Zapraszamy na film Michała Adamowicza i Filipa Chudzyńskiego Pustać Ostoja Cietrzewia. To opowieść o tropieniu ostatnich cietrzewi i refleksja nad relacją człowieka z naturą.
***
Michał Adamowicz, student wydziału biologii UW i ornitolog, przyjeżdża do Biebrzańskiego Parku Narodowego aby rozpocząć badania nad zagrożonym wyginięciem gatunkiem – cietrzewiem. Jego wieloletnia fascynacja cietrzewiem ma więc w końcu sięgnąć kulminacji. Z roku na rok populacja cietrzewia się zmniejsza i być może jest to jeden z ostatnich sezonów gdy można wciąż zaobserwować ten gatunek nad Biebrzą. Bohatera, obiekt jego badań i specyfikę życia w odludnym miejscu, poznajemy zarówno poprzez jego relacje z wędrówki, stosunek do otaczającej go natury jak i z opowieści mieszkańców doliny Biebrzy. Poszukiwania ostatnich cietrzewi pozwalają zobaczyć Biebrzę w odsłonach czterech pór roku. W każdej z nich wygląda ona inaczej. Rok spędzony na bagnach pozwala poczuć klimat różnych światów, od zimowej pustyni po letnią dżunglę. W każdej z pór roku znalezienie cietrzewi jest też innym wyzwaniem. W trakcie niekończących wędrówek, bohater redefiniuje swoje pojęcie natury i zaprasza widza do refleksji nad obecnym stanem więzi człowieka z naturą.
Wywiad z Michałem Adamowiczem, który jest również znawcą i miłośnikiem przyrody tatrzańskiej, znajdziecie w 29. numerze Outdoor Magazynu:

Pustać Ostoja Cietrzewia – film Michała Adamowicza i Filipa Chudzyńskiego:
Kohut
Drugi film autorstwa Michała Adamowicza i Filipa Chudzyńskiego o cietrzewiach, tym razem tych tatrzańskich, możecie obejrzeć na zasadach VOD tutaj:
Red.