Już po raz 63. wystartuje Ekstremalny Rajd na Orientację HARPAGAN. Tym razem uczestnicy z całego kraju zjadą się w dniach 14-16 kwietnia 2023 roku do Kwidzyna. Wracamy w te rejony po 5 latach – spodziewajcie się pięknych bezdroży i dzikich lasów!
***
Rajd HARPAGAN jest największą imprezą na orientację w Polsce z ponad 30-letnią tradycją. Organizatorzy przewidują udział ponad 1200 osób na dziesięciu trasach rajdowych, które poprowadzone będą głównie w lasach Nadleśnictwa Kwidzyn oraz Gminy Kwidzyn, gdzie uczestnicy będą mogli podziwiać piękne tereny, z dala od miejskiego zgiełku. Do wyboru wszyscy uczestnicy mają trasy piesze (100km – limit czasu 24h, 50km – limit czasu 12h w dzień lub 14h w nocy, 25km – limit czasu 8h w dzień lub 9h w nocy, 10km HARPUŚ – limit czasu 5h), rowerowe (200km – limit czasu 14h, 100km – limit czasu 10h, 50km – limit czasu 6h, 20km – limit czasu 4h) oraz mieszaną pieszo-rowerową (150km – limit czasu 19h). Zadaniem startujących jest pokonanie danej trasy, przy pomocy mapy i kompasu odnajdując po drodze zaznaczone na mapie punkty kontrolne. Na najdłuższych dystansach uczestnicy, którzy pokonają całą trasę w limicie czasu, otrzymują Certyfikat i zaszczytny tytuł „Harpagana”.
Tyle wiemy o sobie, na ile nas sprawdzono
To motto, które przyświeca każdej edycji HARPAGANA, łączącego w jednym miejscu i czasie uczestników wypraw pieszych oraz rowerowych. HARPAGAN nie jest imprezą wyłącznie wytrzymałościową przebiegającą po trasie wyznaczonej tasiemkami, tu drogę pomiędzy poszczególnymi punktami kontrolnymi każdy ustala sobie sam. Biegnie ona pięknymi, dzikimi zakątkami, z dala od ruchliwych szos czy zatłoczonych miast. Trasa najkrótsza jest prawie zawsze najtrudniejsza. Zadaniem uczestnika jest odnaleźć w regulaminowym czasie punkty kontrolne zlokalizowane w terenie na których znajduje się obsługa rajdu. Z trasy można zejść praktycznie w dowolnym momencie i miejscu oddając kartę startową innemu uczestnikowi, który dostarczy ją do bazy. Jest to jednak równoznaczne z wycofaniem się z Rajdu. Jak zatem widać uczestnictwo w HARPAGANIE nie oznacza konieczności przebycia całej trasy.
Najważniejsza jest jednak chęć pokonania własnych słabości i sprawdzenie granicy swojej wytrzymałości. Na HARPAGANIE nie ma przegranych. Liczy się satysfakcja z pokonanego odcinka i zapał do poprawienia swojego wyniku w kolejnej edycji. Zwycięzcami imprezy są wszyscy, którzy odważyli się wystartować i nie jest istotne jaki dystans pokonali.
Organizatorzy przygotowali pakiety dla każdego uczestnika z numerem startowym, informatorem i innymi gadżetami. W terenie na części punktów kontrolnych będą czuwać wolontariusze, a ratownicy medyczni wspomogą w przypadku ewentualnych kontuzji. Skorzystać można z terenowych punktów odżywczych, gdzie każdy ogrzeje się przy ognisku i uzupełni cenne kalorie. Po przybyciu na metę każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal i dyplom, wydawany będzie również pyszny posiłek, który pomoże przetrwać do zakończenia Rajdu, podczas którego wręczone zostaną medale, statuetki i dyplomy oraz rozlosowane atrakcyjne nagrody.
Pomorski Klub Orientacji HARPAGAN zaprasza wszystkich chętnych do udziału w tej niezwykłej imprezie. Można zgłaszać się poprzez formularz na stronie Rajdu www.harpagan.pl/rajd oraz ostatecznie w bazie rajdowej. Na powyższej stronie www można znaleźć także wiele informacji pomocnych w przygotowaniu się do udziału w tej wyprawie w nieznane. Serdecznie zapraszamy.
Informacja prasowa
***