Pięć przejść nominowanych i jedno wyróżnione – takim wynikiem zakończyły się obrady jury 22. edycji Złotych Czekanów 2014 pod koniec lutego br.
Przypomnijmy, że jury pracuje w składzie: George Lowe (USA, przewodniczący), Catherine Destivelle (Francja), Erri de Luca (Włochy), Karin Steinbach (Niemcy), Sung-Muk Lim(Korea) i Denis Urubko (Rosja).
Jak można przeczytać w oficjalnym komunikacie:
Wybór nigdy nie jest łatwy, ale tym razem jury wykonało wyjątkowo żmudną pracę oceny 76 przejść z tzw. „Wielkiej Listy”, która w końcu przyniosła wynik w postaci wytypowania czterech wysokościowych przejść w Himalajach i Karakorum i jednego na Alasce. Jury postanowiło ponadto przyznać specjalne wyróżnienie dla dwóch alpinistów, którzy dla osiągnięcia celu wykazali wyjątkowego ducha zespołowego działania.
A oto nominowane przejścia:
Talung (Himalaje Nepalu, 7439 m). Marek Holeček i Zdeněk Hrubý dokonali pierwszego przejścia północnej ściany Talung, szczytu wznoszącego się na południe od Kanczendzongi. Wysoka na 2000 m ściana była wcześniej celem kilku prób. Pomimo znacznych trudności, dwójka Czechów osiągnęła wierzchołek w ciągu pięciu dni, kończąc wspinaczkę w załamaniu pogody.
Kunyang Chhish East (Karakorum, 7400 m). Ten dziewiczy szczyt był wcześniej obiektem ataku kilku silnych zespołów. Po dwóch próbach, nieudanych z powodu niepogody, Simon Anthamatten (Szwajcaria) oraz Matthias i Hansjörg Auerowie (Austria) pokonali 2700-metrową południowo-zachodnią ścianę w ciągu sześciu dni, z których dwa spędzili na wysokości 6700 m, przeczekując niepogodę. Końcówka wspinaczki prowadziła ponawieszaną granią o spektakularnej barokowej architekturze.
K6 West (Karakorum, 7040 m). Ten szczyt był również celem kilku ataków. Kanadyjczycy Rafał Sławiński i Ian Welsted najpierw musieli wymanewrować skomplikowany i niebezpieczny lodospad, by osiągnąć lodowo-mikstową ścianę, która doprowadziła ich do zachodniej grani. Zespół potrzebował pięciu dni na dotarcie do wierzchołka i jeszcze jeden na zejście. (zapraszamy do lektury wywiadu z Rafałem Sławińskim – red.)
Annapurna (Himalaje Nepalu, 8091 m). Południowa ściana Annapurny to jeden z najważniejszych terenów sportowej wspinaczki himalajskiej. Zdobyto ją w 1970 roku (Brytyjczycy). W 1992 roku Francuzi Pierre Beghin i Jean-Christophe Lafaille próbowali nowej drogi na prawo od brytyjskiego południowego filaru, osiągając ponad 7300 m. Podczas wycofywania się z tego punktu w złej pogodzie, Beghin spadł i poniósł śmierć. Ueli Steck (Szwajcaria) przeszedł tę trasę (2700 m wysokości) samotnie w ciągu zaledwie 28 godzin z bazy wysuniętej do wierzchołka i z powrotem.
Mount Laurens (Alaska, 3052 m). Ten izolowany masyw leży nad lodowcem Lacuna, na południe od Mount Foraker. Mark Allen (USA) i Graham Zimmerman (USA/Nowa Zelandia) potrzebowali dwóch dni, aby dostać się ze swojej bazy do podstawy szczytu. Następnie dokonali pierwszego przejścia północno-wschodniego żebra i północnej grani, broniącej się ogromnymi gargulcami nawisów. Wspinaczka, a następnie zejście wschodnią ścianą, zajęły w sumie 67 godzin w dniach 20-22 maja 2013.
Wyróżnienie specjalne
Jury postanowiła przyznać je francuskiemu zespołowi Yannick Graziani – Stéphane Benoist.Wkrótce po spektakularnym sukcesie Ueli Stecka, w dniach 16-24 października 2013 pokonali oni południową ścianę Annapurny również w linii próby Beghina i Lafaille’a, ale częściowo innym wariantem. Po dramatycznym zejściu w trudnych warunkach, ze względu na poważne odmrożenia i infekcję Benoista, zostali z bazy ewakuowani helikopterem do Katmandu.
Janusz Kurczab/wspinanie.pl
Ostateczny werdykt Jury Złotych Czekanów zostanie ogłoszony w dniach 26-29 marca 2014 roku.
Comments 1