Projekt OFA Yeti 2014 – wyprawa, nauka i przygoda w jednym

Ruszyły zapisy na czwartą już edycję organizowanego przez zespół Medaid nietypowego szkolenia, którego początek miał miejsce na styku naszych dwóch największych pasji – wypraw i ratownictwa. Kurs Yeti, kierowany do osób prowadzących aktywny tryb życia, odbędzie się w górach Kotliny Kłodzkiej w dniach 21-23 lutego 2014 r.  Baza namiotowa zostanie założona w trudno dostępnym otoczeniu, najlepiej symulującym przeszkody i problemy związane z ratowaniem ludzkiego życia o tej porze roku.

ofa_yeti

Gdy jesteście w trakcie wyprawy, a jest między Wami lekarz lub ratownik, czujecie się bezpieczniej. Co jednak zrobić gdy brakuje tak wykwalifikowanego uczestnika? Przecież niezależnie od tego gdzie chcemy wyjechać, wszędzie może wydarzyć się wypadek. Pewnego dnia, siedząc wieczorem przy ognisku stwierdziliśmy: każdy powinien wiedzieć co zrobić, gdy potrzebna jest pomoc.



Nasze szkolenia OFA odbywają się zawsze w terenie, bo to najlepszy poligon doświadczalny dla uczestników. Zakładamy, że od samej teorii nikt jeszcze nie nabrał umiejętności praktycznych w ratowaniu. W nadchodzącym roku w ramach realizacji OFA Yeti, chcemy zaprosić Was na wyprawę do wyjątkowego miejsca – wsi Marcinków. Ta licząca sobie obecnie trzech mieszkańców wieś, mieści się na Skowroniej Górze (839 m n.p.m.) w paśmie Krowiarek (Sudety). Zimą pomimo niewielkiej wysokości, góra jest bardzo trudno dostępna. Od samego podejścia powitają nas ruiny wiekowych gospodarstw, karczmy, młyna, a na samym szczycie pozostałości barokowego kościoła. Wychodząc z namiotów będziecie mogli podziwiać widoki na malowniczą przełęcz, a spoglądając nieco dalej dojrzycie szczyt Czarnej Góry (1205 m n.p.m.).

Nauka ratownictwa w działaniu – czyli meritum naszego szkolenia. Na bazie wieloletnich doświadczeń zawodowych, prowadzeniu szkoleń, a także różnorodnych wyjazdów, nasz zespół lekarzy, ratowników i podróżników opracował autorski plan działania podczas Projektów OFA. Trzymamy uczestników w nieustannej gotowości, aktywności i działaniu. Warunki staramy się w maksymalnym stopniu zbliżyć do tych, które mogą panować w sytuacjach kryzysowych.

Aplikujemy więc naszej grupie projektowej kontrolowaną dawkę zaskoczenia, stresu, presji czasu, zmęczenia, a także szereg niełatwych do wykonania zadań. Dzięki takiemu podejściu angażujemy w naukę pełny zakres naszych zmysłów, odkrywając w ten sposób zdolności, słabości, ucząc się współpracy i opanowania emocji podczas akcji. Całość owocuje więc nie tylko samą wiedzą, ale i możliwością natychmiastowego sprawdzenia jej w praktyce, co daje nam w efekcie bezcenne doświadczenie.

Wszystkie zagadnienia, które zostały umieszczone w programie Projektu OFA Yeti, są tak samo ważne. Poza podstawowymi aspektami pierwszej pomocy omówimy i przećwiczymy sposób działania w przypadkach hipotermii, odmrożenia, choroby wysokogórskiej. Są też takie tematy, które zasługują na szczególne zwrócenie Waszej uwagi, ze względu na swoją unikatowość. Mowa tutaj o zajęciach z zakresu outdoorowej pierwszej pomocy stomatologicznej oraz wkłuć domięśniowych. Zajęcia są niezwykle ciekawe, a nabyte umiejętności mogą uratować Wam życie i zdrowie.

Mamy więc wyprawę do wyjątkowego miejsca oraz wiedzę i umiejętności przydatne w trakcie waszych podróży oraz w życiu codziennym. Dodajmy do tego niezwykłych ludzi, którzy podzielą się swoimi relacjami z ekspedycji i doświadczeniem zdobytym w ekstremalnych sytuacjach. W tym roku naszymi gośćmi będzie Światosław Rojewski i Maciej Stańczak. Niezwykłą więź, która powstaje podczas wspólnego zmagania się z trudnościami, więź która pozostanie w Was jeszcze długo po zakończeniu szkolenia. Zapraszamy Was więc do współudziału w przygodzie, którą będziecie długo wspominać podczas kolejnych wyjazdów, dając jednocześnie poczucie bezpieczeństwa sobie oraz innym.

