But, który „oddycha” nie tylko od góry i z boku cholewki, ale także od dołu, czy nawet przez podeszwę? Firma W.L. Gore & Associates prezentuje nową technologię w obuwiu outdoorowym i miejskim – GORE-TEX® SURROUND™. Sprawdziliśmy o co tu chodzi.
W ubiegłym tygodniu, wraz z dziennikarzami z USA, Rosji, Włoch, Niemiec i Polski, mieliśmy okazję sprawdzić, co kryje się w nowym pomyśle pod nazwą GORE-TEX® SURROUND™. Marka GORE-TEX zaprosiła nas do swojej bawarskiej siedziby w Feldkirchen-Westerham.
Hiking najpopularniejszy
Z perspektywy Gore kluczową aktywnością outdoorową jest hiking. Według badań jest to także najpopularniejsza aktywność outdoorowa w wielu krajach, czy może nawet na świecie. Po wieczornych dyskusjach w międzynarodowym gronie dziennikarzy, wiemy już, że co kraj to obyczaj w tym aspekcie. Każdy kraj nieco inaczej definiuje hiking i w każdym kraju jest to tak naprawdę odrobinę inna aktywność, z odmienną tradycją.
Upraszczając – hiking to mniej lub bardziej zaawansowana, byle jednodniowa, turystyka piesza – we Włoszech mówią „walking” – dłuższe lub dalsze spacery w outdoorze, które kończymy noclegiem w domu, hotelu lub w schronisku. Różnica pomiędzy trekkingiem a hikingiem jest więc taka, że nie zabieramy ze sobą ciężkiego plecaka – nie potrzebujemy ani namiotu, ani śpiwora, ani wielu innych przedmiotów koniecznych do przetrwania nocy na łonie natury. Tym samym miłośnik hikingu może być wyposażony w lekkie, niskie buty, bez zaawansowanych technologii stabilizujących stopę.
Według badań, na które powołuje się GORE-TEX, hiking na całym świecie uprawia około 223 mln ludzi. I właśnie przede wszystkim z myślą o tej grupie powstała technologia GORE-TEX SURROUND, nad którą firma pracowało blisko pięć lat.
Surround
Co według specjalistów marki GORE-TEX jest kluczowe dla fanów hikingu? Ochrona przed wodą od zewnątrz oraz szybki transport wilgoci z wewnątrz buta – czyli ma być po prostu sucho.
Dotychczas dzięki laminatom membranowym stopa była chroniona przed deszczem, błotem, czy śniegiem, lecz miała możliwość „oddychania” jedynie przez cholewkę. Dzięki konstrukcji Surround stopa może oddychać także od podeszwy.
Jak to się dzieje? Nowa technologia opiera się przede wszystkim na specjalnej konstrukcji buta. Najważniejsze jej elementy to:
- wewnętrzna „skarpeta” z laminatu;
- pod nią specjalna wkładka z poliamidu lub poliestru o konstrukcji siateczki – dzięki niej mamy przestrzeń dla powietrza;
- cholewka buta, a w niej tuż nad podeszwą, w miejscu gdzie znajduje się wyżej opisana wkłada, znajduje się perforacja, umożliwiającą przepływ powietrza.
Laminat w „skarpecie” GORE-TEX Surround to wzmocniona, bardziej wytrzymała wersja GORE-TEX Extended Comfort.
Dzięki konstrukcji „skarpety” użytkownik ma zapewnioną wodoszczelność z każdej strony – to jednak nic nowego. Nowością są perforacje w cholewce, tuż nad „podeszwą właściwą”, adekwatną do danego rodzaju obuwia i jego przeznaczenia.
Dzięki perforacjom (maleńkim dziurkom w cholewce) i specjalnej wkładce, powietrze może krążyć także pod laminatem, a stopa może „oddychać” nie tylko po bokach i od góry, jak to miało miejsce dotychczas, ale również od dołu.
Jak zapewniali nas przedstawiciele marki GORE-TEX, wszystkie elementy tej konstrukcji przeszły intensywne testy. Marka daje też producentom obuwia konkretną specyfikację co do minimalnej i maksymalnej wielkości czy też ilości perforacji w cholewce.
Gdy przychodzi nowe, pojawiają się także pytania i wątpliwości. Nas zainteresowało m.in. to jak zmienia się funkcjonalność tej konstrukcji w trakcie użytkowania? Czy np. kompresja wkładki pod laminatem minimalizuje właściwości oddychające? – według testów GORE-TEX nic się nie zmienia albo zmienia się nieznacząco. Co się dzieje z wilgocią, która może dostać się przez perforację do środka buta? – przedstawiciele marki GORE-TEX zapewniają, że wilgoć sprawnie wyparowuje, a całość została nawet przetestowana pod względem możliwości rozwoju… grzybów we wkładce pod laminatem. Pytań zapewne pojawi się jeszcze wiele, jednak dopiero własne testy w terenie pozwolą nam w pełni na nie odpowiedzieć.
Z nową technologią będzie można także zapoznać się na zbliżających się targach OutDoor 2014 nad Jeziorem Bodeńskim. GORE-TEX SURROUND rozpoznamy nie tylko po perforacjach, ale również po charakterystycznym nadruku na laminacie:
Lato 2015
Obuwie outdoorowe z technologią GORE-TEX SURROUND wkroczy na rynek w sezonie wiosna-lato 2015. Konsumenci znajdą ją w modelach marek współpracujących z GORE-TEX, do których należą m.in.: Alfa, Bestard, Chriuca, Crispi, Dolomite, Hanwag, Härkila, La Sportiva, Mammut, Meindl, Mizuno, Salewa, Scarpa, Treksta, Viking i Zamberlan.
Będą to zarówno lekkie turystyczne czyli hikingowe modele, jak i nieco bardziej zaawansowane buty trekkingowe, czy podejściówki.
Surround w wersji casual
Zapewne większość naszych Czytelników zetknęła się już z nową technologią, jednak w wersji casual. GORE-TEX SURROUND zastosowała chociażby marka Salewa w butach Ramble GTX. Model ten był prezentowany na ubiegłorocznych targach OutDoor, a obecnie jest już w sklepach.
W butach casualowych i dziecięcych konstrukcja GORE-TEX SURROUND różni się od tej stosowanej w modelach przeznaczonych do outdooru. W wersji causal nie ma perforacji w cholewce, mamy tu za to „otwartą” podeszwę – „oddychanie” odbywa się więc od dołu buta. W podeszwie znajdują się perforacje z warstwą ochronną, a na nich bieżnik buta. Poza modelami marki Salewy, technologię tę znajdziemy m.in. w butach marek Viking, Lowa, czy Clarks.