Wernisaż wystawy zdjęć z pierwszego zimowego zdobycia Broad Peak był jednym z pierwszych punktów programu rozpoczętych wczoraj 9. Spotkań z Filmem Górskim. Po wernisażu, który miał miejsce na Placu Niepodległości, w Dworcu Tatrzańskim odbył się wieczór poświęcony Maćkowi Berbece.
Na wystawę składa się zbiór zdjęć uczestników wyprawy na Broad Peak: Maćka Berbeki, Adama Bieleckiego, Karima Hayyata, Tomka Kowalskiego, Artura Małka i Krzysztofa Wielickiego. W otwarciu wzięła udział rodzina himalaisty, przyjaciele oraz wielu zakopiańczyków i gości. Zagrały Trebunie Tutki.
Ekspozycję można oglądać do 1 października. Po wernisażu, w Dworcu Tatrzańskim rozpoczął się wieczór poświęcony pamięci Maćka Berbeki, w którym wzięli udział jego przyjaciele, w tym artyści i himalaiści: Ryszard Szafirski – himalaista, Anna Czerwińska – himalaistka, Andrzej Dziuk – Dyrektor Teatru Witkacego, Lech Korniszewski – lekarz, himalaista; Maciej Pawlikowski – ratownik TOPR, himalaista; Arkadiusz Waloch – artysta malarz; Maciej Wojak – producent filmowy. Spotkanie prowadzili Kuba Szpilka i Maciej Krupa.
W wydarzeniu (wernisaż i spotkanie) uczestniczyła rodzina Maćka Berbeki – żona Ewa Dyakowska-Berbeka, synowie Stanisław, Krzysztof z żoną Agnieszką i Jan (trzeci syn Franek był nieobecny z powodu wyjazdu), wnuki Antek i Bronuś, mama Elżbieta Berbeka oraz teściowa. W spotkaniu wziął udział także brat Maćka Jacek Berbeka z rodziną.
9. Spotkania z Filmem Górskim odbywają się w Dworcu Tatrzańskim i Kinie Sokół. Potrwają do niedzieli.
***
Maciej Berbeka – zakopiańczyk, himalaista, ratownik TOPR, przewodnik IVBV. Do jego największych osiągnięć należą: nowa droga południową ścianą Annapurny (z Bogusławem Probulskim, 1981), pierwsze zimowe wejście na Manaslu (z Ryszardem Gajewskim, 1984), pierwsze zimowe wejście na Cho Oyu południowym filarem (z Maciejem Pawlikowskim, 1985), Broad Peak do Rocky Summit zimą, Mt Everest (pierwsze polskie wejście od strony Tybetu, 1993).
Agnieszka Szymaszek