Festiwal Biegów Alpejskich w Zawoi to wyzwanie dla najmocniejszych miłośników biegów alpejskich. Niby nic szczególnego, krótkie lub bardzo krótkie biegi pod górę z metą na szczycie, ale biegów jest 13! W sumie niewiele ponad 40 km + zejścia na start kolejnego biegu. W pionie wygląda to już poważniej, bo +6200 m, a czas: 31 godzin. Kiedy? 4-5 sierpnia 2018 r.
Wyobraź sobie bieg ultra, gdzie pierwsze 10 km biegniesz pod górę walcząc jak lew. Potem schodzisz na dół i w bufecie spędzasz godzinę. Wstajesz, niby czujesz się świeży i robisz 5 podbiegów po 150 m na maxa, bo kibice i adrenalina nie pozwalają Ci wolniej. Padasz na twarz po ostatnim, bo wcześniej nie było czasu. Mięśnie powoli rozumieją, że zwariowałeś, a Ty robisz 2 kolejne biegi. Sen … od zera jak Robert Faron rok temu, do 5 godzin – zależy od Twoich zdolności zasypiania na adrenalinie.
Bieg nocny, a potem Bieg Wschodzącego Słońca na który pobiegnie, każdy kto może zrobić choć jeden krok. Jesteś na szczycie. Słońce wchodzi, a Ty zachodzisz …. Zachodzisz w głowę czy to możliwe, że ktoś chce abyś jeszcze coś zrobił tego dnia. A jest dopiero 5:14 rano … Schodzisz na trochę odpoczynku i Perć Akademików – to jeden z najtrudniejszych podbiegów w Polsce. Szybko schodzisz na południową stronę, a tu na starcie piknik przy ognisku zupełnie nie pasujący do stanu Twojego ciała i umysłu. Startujesz … 3,9 km i 860 m w pionie … Dochodzisz do (siebie), startu ostatniego etapu, który będzie na dochodzenie.
Taki właśnie jest Etapowy Maraton Biegów Alpejskich, który tworzy Festiwal Biegów Alpejskich w Zawoi. Jak go ukończysz to żadna 100-ka nie będzie dla Ciebie wyzwaniem, z wyjątkiem może Ultramaratonu 6xBabia Góra :)
Dla zawodników to są 2 dni przygody i walki ze słabościami. To przeżywanie własnych i cudzych kryzysów. 13 razy możesz zmierzyć się ze swoimi rywalami, 13 razy możesz walczyć. A ile razy możesz upaść i wstać – to możesz sprawdzić w dniach 4-5 sierpnia 2018 r. w Zawoi.
4 sierpnia 2018 r.
Chaszczok-Bieg na Babią Górę
Najstarszy z biegów Festiwalu Biegów Alpejskich. Na tym biegu było już wszystko. Śnieg, deszcz, wiatr ścinający z nóg, mgła, słońce na starcie i – zaskoczenie rok temu – pierwszy raz na mecie również słonecznie!
Dystans: 10 km
Przewyższenie: +1185 m/-65 m
Bieg z odrębną klasyfikacją i możliwością zapisu.
Sprinty na czas, czyli 750 metrów zmieniające rzeczywistość!
20 m rozbiegu, żeby nabrać prędkości i … ściana. Po 20 sekundach meta zaczyna się oddalać i zaczynasz tracić nadzieję, ale nie ma czasu na marudzenie, bo biegi startują co 5 minut! Startujesz w 5 sprintach po stoku narciarskim. W ostatnim biegu Ci co walczą na początku żegnają się chyba ze wszystkim … Po ostatnim sprincie mało kto w zeszłym roku utrzymał się na nogach!
Dystans: ok. 150 m
Przewyższenie: ok.+40 m
Bieg na Mokry Kozub
Po sprintach nie wszyscy mają ochotę pojawić się na starcie kolejnego etapu, także sprinterskiego, ale odpaść po 10 km i 750 m nie wypada :)
Dystans: 1 km
Przewyższenie: +150 m /-10 m
Bieg na Małą Babią
W pierwszych edycjach Festiwalu Biegów Alpejskich, kiedy nie było wcześniejszych sprintów, można było powiedzieć, że był to łatwy bieg. Po sprintach na stoku narciarskim ten bieg można już odebrać zupełnie inaczej …
Dystans: 6,7 km
Przewyższenie: +905 m/-115 m
Bieg z odrębną klasyfikacją i możliwością zapisu.
5 sierpnia 2018 r.
Nocny bieg na Cyl
To taka pobudka przed wschodem słońca. Na początek stok narciarski i +320 m w pionie. Większość uczestników jeszcze nie do końca jest obudzona, niektórzy się zastanawiają „Co ja tutaj robię?” Ale większość na autopilocie dociera na start kolejnego biegu.
Dystans: 3,6 km
Przewyższenie: +595 m/-15 m
Bieg Wschodzącego Słońca
To był absolutny hit Festiwalu Biegów Alpejskich 2017. Wszyscy byli oszołomieni. Front zmiany pogody zafundował chmury, które słońce podświetlało w magiczny sposób. To trzeba zobaczyć i przeżyć. Czy w tym roku ktoś wbiegnie na Babią Górę szybciej niż Andrzej Długosz, który pokonał trasę biegu w niesamowitym czasie 32 minut? Przekonamy się 5 sierpnia.
Dystans: 4,7 km
Przewyższenie: +710 m
Bieg z odrębną klasyfikacją i możliwością zapisu.
Bieg na Babią Górę przez Perć Akademików
Pierwszy fragment bardzo urozmaicony, niemal melancholijny, a potem wspinaczka po skałach, klamrach i łańcuchach. Bardzo trudny bieg, szczególnie po 10 wcześniejszych biegach. Dla zawodników Etapowego Maratonu Biegów Alpejskich to często walka o przetrwanie.
Dystans: 7,55 km
Przewyższenie: +1040 m/-50 m
Bieg z odrębną klasyfikacją i możliwością zapisu.
Bieg na Babią Górę – Granica
To bieg o największym przewyższeniu na tak krótkim odcinku – 3,9 km i +840 m w pionie! Podejście niemal na czworakach. I „Do zobaczenia po drugiej stronie Babiej Góry!”
Dystans: 3,9 km
Przewyższenie: +840 m/-20 m
Bieg na Mosorny Groń – Finał na dochodzenie
W ostatnim etapie czasy zostaną podzielone przez 10 i zawodnicy wystartują na dochodzenie w takich właśnie zmniejszonych odstępach. Kto wygra ten bieg finałowy ten wygra Etapowy Maraton Biegów Alpejskich. Tu wszystko może się zdarzyć …
Dystans: 1,4 km
Przewyższenie: +320 m
Strona biegu: http://biegnababia.pl/