Nadchodząca jesień i zima będą z pewnością interesujące pod względem debiutujących w sklepach produktów outdoorowych. Przedstawiamy najciekawsze kurtki na sezon jesień-zima 2014/15, a wraz z nimi obowiązujące trendy na outdoorowych „wybiegach” ;)
Słowem wstępu o kolorze
Fani koloru na górskich szlakach powinni być zadowoleni – nadal będzie barwnie. Jeśli myślicie, że outdoorowe kolekcje nie mają nic wspólnego z rynkiem modowym, to grubo się mylicie – outdoorowe marki również czerpią inspiracje z wybiegów najlepszych domów mody, dotyczy to przede wszystkim właśnie palety barw, którą zobaczymy w kolejnym sezonie.
Zwodniczy może być obraz z polskich sklepów, gdzie nadal królują kolory szaro-bure. To jednak co widzicie na polskim rynku, nie jest pełnym odzwierciedleniem tego co przygotowały marki – z pełną gamą ich propozycji można zapoznać się dopiero na wyprzedzających dany sezon branżowych targach – ISPO Munich zimą i OutDoor Show – latem.
Kurtki na sezon jesień-zima 2014/15
Jak już pisaliśmy TUTAJ, specjalista od syntetycznych ocieplin – marka PrimaLoft – dała się przekonać naturalnemu puchowi. Od tego sezonu zimowego wprowadzi nową ocieplinę, będącą mieszanką puchu i włókien PrimaLoft pod nazwą PrimaLoft Performance Down Blend.
Jest to ocieplina, na którą składa się zarówno hydrofobowy puch (nie chłonący wilgoci), jak i super cienkie włókna syntetyczne, całość jest doskonale ze sobą wymieszana. Nową ocieplinę znajdziemy m.in. w kurtkach: Terrex Climaheat Ice Jacket marki adidas, Hot Forge Hoody marki Black Diamond, Supreme Jacket marki Helly Hansen, Thanos Down Jacket marki La Sportiva czy Tacul PD Jacket marki Vaude.
Tacul PD marki Vaude
Spośród nich z pewnością intersująco wygląda kurtka Tacul PD Jacket marki Vaude – model ten korpus i zewnętrzną część rękawów wypełnioną ma ociepliną PrimaLoft® Silver Insulation Down Blend, która w 60 proc. składa się z hydrofobowego kaczego puchu, a w 40 proc. z supercienkich włókien PrimaLoft. Jak zapewnia producent, dzięki tej technologii kurtka zachowa swoje właściwości grzewcze w 94 proc. nawet, gdy będzie mokra, a przy tym bardzo szybko wyschnie.
Tacul PD Jacket została zaprojektowana do aktywności górskich, w tym do alpinizmu. Boki kurtki, kluczowe fragmenty na plecach (m.in. wzdłuż kręgosłupa) i elementy pod ramionami zostały uszyte z gęsto tkanego fleecu, co ma zapewnić pełną swobodę ruchu i wzmocnione odprowadzanie wilgoci w tych newralgicznych miejscach. Materiał zewnętrzny kurtki to wytrzymały poliamid.
Kurtka ma dwie kieszenie zapinane na zamki, a do jednej z nich można ją spakować. Tacul PD Jacket waży tylko 390 g. Kurtka ta nie tylko przez nas została uznana za wartą docenienia – męska wersja jest laureatką nagrody ISPO AWARD 2014. A wszystko najlepiej zostało pokazane na tym filmiku:
Hot Forge Hoody marki Black Diamond
Nowy ocieplinę w swoich produktach zastosowała także marka Black Diamond, tworząc kolekcję PrimaLoft Down. Znajduje się w niej 6 modeli, a poza mieszanką od PrimaLoft Gold Insulation Down Blend (70 proc. hydrofobowego gęsiego puchu i 30 proc. włókien PrimaLoft) łączy je również zastosowanie zewnętrznego materiału marki Pertex. W kolekcji mamy modele o nazwach Hold i Hot Forge. Niech za przykład posłuży nam kurtka Hod Forge Hoody.
