Dwa polskie zespoły na Gore-Tex Transalpine Run

W najbliższą sobotę, 31 sierpnia, w niemieckim Oberstdorfie, ponad 360 dwuosobowych zespołów rozpocznie zmagania na trasie etapowego biegu GORE-TEX ® Transalpine Run. To biegowe święto odbywające się w terminie UTMB i już sławne niemal tak samo, jak bieg wokół Mont Blanc. Zawodnicy (zespoły męskie, damskie i mieszane) zmierzą się z 260km trasą podzieloną na 8 etapów, z 15 800m przewyższeń i przebiegną przez 4 kraje: Niemcy, Austrię, Szwajcarię, kończąc we włoskim Latsch.

Gore_Trans_Logo

Na starcie pojawią się dwa polskie zespoły – Magda Ostrowska-Dołęgowska z Krzysztofem Dołęgowskim (Team Inov-8) z numerem 232 oraz Piotrek Hercog z Marcinem Świercem (Salomon Suunto Team) z numerem 44. O ile Magda z Krzyśkiem już Transalpine ukończyli, o tyle dla Marcina i Piotrka to będzie trudny debiut.

Zmierzą się z takimi biegaczami jak Philipp Reiter (Niemcy) i Tofol Castaner Bernat (Hiszpania), Theodorakakos Dimitris Drapetsona (Grecja) i Claytonem Cameronem (USA), który jest w czołówce biegaczy na świecie (7 miejsce na Transvulcanii), czy reprezentantami międzynarodowych zespołów Salomona, Buffa, Gore-Tex, Dynafita i Asicsa… Jak sami mówią czeka ich ogromne wyzwanie, bo najtrudniejsze etapy są na końcu, ostatnio z formą było różnie a niemal codziennie do pokonania mają przewyższenia rzędu 2000m…

Marcin Świerc i Piotr Hercog

Zawody odbyły się po raz pierwszy w 2005 roku i od tego czasu są jednym z największych wyzwań dla biegaczy górskich. Przyciągają międzynarodową obsadę i rzesze kibiców z okolicznych miast i wiosek. Specyfiką tych zawodów jest fakt, że zawodnicy biegają w parach, podobnie jak w Biegu Rzeźnika. Trasa każdego roku jest inna, a każda wioska zabiega o możliwość goszczenia u siebie biegaczy z całego świata, dlatego na biegu nigdy nie jest nudno.

Mamy nadzieję, że jedną z sensacji zawodów będzie występ Polaków.

Piotrek z Marcinem już wyjechali z kraju, w czwartek mają zrobić ostatni, lekki trening na wysokości (najwyższym punktem zawodów jest przełęcz  Madritschjoch 3120 m npm) i w piątek już tylko odpoczywać. Sobotni start zaplanowano na godzinę 10 rano, w następnych dniach będą zaczynać o 7-8 rano. Jak powiedział Piotrek zaczną bardzo spokojnie, po 2-3 dniach będą wiedzieć jak sobie radzą z obciążeniem i na co mogą sobie pozwolić. Nie chcą prognozować, jakie miejsce mogą zająć, ale na pewno chcą się pościgać. Marcin dodał, że nastroje w porządku, trzeba walczyć i przeżyć…

Piotr Hercog (fot. Monika Strojny)
Marcin Świerc (fot. Monika Strojny)

Cóż, trzymajmy za nich kciuki i zapraszam do relacji, którą jak warunki pozwolą, codziennie będziemy przygotowywać na blogu http://www.salomonrunning.com/pl/blog.html

I profilu na facebooku https://www.facebook.com/salomonrunningpl

Poszczególne etapy zawodów:

1. Oberstdorf (GER) – Lech a. Arlberg (AUT) 34,60 km – Sobota 31 sierpnia
2. Lech am Arlberg (AUT) – St. Anton a. Arlberg (AUT) 24,70 km – Niedziela
3. St. Anton a. Arlberg (AUT) – Samnaun (CH) 38,40 km – Poniedziałek
4. Samnaun (CH) – Scuol (CH) 37,10 km – Wtorek
5. Scuol (CH) – Bieg Alpejski 6,30 km – Środa
6. Scuol (CH) – St. Valentin a. Reschenpass (ITA) 37,80 km – Czwartek
7. St. Valentin a. Reschenpass (ITA) – Sulden (ITA) 42,60 km – Piątek
8. Sulden (ITA) – Latsch (ITA) 39,80 km – Sobota 7 września

W sumie: 261,30 km
Przewyższenia: +15879m/ -15058m

Strona zawodów: http://en.transalpine-run.com/NEWS.aspx

Monika Strojny

Exit mobile version