Ukazała się książka „Góry, ludzie, kontynenty w obiektywie ekstremalnej kamery”, pierwsza część wywiadu rzeki z Jerzym Surdelem, alpinistą, reżyserem filmowy i telewizyjnym, autorem m.in. słynnej trylogii taternickiej: Dwóch, Odwrót i Akcja.
Burzliwe i pasjonujące Jerzego Surdela to m.in. początki istnienia polskiej telewizji, pionierskie ekspedycje w egzotyczne strony świata, himalajskie wyprawy oraz filmowe fascynacje kinem górskim. Jako filmowiec już od lat 70. zaliczany jest do światowej czołówki reżyserów parających się kinem ekstremalnym.
Na okładce książki czytamy:
Lektura napisanej z niezwykłą szczerością książki pozwala lepiej zrozumieć, jak rodził się i dojrzewał talent autora w siermiężnej rzeczywistości PRL-u.
Dowiemy się, jak to się stało, że realizator licznych spektakli Teatru Telewizji został wybrany do ekipy BBC filmującej głośną wyprawę na Everest w 1971 roku. Poznamy też jego opinię na temat śmierci Staszka Latałły na Lhotse, która rzuca nowe światło na ocenę ówczesnych wydarzeń.
Wywiad rzekę z Jerzym Surdelem przeprowadził Andrzej Mirek.
Książka jest dostępna w księgarni wspinanie.pl.
Jerzy Surdel (ur. w 1935 r oku) – alpinista, reżyser filmowy i telewizyjny, operator ekstremalny, autor artykułów w prasie krajowej, ceniony znawca filmu górskiego. Zrealizował dziesiątki spektakli Teatru Telewizji. Znaczną część swojej działalności filmowej związał z górami.
Nakręcił m.in. tryptyk tatrzański: Dwóch (1967), Odwrót (1968) i Akcję (1972), a także film fabularny o tematyce tatrzańskiej Okupienie (1977). W latach 1962–1965 wykładał realizację telewizyjną i fotografię w Instytucie Filmowo-Telewizyjnym w Algierze (L’Institut Algérien du Cinéma et de la Telévision).
Jako filmowiec i alpinista brał udział w ekspedycjach do Etiopii (1968) i na Mount Everest (1971). Podczas tej ostatniej był pierwszym Polakiem wspinającym się na najwyższy szczyt Ziemi i uzyskał wówczas polski rekord wysokości, docierając na wysokość ok. 8000 m.
Uczestniczył też w wyprawach do Wenezueli (1976), do Nowej Gwinei i wysp Pacyfiku (1979), Meksyku (1980), na Aconcaguę (1982) oraz do Arktyki (1995) i na Antarktydę (1996 i 1997). Był na biegunie północnym i południowym (dwukrotnie). W 1974 r. podczas wyprawy na Lhotse sfilmował ślady stóp przypisywane yeti – jest to jedyne tego typu nagranie filmowe.
W latach 1999–2007 przewodniczył kapitule przyznającej międzynarodowe nagrody „Explorers” podczas Explorers Festival w Łodzi. W 2004 roku jego film „Odwrót” zdobył Grand Prix prestiżowego Banff Mountain Film and Book Festival. W roku 2005 jako jedyny Polak został uhonorowany nagrodą Camera Extreme.
Juror międzynarodowych festiwali filmowych w Polsce (m.in. Krakowskiego Festiwalu Górskiego), we Włoszech, Francji, w Szwajcarii, Niemczech i Bułgarii.
źródło: wspinanie.pl