W Courmayeur po raz 22. wręczono nagrody Piolets d’Or. Laureatami tej najbardziej prestiżowej nagrody alpinistycznej zostali Ueli Steck, Rafał Sławiński i Ian Welsted.
W tym roku w jury nagrody zasiedli: George Lowe (USA, przewodniczący), Catherine Destivelle(Francja), Erri de Luca (Włochy), Karin Steinbach (Niemcy), Sung-Muk Lim (Korea) i Denis Urubko (Rosja).
Jury nagrody najpierw analizowało tzw. wielkiej listy (ponad 70 przejść), by z niej wyłonić pięć nominowanych przejść. Wśród pięciu nominowanych największe uznanie znalazły dwa górskie dokonania ubiegłego roku. Niesamowite solowe przejście nową drogą na Annapurnę, którego dokonał Ueli Steck oraz wejście na jeden z ostatnich dziewiczych siedmiotysięczników Karakorum K6 West, autorstwa polsko-kanadyjskiego zespołu Rafał Sławiński i Ian Welsted.
Południowa ściana Annapurny to jeden z najważniejszych terenów sportowej wspinaczki himalajskiej. Zdobyto ją w 1970 roku (Brytyjczycy). W 1992 roku Francuzi Pierre Beghin i Jean-Christophe Lafaille próbowali nowej drogi na prawo od brytyjskiego południowego filaru, osiągając ponad 7300 m. Podczas wycofywania się z tego punktu w złej pogodzie, Beghin spadł i poniósł śmierć. Ueli Steck przeszedł tę trasę (2700 m wysokości) samotnie w ciągu zaledwie 28 godzin z bazy wysuniętej do wierzchołka i z powrotem.
K6 West był również celem kilku ataków. Rafał i Ian najpierw musieli wymanewrować skomplikowany i niebezpieczny lodospad, by osiągnąć lodowo-mikstową ścianę, która doprowadziła ich do zachodniej grani. Zespół potrzebował pięciu dni na dotarcie do wierzchołka i jeszcze jeden na zejście.
Jury przyznała także wyróżnienie specjalne francuskiemu zespołowi Yannick Graziani – Stéphane Benoist.Wkrótce po spektakularnym sukcesie Ueli Stecka, w dniach 16-24 października 2013 pokonali oni południową ścianę Annapurny również w linii próby Beghina i Lafaille’a, ale częściowo innym wariantem. Po dramatycznym zejściu w trudnych warunkach, ze względu na poważne odmrożenia i infekcję Benoista, zostali z bazy ewakuowani helikopterem do Katmandu.
Podczas gali w kinie Palanoir w Courmayeur nagrodę za całokształt osiągnięć odebrał John Roskelley, stając się pierwszym Amerykaninem wyróżnionym tym przyznawanym od 2009 roku tytułem (Walter Bonatti, Reinhold Messner, Doug Scott, Robert Paragot i Kurta Diemberger).
Wszystkich poprzednich laureatów Złotego Czekana znajdziecie na stronie: Złote Czekany (Piolets d’Or) – laureaci.