Organizatorem projektu jest Centrum Szkoleniowo-Usługowe Medaid specjalizujące się w szkoleniach z zakresu ratownictwa medycznego i pierwszej pomocy.  Koszt udziału w Projekcie wynosi 380 PLN/os., uczestnicy nie muszą posiadać specjalnych kwalifikacji i sprzętu. Wyżywienie we własnym zakresie, organizator zapewnia butle, naczynia do gotowania i wodę. Liczba miejsc ograniczona. Szczegóły na stronie www.kursyratownictwa.pl


Koordynacja zapisów, rezerwacja miejsc:

Joanna Walczak

kursy@medaid.pl

tel.:  502 335 151

Podstawowe informacje:

Termin: 21 – 23 luty 2014 r.

Miejsce:  Marcinków (15 km od Bystrzycy Kłodzkiej), współrzędne: 50°16′47″N 16°46′11″E

Ilość miejsc:  Ograniczona. Decyduje kolejność nadsyłania zgłoszeń.

Koszt:  380 PLN/os.

Warunki biwaku:  nocleg w namiotach (namioty we własnym zakresie).

Wyżywienie:  we własnym zakresie (zapewniamy butle gazowe z palnikami  oraz wrzątek). Wszystko przygotowujemy w warunkach biwakowych – zimowych.

Wymagania: ukończone 18 lat

Zapewniamy:

Metoda prowadzenia zajęcia:

Zaproszeni goście:

Światosław Rojewski

Aktywność zawodową przeplata podróżami. Przejechał autostopem Europę aby dostać się do Maroka i Sahary Zachodniej. Z zachodu
na wschód przemierzył żaglowozem pustynię GOBI – wyprawa GOBI 2008. Przemieszczał się przygodnymi środkami komunikacji przez Rosję, Mongolię, Chiny, Wietnam, Pakistan. Odwiedził Afrykę równikową: Kenię, Ugandę, Kongo. Zobaczył świat goryli górskich, przepłynął setki kilometrów rzeką Kongo. (źródło : http://www.festiwalterra.pl)

Maciej Stańczak          

Śmiało można powiedzieć o nim człowiek-orkiestra, jest alpinistą, strażakiem i bardzo doświadczonym ratownikiem medycznym. Od dziecka uwielbia góry. Zaczynał z Rodzicami i Dziadkami w Sudetach. Potem wspinał się w Tatrach, Alpach, pasmach Tienszan i Pamiru, Himalajach. Zdobył kilka szczytów czterotysięcznych m. in. Mont Blanc, Dom, Dufourspitze. Za zdobycie pięciu siedmiotysięczników otrzymał tytuł Śnieżnej Pantery. O niebezpieczeństwach, które mogą czekać nas podczas wyprawy wie bardzo dużo. (źródło: http://maciejstanczak.pl) 

Kurs będzie obejmował następujące zagadnienia:

1. Bezpieczeństwo własne, poszkodowanego, miejsca zdarzenia.
2. Elementy anatomii i fizjologii, ocena poszkodowanego, badanie wstępne oraz szczegółowe.
3. Poszkodowany nieprzytomny.
4. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa.
5. Hipotermia.
6. Odwodnienie.
7. Odmrożenia.
8. Choroba wysokogórska.
9. Zasady defibrylacji poszkodowanego metodą półautomatyczną i automatyczną.
10. Wstrząs .
11. Inne stany nagłe – drgawki, cukrzyca, zawał mięśnia sercowego, udar mózgowy, zatrucia.
12. Urazy mechaniczne i obrażenia – złamania, zwichnięcia, skręcenia, krwotoki, obrażenia klatki piersiowej, brzucha, kręgosłupa, głowy i kończyn.
13. Ewakuacja i transport poszkodowanego z uwzględnieniem panujących warunków i zagrożeń.
14. Psychologiczne aspekty wsparcia poszkodowanych.
15. Outdoorowa pierwsza pomoc stomatologiczna.
16. Sygnalizacja alarmowa.
17. Zapewnienie schronienia sobie i osobie poszkodowanej.
18. Wkłucia domięśniowe.

Źródło: Medaid

Exit mobile version