„Taterki” to pismo o charakterze edukacyjnym adresowane do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Na prawie czterdziestu stronach zebraliśmy tatrzańską wiedzę w pigułce – podaną na serio i żartem. Zimowy numer jest już trzecim, tym razem dostępny będzie dla wszystkich zainteresowanych w sprzedaży, a prenumeratorzy „Tatr” otrzymają go jako dodatek do następnego, również zimowego numeru.
Pada, pada śnieg…
Z zimą jest tak, że albo się ją uwielbia, albo się jej nie znosi. W pewnej sondzie zapytano ludzi, czy gdyby mogli, zrezygnowaliby z tej pory roku. Okazało się, że aż połowa pytanych wykreśliłaby ją na stałe z kalendarza! Trudno Wam w to uwierzyć? Dla dorosłych zimowe miesiące oznaczają często głównie śliski chodnik i wysokie rachunki za ogrzewanie. Ale dzieciom kojarzą się z czasem narciarskich szusów, lepienia bałwanów, ferii i świątecznych prezentów. Czyli samych przyjemności. O nich wszystkich piszemy w tym numerze „Taterek”.
Kuba Szpilka przypomina podhalańskie tradycje związane z Bożym Narodzeniem: „Nie ma w górach piękniejszych świąt. Urodę tatrzańskiej zimy wzbogaca szczególny wystrój podtatrzańskich miejscowości. Przed domami oświetlone choinki, w sklepach i na ulicach podekscytowane tłumy ludzi. Mieszają się stare, ludowe, góralskie tradycje ze współczesnymi sposobami spędzania czasu wolnego, religijne świętowanie ze świecką zabawą i popularną rozrywką. Obok siebie: góralski strój i sportowe ubranie, narciarze i podłaźnicy, pasterka i sylwestrowa zabawa. Brzmią kolędy i przeboje, błyszczą światła choinek, a niebo co i raz rozświetlają sztuczne ognie. Wyciągi i kościoły, sanki i samochody, dzwonki i klaksony”. Brzmi pięknie? Poczytajcie.
Zimą ustaje wegetacja roślin, lecz nie zamiera życie w przyrodzie. „Zwierzaki, które zostają na zimę w wysokich Tatrach, to prawdziwi twardziele. Porównać je można tylko z himalaistami lub polarnikami” – przekonuje Adam Wajrak. I opowiada, jak natura przygotowała zwierzęta do zmagań z przeciwnościami.
Zima w Tatrach to także czas niebezpieczny dla ludzi, głównie ze względu na lawiny. Temat śmiertelnie poważny, ale nauka tego, jak unikać lawin, może być świetną przygodą – więcej o tym w tekście Lawinowe ABC. A Koziołek Mądrala radzi, jak powinien zachować się narciarz w parku narodowym.
Poza tym w stałym cyklu podglądamy mieszkańców Ogrodu Roślinności Tatrzańskiej – tym razem bohaterką jest wiewiórka.
Zimowe wieczory są najdłuższe w roku. Co tu robić…? Mamy dla Was zagadki i łamigłówki!
Ktoś jeszcze chce wykreślić zimę z kalendarza?
A na zachętę artykuł Adama Wajraka pt. Zimowe zuchy.
Źródło: TPN