Góry od zarania dziejów były pięknym tworem natury. Jednak dopiero gdy zawędrował w nie człowiek, nabrały wielowymiarowego charakteru, za który je dzisiaj kochamy. Wspinanie, alpinizm, big wall, bouldering, drytooling, narciarstwo, paralotniarstwo, ale także związana z nimi kultura – film, fotografia, literatura… Wymieniać można długo. Góry są areną, na której realizujemy swoje pasje. Kanwą, na której zapisują się najciekawsze historie. To właśnie dla nich spotykamy się na KFG. Oto goście KFG 24!
***
22. Krakowski Festiwal Górski – najważniejsze informacje:
- tegoroczna edycja KFG odbędzie się w dniach 7-8 grudnia 2024 roku,
- miejscem wydarzenia jest Centrum Kongresowym ICE Kraków,
- najważniejsi goście, m.in.: Reinhold Messner, John Porter, Mathiew Maynadier, Charles Dubouloz, Aleksandra Mirosław, Justyna Kowalczyk-Tekeli, Małgorzata Jurewicz, Józek Soszyński, Filip Babicz, Aleksandra Taistra, Piotr Krzyżowski, Bartek Ziemski, Oswald Rodrigo Pereira, Jasiek Gurba, Paweł Zieliński, Dorota Rasińska-Samoćko, Krzysztof Wielicki, Leszek Cichy,
- Międzynarodowy Konkurs Filmowy – 41 filmów, ponad 25-godzin projekcji,
- Polski Konkurs Filmowy,
- filmy będą również dostępne na platformie VOD (Playkrakow.com),
- 100-lecie wyprawy na Mount Everest (zaginięcia) Mallory’ego i Irvina,
- warsztaty wspinaczkowe i z bezpieczeństwa w górach,
- kiermasz sprzętu i odzieży outdoorowej,
- karnety na KFG są już dostępne: https://ekobilet.pl/
Goście zagraniczni – KFG 24
Reinhold Messner to człowiek-legenda. Jego historie inspirują kolejne pokolenia wspinaczy, a jego wpływ na dzisiejszy obraz alpinizmu i himalaizmu nie podlega dyskusji. Był wybitnym alpinistą, w swoim czasie wielokrotnie przesuwającym granice możliwości – w skale, w lodzie i w śniegu. Jako pierwszy zdobył Korony Himalajów i Karakorum, był prekursorem stylu alpejskiego i wejść na ósmiotysięczniki bez butli z tlenem (jako pierwszy zdobył w ten sposób Everest). Jako pierwszy udowodnił też, że skala wspinaczkowa, nie jest zamknięta od góry – wprowadził VII stopień trudności w Alpach.
Naprawdę trudno jest w jednym miejscu zebrać dorobek górski wspinacza wszech czasów, dlatego odsyłamy do szerzej opracowanej biografii Messnera na stronie KFG:
Reinhold Messner wystąpi na scenie KFG w sobotę o godzinie 20:15, a wcześniej odbierze ze wszech miar zasłużoną Kraków Mountain Award Lifetime Achievement.
John Porter to wybitny alpinista i pisarz, między innymi autor książki Przeżyć dzień jak tygrys, portretu jego przyjaciela Alexa MacIntyre’a, jednego z orędowników stylu alpejskiego w górach wysokich. John Porter podczas swoich licznych ekspedycji wspinał się również między innymi z Wojtkiem Kurtyką i Chrisem Boningtonem. Na KFG Porter opowie o wyprawie pod kierownictwem Andrzeja Zawady w góry Afganistanu w 1977 roku, nielegalnej przeprawie przez azjatyckie republiki ZSRR i ekstremalnie trudnej i niebezpiecznej wspinaczce 2200-metrową północno-wschodnią ścianą Kohe Bandaka (pierwsze wejście: Wojciech Kurtyka, John Porter i Alex Mac Intyre).
W jednym z świetnych felietonów na temat wspinania John Porter napisał:
Dla wielu wspinaczy jedynymi liczbami, jakie się liczą, jest liczba lat spędzonych w górach, podczas których poznawali subtelność i piękno życia na łonie natury
W jego przypadku to 55 lat i prawdziwy ogrom historii, doświadczeń i przeżyć.
