Oto 22. numer kwartalnika, który wydajemy zgodnie z porami roku. Cieszy nas ta premiera w pierwszy dzień astronomicznego lata, ale przede wszystkim jesteśmy dumni z tego, co w tym numerze udało się zawrzeć. Grono naszych autorów rośnie w siłę, coraz odważniej sięgamy po nietuzinkowe historie i nie poddajemy się mainstreamowym nurtom. OM to pismo dla ludzi, którzy szanują swój czas wolny, nie stronią od nowych doznań i cenią kontakt z przyrodą. Idzie lato, a wraz z nim masa dobra. Zobaczcie sami!
***
Spis treści – OM #22
- Wiadomości ze świata outdooru
- Śmierć pod Brooks Range – retro
- Pocztówka od fotografa – Jean-Baptiste Liautard
- Droga znaczona kroplami wody na packrafcie – rozmowa z Dominikem Szmajdą
- Przez świat bez stereotypów – rozmowa z Łukaszem Majewskim
- Jurajskie obietnice – kierunki
- Myśl jak wyspa. Każde ”tak” to też jest jakieś ”nie” – kierunki
- Gdyby nie rower, nie odwiedziłabym tych wszystkich cudownych miejsc – rozmowa z Katarzyną Burek
- Od czego zacząć? – poradnik MTB
- Jak działa silnik elektryczny w rowerze? – odpowiada Dr Ebike
- Bezpieczeństwo podczas burzy: jak chronić się przed uderzeniem pioruna – poradnik
- Biwakowe patenty. Sprawdź, czego nie wiesz – poradnik
- Jak się przygotować do wakacyjnego pleneru fotograficznego – poradnik fotografa
- Pionierzy, prekursorzy. O rekordach i ich konsekwencjach – felieton Pawła Kunza
- Sprzęt w OM
- Wyprawy pełne sprzeczności… – odkrywaj z Defenderem
- Czas na przerwę. czas na Bistro Menu – zaprasza LYO FOOD
- Sezon na bób, czyli grillowane burgery w stylu wege – kuchnia
- Mamy dług wobec naszej planety – Zielona Strona
- Czas sadu – felieton Małgorzaty Lebdy
- Rafał Król – Kwestionariusz OM
Gdzie kupić OM
- Prenumerata OM – cztery numery za 82 zł!
- Księgarnia Wspinanie.pl (wersja tradycyjna / elektroniczna)
- salony Empik, InMedio, Relay (tradycyjna – już dostępny)
- Empik online (tradycyjna)
- Publio.pl (elektroniczna)
***
Kilka słów o tym numerze
Tego lata w Outdoor Magazynie bierzemy na tapet rowery górskie. Wątek otwiera piękna pocztówka od francuskiego fotografa, artysty i pasjonata MTB. Rozmowa z mistrzynią enduro, Kasią Burek jest z kolei swojego rodzaju wstępem do poradnika, w którym wyjaśniamy, czym różnią się poszczególne odmiany tej dyscypliny i radzimy jak zacząć. Darka Grudniewskiego, najlepszego specjalistę w dziedzinie rowerów elektrycznych, pytamy o to, jak działa silnik w takim rowerze i na ile wystarcza bateria, bo skądinąd wiemy, że jazda na e-MTB po górskich ścieżkach to mega frajda.
Przygód rowerowych w numerze jest więcej, nie tylko tych spod znaku MTB. Łukasz Majewski to nietuzinkowa postać, historyk z wykształcenia, kurier rowerowy z zawodu i choć z całą pewnością można w jego przypadku mówić o wyczynie (przejechał na rowerze z Polski do Pakistanu), jeszcze ciekawsze jest jego podejście do podróżowania. Kolejny bohater 22. numeru OM także zaczynał podróżować na rowerze, podobnie jak Łukasz zainspirowany postacią Kazimierza Nowaka, jednak z czasem przesiadł się na wodę – Dominik Szmajda opowiedział nam o swoich przygodach, podejściu do podróży i życia, oraz wyjaśnił, dlaczego packsraft jest tak genialnym instrumentem dla podróżnika.
W letnim numerze nie zabrakło cyklicznych materiałów i naszych stałych autorów. Jest więc Małgosia Lebda, z pełnym życia i nostalgii felietonem o sadach; Paweł Kunz, który odkrywa przed nami, już nie tak odległy, świat elektrycznych samolotów; Piotr Trybalski, który tym razem radzi, jak zorganizować wakacyjny plener fotograficzny, a Rafał Król – ponieważ aktualnie podróżuje – zdradza nieco więcej na swój temat, odpowiadając na pytania w naszym kwestionariuszu. Agata Bobra, autorka pięknych zdjęć z poprzedniego numeru, zabiera nas w miejsce wyjątkowe i niezbyt znane – na archipelag włoskich wysp wulkanicznych.
Do grona autorów dołączył Andrzej Muszyński. Pisarz, poeta, reportażysta, podróżnik i właściciel gospodarstwa na Jurze będzie dla nas zdawał relacje z różnych stron świata. Zaczynamy jednak blisko, bo właśnie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. To rodzinne strony Andrzeja, a także okolice bardzo bliskie redakcji OM, dlatego cieszymy się podwójnie, że udało się tego lata wypuścić taki materiał.
W numerze znajdziecie oczywiście Retro (uwaga – dziwna historia!), Kuchnię outdoorową i Zieloną stronę, w której piszemy od Dniu Długu Ekologicznego. To ciekawy materiał, już tradycyjnie pisany we współpracy z World Wide Fund for Nature (WWF).
Są też dwa poradniki, bardzo zwarte i pełne konkretów. Jeden o burzach – jak się zachować, gdzie schronić i których miejsc koniecznie unikać, gdy w terenie złapie nas burza (co latem zdarza się najczęściej). Drugi o biwaku, jednak nieco inaczej niż w innych publikacjach na ten temat – to długa lista biwakowych patentów. Ciekawe, czy znacie wszystkie?
MG