Wydawnictwo Stapis wydało kolejną ciekawą pozycję w serii Literatura górska na świecie. Tym razem jest to książka włoskiego autora, Agusto Golina, o intrygującym tytule: „Prawo gór. Najsłynniejsze sprawy sądowe, które naznaczyły historię alpinizmu”.
Autor odkrywa ciemną i mało znaną stronę alpinizmu, choć równie fascynującą jak same opowieści o wielkich przejściach górskich. Są nią sprawy sądowe wynikłe w następstwie najbardziej heroicznych i najgłośniejszych wypraw. Augusto Golin opisuje m.in. kontrowersyjną historię wytyczenia pierwszej drogi na Mont Blanc, włosko-brytyjski konflikt o zakończone tragedią wejście na Matterhorn, samotną wspinaczkę Hermana Buhla na Nanga Parbat czy znaną sprawę dotyczącą śmierci Günthera Messnera, brata Reinholda Messnera, na tej samej górze.
Maciej Krupa w przedmowie do książki pisze:
Mogłoby się wydawać, że to będzie nudna książka cytująca paragrafy, kodeksy sądowe i wyroki. Jest wręcz przeciwnie – to fascynująca opowieść o ludzkich słabościach i emocjach, o zazdrości i marzeniach o sławie, o pazerności i chęci dominacji. Słowem – o ciemnej stronie ludzkiej duszy. Ciekawa tym bardziej, że jej bohaterami są w większości gwiazdy pierwszej wielkości – wybitni wspinacze, autorzy epokowych osiągnięć górskich, najwięksi spośród liderów wielkich, historycznych wypraw.
Książka jest dostępna w księgarni wspinanie.pl.
PS Tradycyjnie wydawca oferuje nam książkę w dwóch wersjach okładki. Autorem grafiki do jednej z nich jest Witold Sas-Nowosielski, którego satyryczne rysunki o tematyce górskiej pamiętamy z prasy wspinaczkowej.
Źródło: wspinanie.pl