Ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik jest bez wątpienia celem atrakcyjnym nie tylko dla polskich himalaistów. Już w styczniu na K2 wyruszy baskijski alpinista, Alex Txikon. Na górze tej zimy działać będą równolegle himalaiści z Rosji, Kazachstanu i Kirgistanu. Znamy również plany Polaków.

K2 – zimowa wyprawa hiszpańska
Do tej pory nie mieliśmy pewności co do planów świetnego himalaisty, pierwszego zdobywcy Nanga Parbat zimą (towarzyszyli mu Simone Moro i Muhammad Ali), Alexa Txikona. Bask poprzednie dwa sezony zimowe próbował zdobyć Mount Everest. Z wcześniejszych informacji wynikało, że Everest będzie jego celem również w tym sezonie, ale jednocześnie wiedzieliśmy, że Txikon posiada także pozwolenie na K2. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Bilbao himalaista ogłosił jednoznacznie, że będzie atakował K2.
Partnerem wspinaczkowym Alexa podczas wyprawy będzie pochodzący z hiszpańskiej Galicji Felix Criado. Alpinistom będzie towarzyszyło 8 Szerpów.

Niewykluczone, że Hiszpanie będą wspinać się inną drogą niż Żebro Abruzzi. Txikon na razie jednak nie zdradził dokładnych planów:
Mam pewien zamysł, ale na razie nie jesteśmy jeszcze w 100% zdecydowani.
Alex Txikon dotrze do bazy pod K2 w połowie stycznia, kilka dni po alpinistach z krajów byłego ZSRR.
K2 – zimowa wyprawa rosyjsko-kazachsko-kirgiska
Tej zimy na K2 będzie działała również wyprawa świetnie przygotowanych i doświadczonych himalaistów z Rosji, Kazachstanu i Kirgistanu pod kierownictwem zdobywcy Korony Himalajów, Vassilia Pivtsova. Próba odbędzie się na drodze klasycznej, biegnącej Żebrem Abruzzi.

K2 – polskie plany na zimę 2019/20120
Piotr Tomala, Szef Polskiego Himalaizmu Zimowego potwierdza, że zdobycie K2 zimą to główny cel programu PHZ – jednak dopiero w sezonie 2019/2020. Będzie to czwarta polska próba zdobycia ośmiotysięcznika zimą, a wyprawa wyruszy 22 grudnia. Generalny plan, sporządzony w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy, zakłada wyprawy przygotowawcze:
- na Pik Lenina (7134 m),
- na K2 (8611 m) – latem,
- na Broad Peak (8051 m) – latem,
- oraz obóz szkoleniowy w Tatrach Słowackich lub Alpach zimą.

Polski Himalaizm Zimowy stara się aktualnie pozyskać środki na sfinansowanie wypraw z ministerstwa oraz od sponsorów. Ostatnia zimowa wyprawa Polaków na K2 oraz akcja ratunkowa na Nanga Parbat przyniosły olbrzymi rozgłos, co może okazać się pomocne podczas negocjacji – potwierdza to Prezes Tomala:
Rozgłos tego, co działo się na dwóch górach, zdecydowanie pomaga w rozmowach. Większość potencjalnych sponsorów słyszała o tym, a niektóre osoby śledziły nawet wydarzenia na bieżąco.
Polacy planuję zmiany w strategii zimowej wyprawy. Przede wszystkim ma się ona rozpocząć wcześniej. Koniec grudnia i początek stycznia to okres względnie sprzyjających warunków, szansa na większą ilość okien pogodowych – co do tego zgodni są chyba wszyscy himalaiści. Nauczeni doświadczeniami minionej zimy, zamierzają też od początku wspinać się klasyczną drogę biegnącą Żebrem Abruzzi. Ostateczny skład wyprawy poznamy dopiero na przełomie września i października 2019, jednak Piotr Tomala wyraził nadzieję, że wśród uczestników wyprawy pojawi się Adam Bielecki, a zespół zostanie wzbogacony o nowych członków, alpinistów młodego pokolenia, w których wyłonieniu mają pomóc wyprawy przygotowawcze.

Piotr Tomala w rozmowie ze Wspinanie.pl zdementował informacje na temat rzekomego wykluczenia Denisa Urubki z udziału w kolejnej zimowej narodowej wyprawie na K2. Wcześniejsza informacja została błędnie zinterpretowana przez dziennikarzy portalu www.sport.pl. Oto komentarz Piotra Tomali:
To prawda, że w obecnej chwili nie biorę pod uwagę wzmocnienia wyprawy zagranicznymi himalaistami. Jednak na tym etapie nikogo nie wykluczam, tym bardziej Denisa, który ma polski paszport i jest jednym z najlepszych himalaistów na świecie. Wszystko jest tylko kwestią ustaleń. Na razie chcemy, żeby była to narodowa, polska wyprawa. Absolutnie Denisa nie wykluczam i na ten moment jest również brany pod uwagę, aczkolwiek szerokiego składu wyprawy jeszcze nie ma.
Michał Gurgul
źródło: wspinanie.pl, desnivel.com, altitude.news,
alpinistiemontagne.gazzetta.it, www.sport.pl, PAP, explorersweb.com