Łuk Karpat zimą to epicka opowieść o pionierskiej wyprawie. Książka zabierze Cię na wędrówkę przez 2000 kilometrów zasypanych śniegiem gór. Poczujesz na własnej skórze smagający mroźny wiatr, który odmraża nos i palce.
***
Łuk Karpat to kultowy trekking. Co roku ktoś wybiera się na tą długodystansową wędrówkę. Fragment książki:

Chcesz poznać Weroniką i Sławka? Koniecznie przeczytaj nasz wywiad:
*
Karpaty to drugi największe łańcuch górski w Europie, a zarazem najdziksze zakątki naszego kontynentu. Do tej pory trasę łuku Karpat latem pokonało kilkanaście wypraw. Nie ma jednego, wyznaczonego szlaku. Trzeba korzystać z sieci szlaków w poszczególnych państwach, łącząc je w jedną całość. Na niektórych odcinkach szlaków nie ma wcale lub od lat nikt ich nie używał — wtedy pozostaje tylko kompas i mapa lub GPS. Przejście Karpat latem jest wyzwaniem.
Ale czy możliwy jest trekking na dystansie ponad 2000 kilometrów zimą? Na to pytanie Weronika i Sławek musieli sprawdzić odpowiedź.
Siedem lat temu Weronika Łukaszewska i Sławomir Sanocki dokonali pierwszego przejścia Karpat zimą. Rozpoczęli je 21 grudnia 2017 roku w Bratysławie i po 88 dniach zakończyli 18 marca 2018 nad Dunajem w Orszowej, na granicy rumuńsko-serbskiej.

Wyprawa Łuk Karpat Zima 2017/2018 została wyróżniona w kategorii Wyczyn Roku na Festiwalu KOLOSY.
Książka „Łuk Karpat zimą” to opowieść o zmaganiach z mrozem, śniegiem i własnymi słabościami na zimowym szlaku. Wyścig z czasem sprawia, że marsz często zmienia się w walkę z żywiołem o każdy kilometr. Codzienne przedzieranie się przez zaspy śniegu na rakietach, mróz sięgający -27 stopni, przebudzone niedźwiedzie i zagrożenia lawinowe to wyzwania, z którymi mierzą się wędrowcy. A wszystko to w pięknych, ale surowych krajobrazach dzikich Karpat. Podjęcie takiego wyzwania to wyraz ogromnej pasji do gór. W książce znajdziesz zdjęcia zachwycających karpackich krajobrazów. Jest czym nasycić oczy, bo publikacja zawiera aż 186 zdjęć.
Z książki dowiesz się:
- Jak uniknąć spotkania z niedźwiedziem na szlaku
- Jak wygląda biwakowanie zimą
- Co zrobić w przypadku hipotermii
- Jak sobie radzić z psami pasterskimi
- Co to są zapiętki i przedłużki do rakiet śnieżnych
- Kim są Łemkowie
- Jaki sprzęt warto wziąć na zimową wędrówkę
- …i znacznie więcej.
O autorach – Weronika Łukaszewska i Sławomir Sanocki (Viamountains)

Autorzy pierwszych światowych przejść: łuku Karpat zimą (2000 km) i Wielkiego Szlaku Włoskiego – Sentiero Italia CAI (7000 km).
Od 2014 roku wspólnie realizują wędrówki długodystansowe po górach. Zaczęli od przejścia najdłuższym górskim szlakiem w Polsce – Głównym Szlakiem Beskidzkim.
Łuk Karpat przeszli latem 2015 roku, choć nie bez komplikacji – po drodze każde z nich uległo wypadkowi. Doświadczenia z tej wyprawy wykorzystali do zaplanowania zimowej wędrówki.
Interesują ich ambitne cele wyprawowe, podczas których sprawdzają granice swojej wytrzymałości. Dzięki różnicom w charakterach doskonale uzupełniają się w trakcie wypraw i tworzą zgrany zespół. Razem przeszli już ponad 12.000 kilometrów górskimi szlakami.
Książka dostępna na stronie lukkarpatzima.pl.
Informacja prasowa