Najkrótszy dzień w roku wypadnie w niedzielę, 22 grudnia 2024 roku. W zależności od regionu Polski najkrótszy dzień roku potrwa od 7 godzin i 10 minut do 8 godzin i 15 min. Dzień najkrócej będzie trwał nad morzem (na północy), a najdłużej w górach (na południu). Na północy Polski noc będzie trwała ponad 16 godzin.
***
- Kiedy jest najkrótszy dzień roku w 2024?
Najkrótszy dzień roku przypada w niedzielę, 22 grudnia 2024 roku. To także moment przesilenia zimowego i początek astronomicznej zimy. - Ile trwa najkrótszy dzień w Polsce?
Czas trwania najkrótszego dnia różni się w zależności od regionu Polski – od 7 godzin i 10 minut na północy do 8 godzin i 15 minut na południu. - Przesilenie zimowe – co to jest?
Przesilenie zimowe to moment, gdy słońce znajduje się najniżej nad horyzontem. Jest to symboliczne zwycięstwo światła nad ciemnością i zapowiedź coraz dłuższych dni. - Kiedy zaczyna się zima astronomiczna i kalendarzowa?
Astronomiczna zima rozpoczyna się 22 grudnia 2024 roku, w dniu przesilenia zimowego. Zima kalendarzowa zaczyna się tego samego dnia i trwa do 21 marca 2025 roku. - Szczodre Gody – słowiańskie święto zimowego przesilenia
W czasie przesilenia zimowego Słowianie obchodzili Szczodre Gody – święto związane z magią, wróżbami i zwycięstwem światła nad ciemnością. - Dlaczego najkrótszy dzień roku wypada 21 lub 22 grudnia?
Najkrótszy dzień roku różni się w zależności od roku, ponieważ rok słoneczny trwa nieco dłużej niż 365 dni – dokładnie 365 dni, 5 godzin i 49 minut. - Przesądy i wróżby podczas przesilenia zimowego
W czasie Szczodrych Godów wierzono, że magia działa ze szczególną siłą. Popularne były wróżby z wody, które miały wskazywać przyszłość, np. wygląd przyszłego męża.
Kiedy zaczyna się zima?
Zima meteorologiczna rozpoczęła się 1 grudnia 2024 roku i potrwa do 28 lutego 2025. Takiego określenia zimy używają klimatolodzy, by móc porównać dane pogodowe dotyczące tego samego okresu w porównaniu do ubiegłych lat.
Natomiast jeśli chodzi o zimę astronomiczną i związanym z nią najkrótszym dniem w roku, a także zimę kalendarzową, to rozpoczyna się ona pod koniec grudnia – w tym roku – 22 grudnia.
Pierwszy dzień astronomicznej zimy rozpoczyna się wraz z przesileniem zimowym. Za przesilenie zimowe uznajemy moment, w którym słońce jest w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca, możliwie najdalej wysuniętej szerokości geograficznej na półkuli południowej.
Najkrótszy dzień w roku i przesilenie zimowe mogą wypadać 21 lub 22 grudnia. Wynika to z długości roku słonecznego, który trwa 365 dni, 5 godzin i 49 minut. Dlatego w niektórych latach najkrótszy dzień może przypadać wcześniej, a w innych później. Kalendarzowa zima trwa trzy miesiące i zakończy się wraz z nadejściem kalendarzowej wiosny, czyli 21 marca 2025 roku.
Dla Słowian przesilenie zimowe rozpoczynało czas oddawania czci bogu zaświatów, magii oraz dzikich i domowych zwierząt. – Welesowi oraz jego dzieciom Swarożycowi i Marzannie (bogini symbolizującej zimę i śmierć, ale także płodność oraz niszczycielską moc natury). Szczodre Gody, to słowiańskie święto, które bardzo przypomina obchody chrześcijańskiego Bożego Narodzenia. Trwały zazwyczaj od dnia przesilenia zimowego aż do 6 stycznia.
Najkrótszy dzień roku, czyli Szczodre gody. Zwyczaje i przesądy
Przesilenie zimowe obfitowało we wróżby i przesądy. Słowianie wierzyli, że w tym czasie magia działa wyjątkowo mocno. Po świecie hasają duchy i demony, które mogą pomóc lub zaszkodzić. Podczas Szczodrych Godów nie wolno było pracować i używać ostrych narzędzi, bo mogło to przynieść nieszczęście. Jedną z najpopularniejszych wróżb w tym czasie były te z użyciem wody.
Jak czytamy na blogu Słowiański Bestiariusz:
Sposoby wróżenia z wody bywały odmienne, lecz zawsze interesujące. Celem bardzo popularnych wśród młodych dziewcząt wróżb było wypatrywanie wizerunku przyszłego męża właśnie w tafli wody. Dziewczęta szukały wizerunku przyszłego oblubieńca w przeręblu, w studni, w źródle, w misie z wodą. Czasem jej rolę przejmowało zwierciadło – o północy, kiedy rozpoczynały się Szczodre Gody, panna musiała udać się do odosobnionego miejsca, rozebrać się do naga i nie odwracając wzroku od zwierciadła wypatrywać w półmroku wizerunku przyszłego męża
Jak podaje Słowiański Bestiariusz:
Szczodre Gody nosiły i inne miana, nazywano je Świętem Godowym, Szczodruszkami, Godami, Dniami Zimowego Staniasłońca. Ostatnia nazwa, chyba najsłabiej współcześnie znana, najlepiej oddaje charakter tego wyjątkowego okresu. Powodem do świętowania dla naszych przodków było pożegnanie z krótkimi, pełnymi ciemności zimowymi dniami i powitanie dni pełnych słonecznego blasku. Przesilenie było traktowane jako czas zwycięstwa słońca nad ciemnością, a więc i triumfu boga Swaroga. Wraz z następującym po nim dniu, każdy kolejny był dłuższy, jaśniejszy i przez to przyjaźniejszy ludziom.
źródła: Wiki, Bestiariusz Słowiański