Sezon wiosenno-letni wystartował na dobre, a wraz z nim wzrosła liczba turystów na szlakach w górach. Wśród fanów górskich wojaży nie brakuje zwolenników nieco dłuższych i trudniejszych wyjść, często oznaczających trekking, będąc zdanym jedynie na siebie i swój własny sprzęt. Kluczowy staje się wówczas taki dobór plecaka, aby możliwie najwięcej zmieścić w nim przy ograniczonej pojemności. Jak zatem dobrze dopasować plecak w zależności od określonych potrzeb?
Poniżej wskazówki opracowane przez markę Rocklanda – producenta plecaków i sprzętu turystycznego.
- Wypełnij swój plecak bagażem. Najlepiej lekkie przedmioty, takie jak np. śpiwór, umiejscowić niżej, a te cięższe w górnej części. Ściśnij pasy kompresyjne dla stabilizacji ładunku.
- Załóż plecak na siebie i dopasuj pas biodrowy.
- Podnieś nogę, aż udo znajdzie się pod kątem 90 stopni w stosunku do ciała. Dolna krawędź pasa biodrowego powinna znajdować się na wysokości górnej części uda.
- Upewnij się, że szelki stabilizujące pasy naramienne są luźne. Lekko napnij regulację.
- Kąt pomiędzy szelkami stabilizacyjnymi a pasami naramiennymi powinien być w zakresie 10 do 45 stopni. Jeżeli kąt ten jest mniejszy niż 10 stopni, przenieś taśmy stabilizujące na wyższą klamrę. Jeżeli kąt jest większy niż 45 stopni, przenieść do dolnej klamry.
- Rozłożenie wagi plecaka na ramiona i biodra należy zmieniać podczas wycieczki. Poluzuj pasy dla wygody w płaskim, łatwiejszym terenie. Poluzowane paski zagwarantują lepsze czucie równowagi i kontroli. Jeśli ramiona się zmęczą, poluzuj ramiączka – ciężar wtedy przeniesie się na biodra. Działając w drugą stronę, można ciężar przenieść z bioder na barki. Musimy poluzować pas biodrowy i ściągnąć pasy naramienne. Idealnie, jeśli waga plecaka spoczywa bardziej na biodrach niż na barkach.
W swoich plecakach Rockland stosuje następujące systemy ułatwiające dopasowanie i zapewniające wygodę noszenia:
H2 system
Przesuwny panel tylny, który jest regulowany w celu dopasowania różnej wielkości ciała. Pręty aluminiowe zaprojektowane zostały zgodnie z ergonomią – tak, aby idealnie dopasować się do budowy ciała. Powyższa konstrukcja rozkłada obciążenie i zapewnia stabilność i lekkość noszenia plecaka.
W1 Economy system
System wentylacji oparty jest na panelu złożonym z wyprofilowanej siatki 3D. Poszczególne strefy oddychalności są obramowane stelażem aluminium 6061. System jest regulowany przez pasek kompresji znajdujący się w połowie panelu tylnego.
X-1 system
Stelaż składa się z dwóch stalowych prętów, połączonych na środku specjalnym, elastycznym elementem. Dzięki takiej konstrukcji stelaż zapewnia bardzo dobre dopasowane do ruchów ciała.
Co konkretnie Rockland proponuje na sezon wiosna – lato 2016?
Plume – znana wcześniej pod nazwą Teton – to flagowa kolekcja plecaków marki Rockland, często spotykana wśród turystów na polskich szlakach. W polskich sklepach outdoorowych dostępna jest w opcjach 25, 35, 40 i 60 litrów. Pojemność oraz różnice w budowie wyraźnie wskazują na uniwersalne zastosowanie kolekcji. Sprawdzi się ona zarówno podczas krótkich, rodzinnych spacerów na łonie natury, jak i podczas trudniejszych, wymagających doświadczenia trekkingów.
Cechą wspólną dla wszystkich modeli jest ich lekkość oraz przyjazna budowie ciała konstrukcja, kompatybilna z systemem HYDRO®. Dzięki zastosowaniu lekkiego nylonu z powłoką PU (poliuretan), wnętrze plecaka chronione jest przed deszczem. Funkcjonalność gwarantuje zastosowanie licznych kieszeni, pasów i szelek. Wszystkie modele posiadają system wentylacji pleców, który zapobiega ich intensywnemu poceniu się, co jest niezwykle istotne zwłaszcza latem. Co istotne, zachowując maksymalną pakowność, plecaki z kolekcji Plume nie dokładają użytkownikowi zbędnych kilogramów do dźwigania i nie ograniczają jego ruchów podczas przemieszczania się w warunkach nierównego terenu.
Dostępność plecaków z kolekcji Plume możesz sprawdzić na stronie outdoorowej porównywarki cen, dostępnej pod adresem http://www.ceneria.pl.
Informacja prasowa