Ważący 460 g męski i 410 damski model wypełniony jest PrimaLoft Gold Insulation Down Blend, z zewnątrz mamy Pertex Quantum z DWR(15d, 29 g/m2, 100% nylon); zaś podszewka to także Pertex Quantum, lecz o innej gramaturze (20d, 40 g/m2 nylon ripstop z DWR).
Hot Forge Hoody ma regulowany kaptur, który współpracuje z kaskiem wspinaczkowym, dwie wewnętrzne kieszenie, dwie zewnętrzne zapinane na zamki i kieszeń piersiową. Ponad to, zastosowano elastyczne mankiety i regulowany dół kurtki. Występować będzie w czterech kolorach.
Diamond 890 TurboDown™ Hooded Down marki Columbia Sportswear
Kolejną nowość technologiczną znajdziemy w kolekcji marki Columbia Sportswear. Mowa o Turbo Down, która łączy puch z dwiema innymi technologiami Columbii: Omni Heat Thermal Insulation i Omni Heat Thermal Reflective. O samej technologii pisaliśmy już TUTAJ. Model ten wypełniony jest hydrofobowym gęsim puchem 850 fill power (o tym czym jest fill power przeczytacie TUTAJ) i 40 g ociepliny Omni Heat Thermal Insulation.
Kurtka posiada dwie kieszenie zapinane na suwak, kaptur, elastyczne mankiety i regulowany dół.
Misto i Megawatt Jacket marki Marmot
Interesująco przedstawia się kurtka Misto marki Marmot, która została zaprojektowana na potrzeby sportów górskich wysokiej intensywności. Kurtka łączy materiały Polartec NeoShell, Polartec Power Shield oraz Polartec Alpha. Wodoszczelny NeoShell zastosowano na kapturze, ramionach i rękawach, a zatem jego zadaniem ochrona przed wodą i śniegiem.
Dla zapewnienia zwiększonej oddychalności Power Shield zastosowano na korpusie i części rękawów. Polartec Alpha ociepla przednią część kurtki, zwiększając właściwości termoregulacyjne odzieży. Kurtka ma regulowany kaptur, mankiety na rzepy i dwie kieszenie boczne.
Na chłodniejsze warunki mamy hybrydową Megawatt Jacket, w której połączono puch gęsi 800-fill z ociepliną Polartec Alpha. W korpusie i kapturze mamy wypełnienie puchem, a od zewnętrz − Polartec Alpha, rękawy to już natomiast sama ocieplina Polartec Alpha. Zewnętrznym materiałem jest Pertex Microlight.
Kurtka ma dwie kieszenie boczne i elastyczne mankiety. Producent poleca ją jako kurtkę stanowiskową, do freeride, czy po prostu na naprawdę mroźne warunki.
Race Elite 315 Softshell Pro marki Inov-8
Zawsze stoimy na stanowisku, że góry to nie tylko wspinaczka i trekking, ale także bieganie. Z myślą o tej dyscyplinie powstała nagrodzona na targach ISPO Munich kurtka Race Elite 315 Softshell Pro marki Inov-8.
Na plecach, w dolnej części korpusu i w dolnej części rękawów zastosowano tu Pertex Quantum, którego zadaniem jest ochrona biegacza przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zaś na piersiach, na ramionach i na bokach dolnej części pleców mamy elastyczny i świetnie oddychający Pertex Equilibrium. Kurtka w całości jest wiatroodporna i wodoodporna (pokrycie DWR). Kurtka waży 300 g, ma regulowany kaptur, kieszeń na piersi, wydłużony tył, a dla bezpieczeństwa – odblaskowe elementy.
Continuum Hoodie i Neo Guide Jacket marki Rab
Działająca na polskim rynku od 2013 roku marka Rab, rozszerzyła swoją kolekcję kurtek wypełnionych hydrofobowym puchem (przygotowanym we współpracy z Nikwax). W tym sezonie zobaczymy m.in. kurtkę Continuum Hoodie. Model ten wypełniony jest gęsim puchem, pochodzenia europejskiego, 850 cuin.
