Ukazał się Taternik 3/2013

Ukazał się najnowszy „Taternik” 3/2013. Numer ma prawie 100 stron i jest bogaty tematycznie. Na okładce „zapomniany Haramosh” (7397 m), jak to określił autor tej fotografii i monografii szczytu, Jacek Wiltosiński. W bardzo szczegółowym opracowaniu przeczytamy, że: Haramosh, najbliższy sąsiad ośmiotysięcznika Nanga Parbat, od 25 lat czeka na nowych zdobywców. Najciekawszym wyzwaniem jest zachodnia grań, z tysiącmetrowym uskokiemw środkowej partii.

Taternik_3_2013_okładka

Ale temat Haramosha przewija się też w innym tekście – biografii Janusza Baranka, kierownika wyprawy na ten szczyt w 1988 r. Życiorys górski Janusza napisał Andrzej Życzkowski, jeden z jego partnerów od liny.

Piszemy też o sukcesie Andrzeja Bargiela, który jako pierwszy Polak zjechał na nartach z ośmiotysięcznego wierzchołka. W ogóle narciarstwo wysokogórskie zajmuje sporo miejsca w tym numerze. Sezon za pasem, dlatego warto zajrzeć do poradnika Roberta Roga, instruktora PZA.

Podajemy również ciekawe informacje z życia Wincentego Birkenmajera– tekst jest zwiastunem książki Marcina Praczyka, która ukaże się niebawem.

Wracamy też do tematu wyprawy na Broad Peak (8047 m). Piszemy o etyce, publikujemy „Punkty wyboru moralnego” Andrzeja Wilczkowskiego, artykuł, który ukazał się w Bularzu (1986-87). To ważny głos dotyczący etyki w górach.

Sporo miejsca poświęcamy jaskiniom, a przede wszystkim eksploracji chińskich podziemi. Centralnymi wyprawami Komisji Taternictwa Jaskiniowego Polskiego Związku Alpinizmu kieruje Andrzej Ciszewski. W wywiadzie tak mówi o Chinach: To na świecie rejon numer jeden, jeśli chodzi o potencjał jaskiniowy. 500 tysięcy kilometrów kwadratowych krasu – ponad półtorej powierzchni Polski! I większość tych terenów jest słabo lub w ogóle nierozpoznana!

Przekrój tematów w tym „Taterniku” jest bardzo bogaty – góry najwyższe, wysokie, ciekawostki, monografie, szkolenie…

Zapraszam do lektury, 
Renata Wcisło
Redaktor naczelna „Taternika”

 

SPIS TREŚCI:

Exit mobile version