Dzisiaj, czyli w czwartek 17 października, będziemy mogli podziwiać na niebie superksiężyc, określanym również tradycyjnie jako Krwawy Księżyc lub Księżyc Myśliwych (w artykule wyjaśniamy dlaczego). To pełnia Księżyca, która będzie wyjątkowo efektowna i jasna. Październik 2024.
***
Superpełnia występuje wtedy, gdy Księżyc znajduje się blisko swojego perygeum, czyli punktu na orbicie, który znajduje się najbliżej Ziemi. W efekcie tarcza Księżyca wydaje się nawet o 14 proc. większa, a jej blask może być do 30 proc. intensywniejszy w porównaniu do momentów, gdy Księżyc znajduje się w apogeum, czyli w najdalszym punkcie od naszej planety.
Pełnia Księżyca październik 2024
Maksimum październikowej pełni Księżyca wypada 17 października o godz. 13:27 czasu polskiego. W naszym kraju najlepiej będzie widoczna nocą, zarówno z 16 na 17 października, jak i w nocy z 17 na 18 października, kiedy to Księżyc będzie niemal w pełni (99 proc.). W momencie perygeum Księżyc będzie oddalony o około 360 000 km od Ziemi, podczas gdy jego najdalsza od naszej planety (apogeum) to około 405 500.
Jak się przygotować na oglądanie superpełni w terenie? Polecamy poradnik:
Pełnia Myśliwych, Krwawy Księżyc – dlaczego?
Październikowa pełnia nazywana jest Pełnią Myśliwych lub Krwawym Księżycem. Te nazwy wywodzą się z dawnych czasów, kiedy myśliwi korzystali z jasnego światła Księżyca, aby polować nocą, przygotowując zapasy na zimę.
Dodatkowe ciekawostki o Księżycu
Księżyc wykonuje pełny obieg wokół Ziemi w ciągu 27,3 dnia, a okresowe zmiany w geometrii układu Ziemia–Księżyc–Słońce powodują występowanie faz Księżyca – powtarzających się w cyklu 29,53-dniowym (tzw. miesiąc synodyczny).
Księżyc znajduje się w rotacji synchronicznej, czyli jego okres obrotu wokół osi jest równy okresowi orbitalnemu. Wskutek takiego obrotu Księżyc zwraca się do Ziemi stale jedną stroną – przez cały czas z Ziemi widoczna jest tylko jedna jego półkula, podczas gdy druga półkula jest stale odwrócona od Ziemi. Ze względu na ekscentryczność orbity obserwuje się niewielkie odchylenia Księżyca, zwane libracjami, które pozwalają na obserwowanie z Ziemi około 59% jego powierzchni.
Red.
źródła: edu.gov.pl, Wikipedia