W sobotę, 19 sierpnia rozpocznie się jeden z najbardziej wymagających biegów ultra w Polsce. O godzinie 4:00 z Doliny Chochołowskiej wystartuje 350 zawodników, którzy rywalizować będą o tytuł Mistrza Polski w kategorii ultra.
Trasa biegu, podobnie jak w latach poprzednich prowadzić będzie przez najpiękniejsze zakątki naszych Tatr. Po starcie z Siwej Polany w Dolinie Chochołowskiej zawodnicy ścigać się będą przez Grzesia, Wołowiec, Starorobociański Wierch na Halę Ornak, i dalej przez Czerwone Wierchy na Kasprowy Wierch i Halę Gąsienicową. Następnie przez przełęcz Krzyżne przebiegną do Doliny Pięciu Stawów, w dół do Roztoki, i przez Rówień Waksmundzką oraz Nosalową Przełęcz powrócą do Kuźnic. Finałowy odcinek to krótki zbieg na stadion COS przy rondzie Jana Pawła II w Zakopanem. Dokładny przebieg trasy oraz jej profil dostępny jest na traseo.pl.
Dystans Flexistav Bieg Granią Tatr wynosi 71 km, suma przewyższenia to 5000 m. Limit czasowy na pokonanie całej trasy w tegorocznej edycji został wydłużony do 17 h 30 min.
Bieg rozpocznie się o godz 4:00 nad ranem. Organizatorzy przewidują, ze czas najlepszego zawodnika wyniesie około 9 godzin. O 21.30 nastąpi oficjalne zakończenie zawodów oraz wręczenie nagród na terenie Stadionu COS Zakopane.
Flexistav Bieg Granią Tatr po raz pierwszy wszedł także do cyklu Skyrunner Poland w kategorii ultra i będzie pierwszymi Mistrzostwami Polski na tym dystansie. Aby wystartować w III edycji zawodów należało zebrać 5 punktów kwalifikacyjnych w maksimum trzech różnych biegach w latach 2014-2016 oraz mieć też trochę szczęścia w losowaniu – na 350 miejsc startowych zgłosiło się ponad 650 chętnych.
Rywalizacja w tegorocznych zawodach zapowiada się wyjątkowo ciekawie. W czołówce kobiet na starcie zobaczymy m.in. Magdę Kozielską, czwartą zawodniczkę Pucharu Świata Skyrunning w verticalu, Annę Arseniuk, zwyciężczynię Biegu Rzeźnika Ultra czy Justynę Frączek, wieloletnią zawodniczkę rajdów przygodowych. Natomiast wśród mężczyzn swój start potwierdzili zwycięzcy dwóch pierwszych edycji: Przemek Sobczyk i Bartek Gorczyca, a także Piotr Biernawski, Robert Faron, Miłosz Szcześniewski, Marcin Rzeszótko czy Paweł Dybek. Nie zabraknie również reprezentantów z innych krajów. Pełne listy startowe dostępne są pod linkiem.
Zawody wspierają Flexistav i Eutelsat, sponsorami technicznymi zostały marka Buff i Dynafit, a partnerami są COS Zakopane, Sportique, Piekarnia Cukiernia Gałuszka i Nikwax.
Więcej informacje na www.graniatatr.pl
Michał Gurgul
źródło: graniatatr.pl