John Porter wystąpi na festiwalowej scenie przy kilku okazjach, a jego główna prelekcja odbędzie się na głównej scenie w sobotę o godzinie 17:20.
Charles Dubouloz to alpinista młodszego pokolenia, który aktualnie wyznacza trendy w górach najwyższych. Wiosną tego roku, wspólnie z Symonem Welfringerem, wytyczył w stylu alpejskim nową drogę na Hungchi (7029 m) w Himalajach Nepalu. W efekcie trzydniowej wspinaczki powstała licząca 1700 metrów Le Cavalier Sans Tête. Podczas festiwalu zobaczymy również film z tej wyprawy i porozmawiamy o niej z naszym gościem.
Wśród ważniejszych dokonań młodego Francuza na szczególną uwagę zasługują przejścia:
- Le Cavalier Sans Tête 1700 m – Hungchi (7029 m)
- À l’ombre du mensonge WI 5+, M5+, 90°, ED – Chamlang (7319 m)
- Pierwsze powtórzenie zimowe i klasyczne drogi Directissime de la Pointe Walker, wraz z Symonem Welfringerem i Clovisem Paulinem
- Directissime Grassi – wschodnia ściana Grandes Jorasses (1400 m, VI, WI6)
- Manitua ED+, 7c, 1200 m – północna ściana Grandes Jorasses (w jeden dzień)
- Rolling Stones ED+, 1200 m – północna ściana Grandes Jorasses (solo i zimą)
Projekcja filmu oraz rozmowa z Charlesem Dubouloz odbędzie się w niedzielę o godzinie 12:50.
Mathieu Maynadier wystąpi na deskach KFG przy okazji projekcji filmowej relacji z doskonałego przejścia południowej ściany Meru South (6660 m). Zespół w składzie Maynadier, Roger Schaeli i Simon Gietl wytyczył wtedy nową i ambitną drogę Goldfish (M6+ A1).
Na szczególne wyróżnienie zasługuje wspinaczka na Latok II (7108 m) z 2012 roku, podczas której zespół w składzie Mathieu Maynadier, Bletton Antoine, Pierre Labbre i Sebastien Ratel przeszedł drogę Le théorème de la peine M5, ED, 2000 m oraz pierwsze wejście na Lunag II (6830m) drogą Close the door ED 1200 m, za które zespół w składzie Max Belleville, Mathieu Detrie, Mathieu Maynadier i Sebastien Ratel otrzymał nominację do Złotego Czekana w 2011 roku. A także poniższe przejścia Francuza:
- nowa droga północno-wschodnią granią Dickey, Alaska – Move your ass and your mind will follow ED, M6/A3/6A, 1600 m,
- pierwsze wejście wschodnia granią na dziewiczy wierzchołek Ganesh V (6741 m), Nepal, ED M5 6A,
- pierwsze przejście w stylu alpejskim południowej ściany Gaurishankar (7134 m) – Peine Prolongée ED, WI5+, M5 A1,
- wejście na Gasherbrum II w stylu alpejskim i zjazd na nartach z wysokości 7800 m,
- nowa droga na północno-wschodniej ścianie Dsazampatse (6293 m) – A la vertical de la peine TD+, WI5, 700 m.
- trzecie klasyczne powtórzenie Logical Progression 7c+ (27 wyciągów) na El Gigante w Meksyku,
- nowa droga na Chimère Tower (5500 m) – La Scoumoune 7B, A1,500 m,
- wyprawa na południową Grenlandię pod żaglami, podczas której padło wiele przejść, między innymi Saga Africa7B+, A1 i 1000-metrowy klasyk Moby Dick VI 5.13-.
Pokaz i rozmowa z Mathieu Maynadierem zaplanowana jest na 15:10 w niedzielę.
