14 czerwca 2016 grupa polskich himalaistów z Jerzym Natkańskim na czele odleciała z lotniska w Warszawie do Islamabadu w Pakistanie. W ciągu 3-4 dni ekipa dotrze do Askole, skąd rozpocznie ponad tygodniową karawanę do bazy pod K2. Start działalności górskiej zaplanowany jest na 29 czerwca 2016.
Równocześnie w kraju kontynuowana będzie akcja #K2dlaPolaków, prowadzona m.in. na platformie zrzutka.pl, gdzie zbierane są fundusze na letni podbój szczytu przez polskich himalaistów. W projekt zaangażowała się Martyna Wojciechowska, która aktywnie zachęca Polaków na FB do wsparcia polskiej ekipy w walce o K2 oraz Simone Moro, włoski alpinista i himalaista, który zdobył cztery ośmiotysięczniki zimą: Sziszapangmę z Piotrem Morawskim (Polska), Makalu z Denisem Urubko (Rosja), Gaszerbrum II oraz Nanga Parbat, a łącznie wszedł na szczyt ośmiu z czternastu najwyższych gór świata. Polacy mają na swoim koncie 10 wejść na ośmiotysięczniki zimą, w tym jedno polsko-włoskie.
Wspieram letnią wyprawę unifikacyjną na K2! Wspólnie z ekipą zbieramy środki na wyjazd, który przygotuje ich do możliwości pierwszego historycznego zimowego zdobycia K2 na kolejnej wyprawie w tym roku. Dołączcie do nas! – napisała Martyna Wojciechowska na swoim fp na Facebooku, na którym ma aż 1,4 mln fanów.
Letnia wyprawa unifikacyjna na K2 jest prowadzona w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera, realizowanego przez Polski Związek Alpinizmu (PZA). Jej główny cel zakłada zarówno przygotowanie trasy, jak też ekipy do próby zimowego wejścia drugiego szczytu świata o wysokości 8611 m n.p.m., który jest ostatnim ośmiotysięcznikiem niezdobytym o tej porze roku.
Akcja crowdfundingowa pozwoliła polskim himalaistom zebrać już ponad 43 tys. z kwoty 138 tys. zł, która łącznie:
- ze środkami pozyskanymi z PZA (dotacja z Ministerstwa Turystyki i Sportu),
- dotacją z Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki, inicjatora i organizatora akcji #K2dlaPolaków,
- wkładem własnym himalaistów, biorących udział w wyprawie,
pozwoli na całościowe sfinansowanie letniej wyprawy na K2.
Zbiórka funduszy potrwa do 31 lipca 2016. Wesprzeć wyprawę można na platformie zrzutka.pl.
Dla nas liczy się każda, nawet najdrobniejsza wpłata, bo przemnożona przez tysiące ambasadorów akcji #K2dlaPolaków może sprawić, że finansowanie wyprawy zakończy się ogromnym sukcesem. Kilkudziesięciotysięczne wsparcie ze strony Polskiego Związku Alpinizmu i Fundacji im. J. Kukuczki jest znaczące tak dla budżetów tych instytucji, jak i dla nas, ale niestety niewystarczające w kontekście kosztów całej wyprawy. Dlatego bardzo liczmy na to, że w ciągu kolejnych tygodni uda nam się zebrać niezbędną kwotę. Przy tak ogromnej rzeszy osób kibicujących nam w zmaganiach o K2, nie może stać się inaczej – podsumowuje Jerzy Natkański, szef wyprawy.
Tegoroczna, letnia wyprawa unifikacyjna odbędzie się w terminie 15 czerwca – 5 sierpnia 2016:
- 15.06 – przylot do Islamabadu
- 17-18.06 – przejazd do Skardu
- 18.06 – przejazd do Askole
- 19-27.06 – karawana do bazy pod K2
- 29.06 – rozpoczęcie działalności górskiej
- 1-3.08 – powrót do Skardu
- 05.08 – wylot z Islamabadu
Ekipa
Zespół letniej wyprawy PHZ na K2 tworzy ekipa pięciu, doświadczonych i doskonale przygotowanych do ekspedycji himalaistów:
- Jerzy Natkański z Klubu Wysokogórskiego Warszawa – kierownik wyprawy. Wszedł na Gasherbrum II (1997 r.) i Broad Peak (2007 r.). Uczestnik wielu wypraw w góry wysokie m.in. na Dhaulagiri, zimowej na Nanga Parbat /kierowanej przez Andrzeja Zawadę/, zimowej na Makalu i zimowej Netia-K2. Dokonał pierwszego wejścia na Borondo Sar (6800 m.) w Karakorum. Kierował wyprawami unifikacyjnymi programu Polski Himalaizm Zimowy PZA na Manaslu (2012), Dhaulagiri (2013) i Broad Peak Middle (2014).
- Jarosław Botor z Klubu Wysokogórskiego Gliwice.
- Marek Chmielarski z Klubu Wysokogórskiego Katowice
- Paweł Michalski z Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego
- Piotr Tomala z Klubu Wysokogórskiego w Lublinie
Droga na K2
Letnia, 5-osobowa ekspedycja działać będzie na Żebrze Abruzzi. Baza, z której wyruszą himalaiści, znajduje się na lodowcu Godwin Austin na wysokości 5000 m. Stąd droga prowadzi lodowcem podstawy południowej ściany w kierunku podstawy południowo-wschodniego filara (Żebro Abruzzi), gdzie na wysokości około 5600 m – znajduje się obóz I. Dalej droga pnie się w górę przez trudny technicznie komin House’a, prowadzący do obozu II (6400 m), a następnie przez Czarną Piramidę do obozu III, zlokalizowanego na wysokości 7400 m. Obóz IV (7900 m) zaplanowany jest na tzw. „Ramieniu”, skąd następuje ostateczny atak na szczyt. Droga Abruzzi jest szczególnie trudna podczas zejścia. Zespół planuje wejście na szczyt bez użycia tlenu.
K2 zimą…
Udana zbiórka środków na letnią wyprawę pozwoli ekipie PHZ na podjęcie próby zimowej, która zaplanowana jest na grudzień 2016 roku. Zimą K2 było atakowane trzykrotnie, choć żadna z dotychczasowych ekip nie przekroczyła wysokości 8000 m i tym samym walka o zimowe wejście na K2 trwa już niemal tak samo długo jak historia podboju Mount Everestu. Zimową wyprawą pokierują Krzysztof Wielicki i Janusz Gołąb.