Gimnazjum nr 20 jest pierwszą szkołą w Polsce, noszącą imię Polskich Himalaistów. Oficjalne nadanie imienia i przekazanie sztandaru odbyło się w piątek, 20 września 2013 roku.
Najpierw odprawiona została Msza Św. w kościele pw. Jana Chrzciciela, w trakcie której został poświęcony sztandar. Następnie na terenie szkoły odbyło się uroczyste odczytanie aktu nadania imienia i przekazanie sztandaru społeczności szkolnej. Każda klasa gimnazjum otrzymała swojego indywidualnego patrona, wybranego spośród polskich himalaistów. Patronami zostali: Adam Bilczewski, Andrzej Czok, Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka, Artur Hajzer, Zygmunt Andrzej Heinrich, Tadeusz Piotrowski, Andrzej Zawada, Eugeniusz Chrobak, Maciej Berbeka i Piotr Morawski. Uczniowie klasy pod patronatem Macieja Berbeki otrzymali od synów zmarłego alpinisty – Franciszka i Jana – fotografię ojca oraz linę i sprzęt wspinaczkowy. Na uroczystość przyjechali z mamą, Ewą Dyakowską-Berbeką.
W uroczystości udział wzięli m.in. prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, przewodniczący Rady Miasta Marian Czochara i dyrektor Gliwickiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach Zdzisława Waniek. Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli środowiska wspinaczkowego i Zarządu PZA, reprezentowanego przez Janusza Onyszkiewicza, Piotra Xięskiego, Wojciecha Grzesioka, Iwony Bociani Marcina Zwolińskiego. W uroczystości wzięli również udział Janusz Baranek, Ignacy Nendza, Adam Zyzak, Janusz Kurczab i Andrzej Życzkowski. Patronatem medialnym wydarzenia został „Taternik”, reprezentowany przez redaktor naczelną Renatę Wcisło.
Najtrafniejszym uzasadnieniem decyzji przyjęcia przez Gimnazjum nr 20 w Zabrzu imienia Polskich Himalaistów są słowa dyrektora, Macieja Kłaka:
Młodzież w wieku dojrzewania w szczególności potrzebuje autorytetów i przewodników. Chcemy, aby dokonania polskich himalaistów nakładały na uczniów szczególny obowiązek i odpowiedzialność w procesie kształtowania i doskonalenia własnych charakterów. Pragniemy, aby młodzież uczyła się od polskich himalaistów postawy wytrwałości, konsekwencji w dążeniu do celu, aktywnego spędzania wolnego czasu, umiejętności pokonywania słabości, szacunku wobec przyrody i jej praw.
Warto także zapamiętać słowa Janusza Onyszkiewicza, które skierował do uczniów Gimnazjum nr 20: Każdy ma swój Everest, ale nie myślcie sobie, że po jego zdobyciu nie ma już nic więcej. Musicie co chwila znajdować sobie nowy szczyt.
Katarzyna Kowalczyk
(Źródło: PZA)