Goście polscy 22. edycji KFG
Reprezentantów polskiego środowiska wspinaczkowego, jak zawsze na KFG jest bez liku. I to z jakże różnych stron i dziedzin wspinania! O swoich tegorocznych wyczynach opowiedzą m.in.:
- Aleksandra Mirosław,
- Piotr Krzyżowski,
- Oswald Rodrigo Pereira i Bartek Ziemski,
- Małgorzata Jurewicz i Józek Soszyński,
- Filip Babicz,
- Dorota Rasińska-Samoćko,
- Jasiek Gurba, Maciek Książczyk, Patryk Kunc,
- Paweł Zielińskim
- Michał Król, Maciej Kimel, Mariusz Madej.
Nasza złota medalistka olimpijska Alekasandra Mirosław opowie o sporcie kobiet i drodze do mistrzostwa, a towarzyszyć na scenie będzie jej nie kto inny, jak mistrzyni w innej dziedzinie, Justyna Kowalczyk-Tekieli! Aleksandra Taistra zaprezentuje film z przejścia drogi Genius (8b, 300 m) na Monte Ginirrcu na Sardynii. Z kolei Dorota Rasińska-Samoćko wystąpi przed publicznością Krakowskiego Festiwalu Górskiego, jako pierwsza polska zdobywczyni Korony Himalajów i Karakorum.
Doskonałą historię mają również w zanadrzu Małgorzata Jurewicz i Józek Soszyński, którzy zaliczyli kolejny świetny sezon. W lutym tego roku połączyli siły na 900-metrowej północnej ścianie Petit Dru, przechodząc drogę Allain-Leininger. Jesienią pojechali do Doliny Yosemite, gdzie jako pierwszy polski zespół pokonali kombinację hakowych dróg Surgeon General A5 i Slackers Toil A5+, wybierając najtrudniejsze wyciągi z obu. Powstała linia Beauty and the Beast, oferująca jedno z największych nagromadzeń trudności hakowych na El Capitanie. Także w tym sezonie Małgorzata, tym razem samotnie, wspięła się na 500-metrową hakową linię Squeeze Play 5.7 A3 na południowo-zachodniej ścianie El Capitana.
Rozmaicie prezentuje się również męska strona listy gości KFG. Piotr Krzyżowski opowie o swoich wybitnych wyczynach w minionym sezonie – samodzielnym wejściu na Lhotse i Everest bez korzystania z butli z tlenem. Piotr jest dopiero drugim Polakiem, który zdobył najwyższą górę Ziemi bez wspomagania tlenem!
Bartek Ziemski i Oswald Rodrigo Pereira opowiedzą o kolejnej części swojego projektu Mad Ski, w ramach którego w tym sezonie zdobyli Makalu i Kanczendzongę (Bartek zjeżdżał na nartach). Jasiek Gurba, Patryk Kunc i Maciek Książczyk zrelacjonują swoje klasyczne przejście słynnej Eternal Flame (około 7c+, 24 wyciągi, 650 m). Filip Babicz pokonał w tym roku cztery wymagające granie Matterhornu w rekordowym czasie niespełna 8 godzin – i o tym opowie na festiwalowej scenie. Z kolei Paweł Zieliński zda relację ze wspinaczkowej eksploracją Lofotów.
W przerwach podczas festiwalu spotkać będzie można również stałych bywalców KFG – każdy z nich aktywnie spędzi festiwalowy czas – uczestnicząc w prelekcjach, spotkaniach, czy panelach dyskusyjnych:
- Janusza Majera,
- Piotr Pustelnika,
- Krzysztofa Wielickiego,
- Leszka Cichego,
- Justynę Kowalczyk-Tekieli,
- Aleksandrę Taistrę,
- Andrzej Marcisza,
- Waldemara Niemca,
- Tomka Nodzyńskiego,
- Bogusława Kowalskiego,
- Macieja Ciesielskiego,
- Jakuba Radziejowskiego,
- Annę Radziejowską,
- Damiana Granowskiego,
- Marcina Kopcińskiego,
- Andrzeja Mecherzyńskiego-Wiktora.
***
Sylwetki wszystkich gości 22. Krakowskiego Festiwalu Górskiego znajdziecie tutaj:
Informacja organizatora