Karkonosze będą atrakcyjnym celem, jeśli marzysz o jesiennym wypadzie w góry z dzieckiem. Znajdziesz tam łatwe i średnio trudne trasy odpowiednich na wędrówki całą rodziną. Szlaki są dobrze oznakowane i bezpieczne, a do tego oszałamiająco malownicze, gdy przyroda przybiera złociste i czerwone barwy. Oprócz walorów krajobrazowych oferują też dodatkowe atrakcje – dzieci w wieku szkolnym mogą wzbogacić na nich swoją wiedzę historyczną i kulturową.
***

Karkonosze trasy z dzieckiem – poniżej opisujemy szlaki:
- do Schroniska „Samotnia”,
- z Jakuszyc do Szrenicy przez Halę Szrenicką,
- szlak Waloński,
- z Sobieszowa na Zamek Chojnik,
- spacer nad Wodospad Kamieńczyka.
Oto łatwe trasy w Karkonoszach, idealne na jesień:
1. Trasa do Schroniska „Samotnia”
- Długość: ok. 4,5 km (w jedną stronę)
- Czas przejścia: 2 godziny
- Start: kościół Wang
Wędrówka ze Świątyni Wang do schroniska „Samotnia” nie wymaga wielkiego wysiłku. Dobrze utrzymany szlak bez problemu pokonają nawet przedszkolaki. Wycieczkę warto zacząć od zwiedzania unikatowego zabytku, jakim jest wspomniany kościół. Na końcu trasy czeka jedno z najstarszych schronisk w Karkonoszach, gdzie można pokrzepić się przed powrotem do Karpacza. „Samotnia” znajduje się nad Małym Stawem, który w połączeniu z otaczającymi go górami stanowi jesienią wyjątkowo urokliwy krajobraz.

2. Zielony szlak z Jakuszyc do Szrenicy przez Halę Szrenicką
- Długość: około 8 km (w jedną stronę)
- Czas przejścia: 3 godziny
- Start: Stacja Jakuszyce
Nieco dłuższa trasa i bardziej wymagająca – w sam raz na całodzienną, jesienną wyprawę. Prowadzi przez granitową formację Owcze Skały o fantazyjnych kształtach, a także przez Halę Szrenicką, która oferuje wspaniałą panoramę. Duża część trasy jest wyłożona drewnianymi podestami, co ułatwia małym dzieciom marsz. Dla opiekunów z dziećmi w turystycznych nosidłach będzie również komfortowa. Wędrówkę można zakończyć w schronisku na Szrenicy, by odpocząć przed drogą powrotną.

3. Szlak Waloński — podróż w czasie
- Długość: 7,5 km
- Czas przejścia: 2-3 godziny
- Start i koniec: Kościół Matki Bożej Różańcowej w Szklarskiej Porębie
Pętla Szlaku Walońskiego oferuje piękne widoki, ale też edukacyjne aspekty. Dzieciom w wieku szkolnym spodobają się opowieści o Walończykach i legendy o Duchu Gór. Znajdujące się na trasie liczne tablice informacyjne i eksponaty geologiczne przekształcą zwykłą wędrówkę w historyczno-kulturalną przygodę. Wędrując szlakiem, zobaczymy też Wodospad Szklarki i zrobimy zdjęcia z magicznego punktu widokowego.

4. Trasa z Sobieszowa na Zamek Chojnik
- Długość: około 2,5 km (w jedną stronę)
- Czas przejścia: godzina
- Start: Sobieszów
Krótka, lecz atrakcyjna trasa prowadząca na zbudowany w XIV w. zamek, znajdujący się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Warto zakupić bilet wstępu na zamek i obejrzeć panoramę Karkonoszy z wieży widokowej. Większość trasy prowadzi przez las, który przepięknie wygląda w jesiennej szacie. Ostatni odcinek jest dość stromy, lecz dzieci powinny pokonać go bez większych kłopotów. Z Sobieszowa na Zamek można dotrzeć dwoma wariantami trasy (jeden z nich prowadzi przez Zbójeckie Skały).

5. Spacer nad Wodospad Kamieńczyka
- Długość: ok. 2 km w jedną stronę
- Czas przejścia: 1 godzina
- Start: Szklarska Poręba (np. parking przy Szosie Czeskiej)
Będąc w Karkonoszach z dzieckiem, nie sposób pominąć Wodospadu Kamieńczyka. Trasa ta jest jedną z najbardziej popularnych w Karkonoszach. Po niedawnej inspekcji i renowacji kładek dla pieszych można być spokojnym o bezpieczeństwo pociech. Dzieci będą zafascynowane najwyższym wodospadem (27 metrów wysokości) i hukiem wody.


Polecamy również:
Julia Klimek