Chociaż pomysł na Park Narodowy Doliny Dolnej Odry pojawia się w dyskusji publicznej już od 30 lat, na jego realizację musieliśmy długo czekać. Dziś powoli zbliżamy się do momentu, kiedy Międzyodrze zostanie objęte wyższą formą ochrony. Jak zapowiedział wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała, park narodowy może zostać powołany już w 2025 roku.
- Pierwszy od 20 lat park narodowy zostanie utworzony w 2025 roku i obejmie obszar Międzyodrza.
- Otulina parku narodowego nie wyjdzie poza Odrę. Zostanie określona bardzo dokładnie i nie będzie miała wpływu na Gryfino.
Park Narodowy Doliny Dolnej Odry
Jest projekt ustawy, szczegółowa mapa, budżet oraz spoty reklamujące powstanie Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. Kolejnym krokiem będą konsultacje ministerstwa środowiska z samorządamio od nich zależy, czy w powstanie pierwszy od ćwierćwiecza park narodowy. Park narodowy ma objąć tereny dzisiejszego parku krajobrazowego Doliny Dolnej Odry, bez nurtów Regalicy i Odry Zachodniej.
Podczas ostatniej konferencji wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała przedstawił mapę terenu, który ma zostać objęty ochroną – jest to 6 tys. hektarów położonych głównie w obrębie gmin Widuchowa, Gryfino i Kołbaskowo. Dodatkowo w granicach parku znajdzie się też szczecińska wyspa Klucki Ostrów na wysokości prawobrzeżnej dzielnicy Klucz położna między Regalicą a Kanałem Kluckim.
Kiedy powstanie park?
Chociaż podczas konferencji dotyczącej utworzenie Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry była mowa o roku 2025, dokładna data nie jest jeszcze znana. Jak powiedział Wiceminister Klimatu i Środowiska Mikołaj Dorożała:
Koncepcja parku jest gotowa. Teraz chcemy pokazać Polakom, gdzie ten park może powstać. Działamy dwutorowo, dlatego lada moment rozpoczniemy działania lokalne, skierowane do mieszkańców regionu. Nic się nie wydarzy bez akceptacji samorządów, dlatego trudno mówić o konkretnym terminie.
Mapa Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry – propozycja
Na stronie projektu utworzenia parku zostały zamieszczone mapy proponowanego Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry – Międzyodrze wraz z obszarami przyległymi, obszarem Natura 2000 Dolina Dolnej Odry i niemieckim parkiem narodowym Unteres Odertal.
Unikalna przyroda i bezpieczeństwo dla ludzi
Międzyodrze nie bez przyczyny nazywane jest Polską Amazonią. Różnorodność tutejszej fauny i flory jest niezwykle bogata, spotkamy tu wiele gatunków chronionych i zagrożonych wyginięciem. W krainie dzikich torfowisk, podmokłych łąk i rozlewisk żyje ponad 200 gatunków ptaków, z czego 125 to gatunki lęgowe. Możemy tu spotkać między innymi czaplę białą, rybitwę czarną czy rokitniczkę. Na uwagę zasługuje szata roślinna wód bogata w gatunki takie jak: grzybieńczyk wodny, kotewka orzech wodny i salwinia pływająca.
Wskazuje się, że utworzenie parku narodowego w obrębie Międzyodrza przyczyni się również do bezpieczeństwa okolicznych mieszkańców. Międzyodrze to naturalny rezerwuar wody, który może przyjmować ją w trakcie powodzi. Rzeka chroni nadodrzańskie miasta i oddawaj wodę podczas susz.
Atrakcyjność regionu
Restort środowiska i samorządy liczą także, że utworzenie parku zadziała jak impuls pobudzający lokalną turystykę. Park ma stworzyć nowe miejsca pracy i zwiększyć atrakcyjność regionu. Ma dać szansę lokalnym przedsiębiorcom, przyciągnąć turystów.
Ważną informacją dla mieszkańców jest zapewnie rządu, że rzeka nadal będzie żeglowna. Możliwe będzie również wędkowanie i rybactwo, a także dalsze prowadzenie prac rolnych na terenach, które znajdą się w obrębie parku.
„Parki narodowe są naszym największym skarbem przyrodniczym. Wierzę, że proces utworzenia pierwszego od 20 lat parku narodowego będzie łączyć wszystkie siły polityczne, samorządowe i społeczne. Przed nami czas prekonsultacji wypracowanych przez ministerstwo wstępnych założeń” – mówi ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Spot reklamowy promujący utworzenie parku można zobaczyć tutaj:
Wiola Imiolczyk
Źródła: www.pnddo.pl, www.gov.pl/web/klimat/dolinadolnejodry