Nie wszystkie sytuacje w życiu da się przewidzieć, a wypadki mogą zdarzyć się każdemu i wszędzie. Zwłaszcza gdy aktywnie spędza się czas w nieznanym terenie, podczas na przykład wyprawy survivalowej. Warto więc być w jakimś stopniu przygotowanym na nieznane, zabierając ze sobą odpowiednią apteczkę.
Czym powinna wyróżniać się apteczka survivalowa? Co musi się w niej koniecznie znaleźć? Jak udzielać pierwszej pomocy w przypadku rozmaitych urazów? O tym przeczytacie poniżej.
Apteczka survivalowa – podstawowy element zestawu EDC
Gdy kompletuje się survivalowe EDC, nie sposób pominąć choćby podstawowej apteczki. W czasie ekstremalnych wyjazdów w plener może bowiem dojść do rozmaitych mniejszych lub większych urazów. Z niezbyt poważnymi kontuzjami można poradzić sobie samodzielnie, stosując produkty znajdujące się właśnie w apteczce: zabezpieczając otarcia i małe rany. Jeśli dochodzi do poważniejszych urazów, apteczka również jest nieodzowna – umożliwia bowiem zabezpieczenie pacjenta przed dotarciem na miejsce służb ratunkowych. A w niektórych sytuacjach szybkie działanie może uratować komuś życie.
Co musi trafić do apteczki survivalowej?
Jako że bagaż survivalowca zazwyczaj jest dość minimalistyczny, również apteczka powinna być niewielka, lekka i poręczna. Nie może w niej jednak zabraknąć podstawowych elementów, do znalezienia choćby na stronie Karaluch.
Co zatem musi trafić do apteczki? Niezbędne są takie przedmioty, jak:
-
plastry,
-
bandaże (standardowe i elastyczne),
-
środki dezynfekujące,
-
rękawiczki,
-
nożyczki,
-
pęsety,
-
koce termiczne,
-
repelenty.
Dodatkowo należy umieścić w apteczkach przyjmowane na stałe leki, środki przeciwbólowe czy preparaty na alergię.
Jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej w trudnych warunkach?
Na szlaku może dojść do wielu sytuacji zagrażających zdrowiu lub życiu człowieka. Poniżej przedstawimy najczęstsze z nich oraz pokrótce opowiemy, co zrobić i jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej.
Skaleczenia
Gdy wędruje się po nieznanym terenie lub buduje schronienie w trudnych warunkach, często może dojść do otarć i skaleczeń. W takich sytuacjach należy przepłukać ranę pod bieżącą wodą i zdezynfekować ją. Po osuszenia nakłada się na nią opatrunki.
Krwotok z nosa
Do zatamowania krwawienia z nosa należy posadzić poszkodowanego i pochylić jego głowę do przodu. Na kark można położyć zimny kompres.
Oparzenia
Należy rozpocząć od zdjęcia z oparzonego miejsca odzieży i biżuterii. Następnie podrażniony obszar opłukuje się delikatnie w letniej wodzie (nie może być ona zimna!) przez kilkanaście minut. Później zabezpiecza się go jałowym opatrunkiem. Nie nanosi się na ranę maści ani kremów.
Skręcenie i zwichnięcia stawu
Skręcenie stawu jest zdecydowanie mniej skomplikowanym urazem niż zwichnięcie. W pierwszym przypadku doraźna pomoc polega na stosowaniu chłodnych okładów oraz zabezpieczeniu uszkodzonego stawu z pomocą bandaży elastycznych. Zwichnięcie najczęściej wymaga już nastawienia. Pierwsza pomoc oznacza więc najczęściej unieruchomienie stawu i sąsiadujących z nimi kości, by następnie udać się do szpitala.
Uszkodzenie kości
Jeżeli dochodzi do uszkodzenia kości, należy unieruchomić ją i sąsiadujące z nią stawy. Poszkodowanego układa się w pozycji bezpiecznej, tak by nie poruszał uszkodzoną kończyną – nie dotyczy to jednak urazów głowy czy kręgosłupa. Wszelkie dodatkowe rany trzeba opatrzyć i nakryć jałowym opatrunkiem, a następnie wezwać pogotowie ratunkowe.
Utrata przytomności
Pacjenta, który stracił przytomność, należy ułożyć na plecach na stabilnym podłożu, a następnie sprawdzić:
-
drożność dróg oddechowych,
-
oddychanie (czy oddech jest miarowy, równomierny, świszczący, swobodny etc.),
-
krążenie (kontrola tętna na szyi lub nadgarstku).
Jeżeli pacjent nie oddycha, należy natychmiast rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową: 30 uciśnięć klatki piersiowej, po których następują dwa wdechy ratownicze. Resuscytację kontynuuje się do przybycia wykwalifikowanej pomocy medycznej, która przejmuje działania ratownicze.
Bezpieczeństwo na szlaku w każdej sytuacji – apteczka survivalowa
Apteczka to jeden z niezbędnych elementów każdego ekwipunku na wyjazdy w plener, nie tylko w przypadku szkoły przetrwania. W apteczce survivalowej muszą znaleźć się podstawowe środki opatrunkowe oraz leki przydatne w nieznanym terenie. Pomagają poradzić sobie w razie urazów i kontuzji oraz zabezpieczyć pacjenta przed przyjazdem pogotowia. Odpowiednio wykorzystane zwiększają komfort, a niekiedy nawet pozwalają uratować życie uczestników eskapady.