Materiał zewnętrzny to Pertex Quantum GL. Model ma regulowany kaptur, współpracujący z kaskiem wspinaczkowym, dwie boczne kieszenie i jedną piersiową, elastyczne mankiety i regulowany dół. Kurtka waży 385 g.
Kwitnie także współpraca marki Rab z producentem tkanin – firmą Polartec. Owocem tej współpracy jest nowa kurtka Neo Guide Jacket, wykonana z trójwarstwowego Polartec NeoShell. Model ten ma dodatkowo wzmocnioną wersję NeoShell na ramionach, łokciach, mankietach oraz biodrach. Kaptur oczywiście jest kompatybilny z kaskiem wspinaczkowym.
Główny zamek jest dwukierunkowy, do tego mamy dwie kieszenie napoleońskie i dwie kieszenie wewnętrzne. Pod ramionami znajdziemy zamki wentylacyjne, mankiety są regulowane, podobnie jak dół kurtki.
Neo Guide Jacket waży 620 g, a przeznaczona jest do aktywności górskich i alpinistycznych. Uzupełniają ją ważące 625 g spodnie Neo Guide Pants, również z Polartec NeoShell.
PhD SmartLoft Divide Hoody Sport marki SmartWool
Marki specjalizujące się w produkcji odzieży z wełny merino coraz odważniej poczynają sobie przy propozycjach odzieży zewnętrznej. SmartWool pokaże swoją nową hybrydową kurtkę − PhD SmartLoft Divide Hoody Sport.
W korpusie, w kapturze, w części pleców i rękawów zastosowano 60 g izolacji z wełny merino, od wewnętrznej strony ramion i miejscami na plecach użyto mieszanki wełnianej z nylonowym pokryciem HyFi nylon-face/merino. Do tego na ramionach materiał został pokryty DWR. Pomysł został zagrodzony ISPO AWARD 2014.
Alpha Comps marki Arc’teryx
Jeśli Arc’teryx, to kurtka Alpha Comps. Model ten przeznaczony jest do aktywności alpinistycznych i wspinaczki lodowej. W kurtce Alpha Comps ramiona od góry, mankiety, kaptur i dół kurtki są wykonane z materiału N40p 3L GORE® Fabric Technology, zaś w korpusie z przodu i z tyłu, a także na ramionach od dołu zastosowano softshell Fortius™ 1.0.
Zadaniem technologii GORE jest ochrona przed śniegiem i wodą. Tkanina softshellowa ma umożliwić nie tylko doskonałe odprowadzanie wilgoci, ale także pełną swobodę ruchu. Na polskim rynku kurtka będzie kosztowała 1399 zł. Męska kurtka w rozmiarze M waży 405 g, damska − 355 g.
Do kurtki mamy też spodnie Alpha Comps, męskie w rozmiarze M ważą 420 g, damskie − 380 g. Będą kosztowały 1099 zł. Spodnie na pośladkach oraz na nogawkach z przodu i u dołu mają materiał N40p 3L GORE® Fabric Technology, zaś softshell Fortius™ 1.0. zastosowano w pozostałych częściach, czyli z tyłu nogawek, z przodu powyżej nóg i w pasie.
Hagal Hoodie marki Klättermusen
Niewątpliwie interesującą propozycją jest także nagrodzona ISPO MUNICH GOLD WINNER kurtka marki Klättermusen – Hagal Hoodie. Na piersiach i na ramionach kurtka została uszyta z wiatroodpornego materiału WindStretch MFR 2, w częściach rękawów i na plecach mamy za to materiał z wełny merino.
Regulowany kaptur został uszyty z wełny merino od góry (dla lepszej wentylacji), po bokach w celu ochrony uszu − z wiatroodpornego materiału Windstretch. Ramiona i rękawy są wzmocnione. Oczywiście, jak na Klättermusen przystało, materiały zastosowane w Hagal Hoodie są wolne od PFOA.
