Prezentujemy szlaki na wiosenną wycieczkę w góry z dzieckiem! Wiosna to doskonały czas na rodzinny wyjazd w góry. Przyroda budzi się do życia, strumyki i potoki szumią intensywnie po roztopach, na polanach rozkwitają pierwsze kwiaty… Dodatkowo szlaki są mniej zatłoczone niż latem, a ceny noclegów bywają niższe. Oto sprawdzone trasy dla rodzin z dziećmi – przyjazne dla małych nóżek i zachwycające widokami nawet wybrednych dorosłych!
***
Hala Łabowska z Łomnicy Zdrój – łatwy szlak na wiosenną wycieczkę z dzieckiem (Beskid Sądecki)
Start: parking niedaleko przystanku autobusowego „Łomnica Zdrój Leśniczówka” w Łomnicy.
Długość trasy: 5 km (w jedną stronę)
Czas przejścia: 2,5 godziny

Szlak jest dość długi, ale za to mało wymagający, więc poradzą sobie z nim nawet przedszkolaki. Prowadzi przez malownicze polanki, które wiosną prezentują się jeszcze bardziej okazale. Dobrą motywacją dla marudzących maluchów będzie znajdujące się u celu schronisko na Hali Łabowskiej, gdzie można odpocząć i zjeść ciepły posiłek. Powrót można zaplanować tą samą drogą lub ruszyć dalej niebieskim szlakiem do Łabowca.
Szlak Sidzina Wielka Polana – schronisko na Hali Krupowej (Beskid Żywiecki)
Start: parking niedaleko przystanku PKS Sidzina Wielka Polana
Długość trasy: około 3,6 km (w jedną stronę)
Czas przejścia: około 2 godziny

Czarny szlak od przystanku PKS łagodnie pnie się pod górę przez lasy, by na wysokości Kucałowej Przełęczy skręcić w stronę schroniska PTTK na Hali Krupowej (nazwa schroniska jest myląca, ponieważ Hala Krupowa tak naprawdę znajduje się nieco wcześniej i prowadzi do niej szlak zielony).
Z Kucałowej Przełęczy rozciąga się piękna górska panorama, ale prawdziwą perełką jest widok z tarasu przy schronisku, które znajduje się u celu wędrówki.
Mogielica z dzieckiem – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego
Start: przełęcz Rydza-Śmigłego w miejscowości Chyszówki
Długość trasy: 3,5 km (w jedną stronę)
Czas przejścia: 2 godziny

Mierząca 1171 m n.p.m. Mogielica to świetny cel dla dziecka, które chce zdobyć swój pierwszy prawdziwy szczyt. Zielony szlak jest łagodny, prowadzi początkowo przez łąki, które wiosną wyglądają bardzo urokliwie. Po zdobyciu szczytu i nacieszeniu się panoramą z wieży widokowej można zejść na Polanę Stumorgową — o tej porze roku prezentuje się nieziemsko!
Ciekawostka: Szczyt należy do Korony Gór Polski!
Magura Małastowska (Beskid Niski) – krótka trasa dla rodzin
Start: Przełęcz Małastowska
Długość trasy: 2,1 km (w jedną stronę)
Czas przejścia: około godziny

Ruszamy łagodnym, niebieskim szlakiem, który na rozwidleniu dróg przechodzi w szlak niebiesko-zielony. Magura Małastowska to niewysoki szczyt (813 m) idealny na dłuższy, rodzinny spacer. Trasa ciągnie się głównie przez lasy, ale nie jest pozbawiona atrakcji — znajdujący się przy stacji kolejki Magura Skipark plac zabaw pozwoli się wyszaleć maluchom i rozładować nadmiar energii.
Sarnia Skała z dzieckiem – pierwsza poważniejsza wędrówka (Tatry Zachodnie)
Start: Dolina Strążyska
Długość trasy: około 2,2 km (w jedną stronę)
Czas przejścia: 1 godzina 40 minut

Dla nieco bardziej wprawionych maluchów Sarnia Skała będzie doskonałym wyzwaniem. Wspinaczka po kamienistym szlaku, przepiękne widoki z Czerwonej Przełęczy i pierwszy samodzielnie zdobyty szczyt — ta wyprawa na pewno będzie niezapomniana. Gdyby maluch nie dawał sobie jednak rady, wędrówkę można zakończyć także na malowniczej Polanie Strążyskiej. Wytrwali mogą natomiast zrobić pętlę przez Dolinę Białego (łącznie prawie 8,5 km), zamiast schodzić z Sarniej Skały tą samą trasą.
Dolina Chochołowska i krokusy – tatrzańska klasyka
Start: Siwa Polana
Długość Trasy: 6,7 km
Czas przejścia: około 2 godziny

Choć cel ten może się wydawać nieco „oklepany”, to nie bez powodu Dolina Chochołowska przyciąga wiosną turystów z całej Polski (i nie tylko!). Rozkwitające pod koniec marca krokusy na tle ośnieżonych gór to niezapomniany widok. Trasa z Siwej Polany jest długa, ale bardzo łatwa. Bez problemu można poruszać się po niej turystycznym wózkiem. Starsze dzieci mogą pokonać ją na rowerach lub rowerkach biegowych. O tej porze roku należy jednak liczyć się z tym, że szlak jest zatłoczony.

Julia Klimek
***
Zobacz również: