z zawodu górnik ratownik-sekcja wysokościowa. Jest także ratownikiem GOPR, instruktorem ratownictwa wysokościowego oraz ratownikiem medycznym.Wspinał się w Dolomitach, Alpach. W 2013 roku brał udział w wyprawie na Manaslu, osiągając wys. 7000 m. Uprawia również spadochroniarstwo.

Źródło: Polski Himalaizm Zimowy

***

Najnowszych wieści z wypraw Polskiego Himalaizmu Zimowego szukajcie w zakładce PHZ w pasku menu naszego portalu! :)

Exit mobile version