Bezpieczna i przyjazna dziecku placówka przedszkolna jest marzeniem każdego rodzica. Jeszcze w pierwszej dekadzie XXI wieku trudno było znaleźć alternatywę dla tradycyjnego modelu edukacji, jednak od kilku lat obserwujemy gwałtowny wzrost ilości nowopowstających placówek, które czerpią swoją misję z idei leśnych przedszkoli, pedagogiki montessori, porozumienia bez przemocy, czy praktyki przedszkoli i szkół waldorfskich. Inicjatorkami ich powstania są najczęściej kobiety – doświadczone matki, wykształcone pedagożki, pasjonatki edukacji. Wydaje się, że przyszłość polskiej edukacji należy właśnie do nich – odważnych, myślących perspektywicznie i czerpiących z wyników najnowszych badań naukowych, choć mocno w swych pomysłach zakorzenionych w tradycji.
***
Jedna z takich placówek powstała w 2017 roku w Żorach. Pod nazwą Przedszkole Blisko Dziecka i Natury kryje się wizja i misja tego miejsca. W piątym roku działalności, od września 2021 roku, do Przedszkola uczęszczać będzie setka dzieci, podczas gdy w pierwszym roku przedszkolaków było zaledwie kilkunastu. Można zobaczyć w tym wielki komercyjny sukces, ale dostrzec warto przede wszystkim ogromną, niezaspokojoną potrzebę małych ludzi i ich kochających rodziców, którzy chcą rozpoczynać swoją edukacyjną przygodę w przyjaznym otoczeniu.
Jak narodził się pomysł na utworzenie takiego właśnie miejsca wspomina jego pomysłodawczyni i założycielka, Aleksandra Wiechuła:
Pomysł na utworzenie przedszkola dojrzewał we mnie przez wiele lat. Pracując w kilku tradycyjnych placówkach zaczęłam szukać alternatywnych metod współpracy z dziećmi, rodzicami, a także współpracownikami. Był to czas intensywnych poszukiwań, pracy z literaturą, licznych wyjazdów i szkoleń, a także inspirujących kontaktów z ludźmi. Przyglądałam się potrzebom dzieci, a ich trudne zachowania postrzegałam przez pryzmat niewypowiedzianych i niezaspokojonych potrzeb. Jednocześnie natura zawsze była mi bardzo bliska i dostrzegłam, że przebywanie w naturze działa kojąco również na maluchy, zaspokaja naturalną potrzebę ruchu, doświadczania, eksperymentowania, odkrywania i uczenia się.
Miejsce dla przedszkola nie zostało wybrane przypadkowo – w bezpośrednim sąsiedztwie lasu oraz śródleśnych stawów i łąk. W pierwszym okresie organizowane były spacery leśne dla rodzin nie tylko przedszkolaków, ale i osób z zewnątrz, aby wzmacniać w społeczności Żor więź ludzi z sobą i z przyrodą. Zgodnie z tą wizją – bliskości i przyrody, zostało również zaaranżowane wnętrze przedszkola, w którym dominują naturalne materiały, stonowane barwy i wysokiej jakości zabawki, książki i pomoce edukacyjne.
Pani Aleksandra przekonuje:
Do takiego świata zaprosiłam grono współpracowników – rozwijamy się, wspieramy, pomagamy sobie, dbamy o relacje, doceniamy. Jesteśmy razem dla naszych dzieciaków, tworzymy to miejsce dla nich.
Co jeszcze wyróżnia Przedszkole Blisko Dziecka i Natury? Codzienny pobyt dzieci w terenie, niezależnie od pogody i pory roku, czas zabaw swobodnych na świeżym powietrzu oraz niezwykłe zajęcia dodatkowe z wyjątkowymi i nieprzypadkowymi ludźmi, którzy towarzyszą dzieciom od początku istnienia przedszkola.
Czy w takim razie Przedszkole Blisko Dziecka i Natury jest idealne dla każdego dziecka? Z pewnością nie. Jak zapewniają pracownicy Przedszkola, aby maluch czuł się w nim komfortowo, cała rodzina powinna podzielać wspólny system wartości i potrzebę budowania relacji. Nie jest to też z pewnością miejsce dla czyściochów, których przeraża widok ubłoconych butów lub brudnego ubrania. W tym Przedszkolu kalosze i ciuchy “na zmianę” są podstawą wyposażenia.
Helena Suchodolska