Greenland No. 1 Down Jacket marki Fjällräven
Szwedzka marka Fjällräven kontynuuje rozwój swojej „numerowanej” serii , proponując miłośnikom outdooru kurtkę Greenland No. 1 Down Jacket. Zewnętrznym materiałem jest tu G-1000 Eco, złożony w 65 proc. z wtórnie odzyskanego poliestru, a w 35 proc. z organicznej bawełny. Do tego od wewnątrz mamy jedną z najlepszych puchoszczelnych tkanin – Pertex Quantum oraz wypełnienie gęsim puchem – 95/5, 700 cuin. Kurtka waży 825 g w rozmiarze M, jest zapinana na suwak, chroniony patką z guzikami. Na ramieniu mamy oczywiście logo z arktycznym liskiem (przy okazji – „fjällräv” to lis polarny w języku szwedzkim).
Kurtka Greenland No. 1 Down Jacket jest częścią całej linii Greenland marki Fjällräven, w ramach której znajdziemy także pięć innych modeli kurtek. Rozpoznamy je po charakterystycznych dwóch kieszeniach piersiowych.
Kolekcja 19Fourteen marki Haglöfs i Lima Q Jacket
Z okazji 100-lecia istnienia marki Haglöfs zaprezentował kolekcję inną niż wszystkie dotychczasowe. Mowa o kolekcji 19Fourteen utrzymanej w lifestylowej konwencji, ze stonowanym kolorami nawiązującymi do tradycyjnego szwedzkiego design’u, z doskonałych, wytrzymałych materiałów i o perfekcyjnym kroju.
Kolekcja na rynek wejdzie w limitowanej ilości i zapewne osiągnie wysokie ceny. Jej charakterystycznym znakiem będzie sylwetka Konika z Dalarna – jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie symboli Szwecji. Kurtka Lima Q Jacket z tej kolekcji otrzymała nagrodę ISPO AWARD GOLD WINNER 2014.
Lima Q Jacket wykonana jest trójwarstwowego laminatu Gore-Tex, jest całkowicie wiatroszczelna i wodoodporna. Regulowany jedną ręką kaptur z daszkiem, profilowane rękawy, wysoki kołnierz i zamki wentylacyjne pod ramionami – to jej cechy charakterystyczne.
Do tego ma dwie kieszenie piersiowe, dwie boczne, jedną wewnętrzną, mankiety regulowane są na rzepy. Sprawdzi zarówno podczas ambitnych aktywności outdoorowych, jak i podczas wyjść na miasto.
Nano-Air Hoody Jacket marki Patagonia
Marka Patagonia wkroczyła w dziedzinę nowej odzieży ocieplającej, której kluczową cechą ma być uniwersalność. Mowa o linii Nano-Air, w ramach której występują kurtki z kapturem i bez, będące nowym rozwiązaniem problemu pośredniej warstwy ocieplającej.
Wyróżniającą cechą serii Nano-Air jest elastyczna ocieplina FullRange 60 g, która łączy doskonałe właściwości termiczne z oddychalnością (40 CFM) oraz mechaniczne (4-Wey stretch). Dzięki temu nadaje się nie tylko na pełen zakres warunków pogodowych, jak i w pełnym zakresie aktywności górskich, a także wtedy gdy chwilowo odpoczywamy.
W zamyśle jest to odzież, którą będziemy nosić podczas akcji górskiej od drzwi do drzwi. Patagonia ma na ocieplinę FullRange trzyletnią wyłączność. Kurtki są bardzo lekkie – Nano-Air Hoody waży 354 g, zaś Nano-Air Jacket – 385 g. Materiał wierzchni jest pokryty DWR.
Kurtka Torsun Jacket marki Mountain Hardwear
Torsun Jacket to lekka kurtka o nieco dłuższym kroju, stworzona jako odzież ochronna stosowana w wielu sportach górskich – od wspinaczki, przez trail running, kolarstwo górskie, po zwykły trekking.
Wykonana z materiału Dry.Q Elite opartego o membranę eVent. Materiał wierzchni to miękka, choć wytrzymała tkanina nylonowa. Model przykuwa uwagę zwłaszcza swoją wszechstronnością. Waży 516 g, ma asymetryczne mankiety regulowane na rzepy, w pełni regulowany kaptur, kompatybilny z kaskiem oraz kieszeń piersiową.
Comments 1