Za nami X Bieg Rzeźnika i II Rzeźniczek

W miniony weekend, 31 maja, odbył się X Bieg Rzeźnika, w którym wystartowało 408 drużyn. Dzień później, 1 czerwca, miał miejsce II Rzeźniczek, w którym wzięło udział 140 osób.

Bieg Rzeźnika jest towarzyskim rajdem miłośników biegania i Bieszczadów. Blisko osiemdziesięciokilometrowa trasa (prawie 78 km) wiedzie bieszczadzkim czerwonym szlakiem z Komańczy przez Cisną, góry Jasło i Fereczata, Smerek oraz połoniny do Ustrzyków Górnych. Limit czasu wynosi 16 godzin, biega się parami.

Bieg Rzeźnika to więc nie tylko mierzenie się z trudną, bieszczadzką trasą, ale przede wszystkim ze swoim partnerem (partnerką) i z samym sobą.

Start X Biegu Rzeźnika (fot. Outdoor Magazyn)

W tym roku o 3:30 w nocy na starcie w Komańczy stanęło 408 drużyn, czyli 816 zawodników. Po deszczowej nocy, nad ranem padało nieco mniej, w ciągu dnia rozpogodziło się już zupełnie. Trasa była jednak mokra, pełna wilgotnego błota, co podnosiło poprzeczkę biegu.

Ostatecznie nie udało się pobić rekordu trasy, ustanowionego w 2012 roku przez Marcina Świerca i Piotra Hercoga – 08:09:47. W tym roku jako pierwsi na metę wbiegli Oskar Zimny i Michał Joachymek z drużyny Weekendowy Reset, z czasem 09:14:41.

Rekord trasy został za to pobity w kategorii kobiet. Najszybciej na mecie stanęły Magdalena Ostrowska-Dołęgowska i Sabina Giełzak, z drużyny INOV-8 GIRLS, z czasem 10:00:40.

W kategorii Mix (damsko-męskiej) zwyciężyła drużyna INOV-8, czyli Agata Matejczuk i Maciej Więcek z czasem 09:28:12.

W Biegu Rzeźnika startowała także drużyna Outdoor Magazynu – Michał Unolt i Michał Gałuszka, którzy na metę wbiegli z czasem 11:55:03, zajmując 54 miejsce w klasyfikacji ogólnej.

Drużyna Outdoor Magazynu – Michał Unolt i Michał Gałuszka (fot. Outdoor Magazyn)

Pamiętajmy jednak, że to bieg towarzyszki i zwycięzcami są wszyscy, którzy ukończyli rywalizację w limicie czasu. X Bieg Rzeźnika ukończyło 360 drużyn.

14 osób ukończyło dodatkowo wersję Hardcore biegu. Najszybsi byli Mariusz Szczypek i Kacper Świerczewski z czasem 14h36min.

Trasa Biegu Rzeźnika, po przepaku w Cisnej (fot. Outdoor Magazyn)

Następnego dnia po Biegu Rzeźnika odbyła się II edycja Rzeźniczka, w której wystartowało 140 osób, a bieg ukończyło 137 zawodników. Bieg zaczął się startem honorowym w Cisnej o godz. 8:00. Ze startu wszyscy uczestnicy truchtali kilkadziesiąt metrów do stacji kolejki Cisna. Z Cisnej zabrała ich kolejka do Balnicy, skąd nastąpił start ostry.

Po Rzeźniczku (fot. Outdoor Magazyn)

Trasa biegu prowadzi niebieskim szlakiem granicznym na szczyt Okrąglik, dalej trzeba skręcić na czerwony szlak na północ i zbiec do Cisnej. W sumie Rzeźniczek ma blisko 26 kilometrów.

Wśród kobiet zwyciężyła Dagmara Kozioł, z czasem 2:58:49, a wśród mężczyzn Kamil Grudzień, z czasem 2:28:12.

W Rzeźniczku startowała także Aneta Żukowska, redaktor naczelna Outdoor Magazynu, osiągając czas 3:37:52, dający jej piąte miejsce wśród kobiet.