Rafał Sławiński – gość 11. Krakowskiego Festiwalu Górskiego

Rafał Sławiński, jeden z czołowych wspinaczy mikstowych i lodowych już po raz drugi przyjedzie do Krakowa na zaproszenie organizatorów 11. Krakowskiego Festiwalu Górskiego.

Rafał w skałkach Barriere Mountain (fot. Janusz Kurczab)
Rafał w skałkach Barriere Mountain (fot. Janusz Kurczab)

W 2009 roku Rafał pojawił się w Krakowie wkrótce po powrocie z Karakorum, gdzie wraz z Eamonnem Walshem i Ianem Welstedem próbował zdobyć dziewiczy wschodni wierzchołek Pumari Chish East (6830 m). Wyprawa nie w pełni się udała. Mimo dwóch prób, główny cel nie został osiągnięty wskutek niedyspozycji i trudnych warunków w ścianie, jednak wspinacze weszli na kilka sąsiednich szczytów, w tym dokonali pierwszego wejścia na Khani Basa Sar(6441 m).

Tematem wystąpienia Rafała na KFG nie był jednak przebieg ostatniej wyprawy. Obejrzeliśmy przeglądową prelekcję na temat całej jego kariery wspinaczkowej – od okresu wspinaczki sportowej i ekstremów mikstowych, poprzez pokonywanie lodospadów i wielkich urwisk Kanadyjskich Gór Skalistych, do szturmowania dziewiczych ścian gigantów Karakorum.

Sylwetki Rafała Sławińskiego nie będziemy teraz szczegółowo przedstawiać, gdyż obszernie o nim samym, początkach wspinania i o rozwoju jego talentu. można przeczytać tutaj.

***

Od czasu 7. KFG minęły jednak 4 lata i warto prześledzić, co nasz gość zdziałał w tym okresie. Był to okres aktywny i jego działalność nie ograniczała się tylko do weekendowych wypadów. Mimo, że Rafał jest profesorem na Mount Royal University w Calgary i to zajęcie mocno go absorbuje, to potrafi niekiedy wygospodarować dłuższy okres czasu na wyższe góry.

Rafał Sławiński (z lewej) i Joshua Lavigne po przejściu Żebra Cassina na Denali (fot. Joshua Lavigne)

Oto niektóre z ciekawszych przejścia Rafała z lat 2010-2013:

Rafał Sławiński w ścianie Yamnuski na dr. Yamabushi 5.12d. (fot. Wiktor Skupiński)
Ostatnie metry przed wierzchołkiem K6 West (fot. Rafał Sławiński)

Portal adventure.nationalgeographic.com zamieścił ostatnio artykuł na temat zdobycia K6 zatytułowany „Adventurers of the Year – Alpinists Raphael Slawinski and Ian Welsted”, a także wywiad z Rafałem. W podtytule artykułu czytamy: „W cieniu ataku terrorystycznego pod Nanga Parbat, dwóch wspinaczy rozwiązało jeden z ostatnich wielkich problemów alpinizmu”.

Ian Welsted i Rafał Sławiński (fot. adventure.nationalgeographic.com)

Przejście to będzie tematem wystąpienia Rafała Sławińskiego na 11. KFG. Wejście na K6 należy do czołowych osiągnięć bogatego sezonu w Karakorum, a także w całym paśmie wysokich gór Azji Środkowej i niewątpliwie pretenduje do nagrody Złotego Czekana. Zdobycia tej prestiżowej nagrody życzmy Rafałowi i jego partnerowi jak najserdeczniej.

Janusz Kurczab

Exit mobile version