Rosjanin, służył w szeregach Centralnego Klubu Armii Kazachstanu, gdzie ukończył służbę po 18 latach w stopniu porucznika, to jedna z największych gwiazd światowego himalaizmu, jeśli nie największa. 21 razy dokonał wejścia na ośmiotysięczniki, w tym jako pierwszy zimą na Makalu czy Gaszebrum II. W tym również wytyczył nowe drogi na ośmiotysięcznikach, dokonując wejścia w stylu alpejskim. Pomimo tego, że w dzieciństwie miał astmę. Zdobywca Korony Himalajów – 14 ośmiotysięczników bez użycia tlenu. Ale też wybitna osobowość, społecznik i trener.
Lista osiągnięć Denisa Urubko obejmuje także m.in. wejścia na wszystkie pięć 7-tysięczników byłego Związku Radzieckiego, uzyskując tytuł „Śnieżnej Pantery”. Dokonał tego w 1999 roku w zaledwie 42 dni (do dziś niepobity rekord). Samą Koronę Himalajów zdobył w rekordowym czasie 9 lat.
Sportowy dorobek Denisa Urubko tworzą także imprezy biegowe. W grudniu 1999 roku uzyskał rekordowy czas w prestiżowych dorocznych zawodach na górze Amangielda (4000m n.p.m.), a 14 września 2006 roku ustanowił rekord w biegu na najwyższy szczyt Europy – Elbrus. Odcinek od Azau (2400m n.p.m.) do zachodniego szczytu góry (5642m n.p.m.) pokonał w czasie 3:55:58, poruszając cały świat alpinistyczny. Dopiero po 4 latach 22-letni Polak Andrzej Bargiel pobiegł tu szybciej.
Polskich wątków w życiorysie Denisa Urubko nie brakuje. W maju 2001 roku przerwał atak na szczyt góry Lhotse (8100m n.p.m.) i sprowadził do obozu osłabioną znaną polską alpinistkę Annę Czerwińską i jej pomocnika, dowodząc swojej klasy. Po dniu odpoczynku wszedł na szczyt. Podobnie postąpił w lutym 2003 roku, sprowadzając z K2 (z wysokości 7750m n.p.m) swojego partnera Marcina Kaczkana. Zdrowie, ale i życie Denisowi Urubko zawdzięcza co najmniej 5 innych alpinistów.
Prywatnie społecznik, wzięty dziennikarz i pisarz – trenował młodych alpinistów w Ałmaty, Kazachstan, zasiadał w zarządach kilku organizacji i był jurorem konkursów alpinistycznych, publikuje w rosyjskiej i światowej prasie, wydał 12 książek,, zrobił 3 krótkie filmy o alpinizmie.
Denis Urubko to fenomen w świecie alpinizmu i gór. Mistrz sportu. Niedościgniony wzór, człowiek twardy jak skała, a przy tym wykazujący się empatią. Czujemy się zaszczyceni, że będziemy mogli gościć go w Krynicy – mówi Zygmunt Berdychowski, pomysłodawca PZU Festiwalu Biegowego, biegacz i himalaista. Zaprasza na spotkanie z rosyjską legendą.
Z Denisem Urubko będzie można się spotkać w piątek 5 września o godz. 20:00 w Pijalni Głównej. Wstęp bezpłatny!
PZU Festiwal Biegowy:
PZU Festiwal Biegowy jest jedynym tak wszechstronnym i różnorodnym wydarzeniem biegowym w Polsce. W ciągu trzech dni sportowych zmagań zawodnicy mają do wyboru kilkanaście biegów o łącznej długości ponad 250 km – od mini maratonu dla dzieci, Biegu Kobiet na 600m i Biegu na 1 km, poprzez Życiową Dziesiątkę i Koral Maraton, aż do Biegu 7 Dolin czyli ultramaratonu na 100 km, wiodącego szlakami Beskidu Sadeckiego. Biegacze rywalizują w Beskidzie Sądeckim na ponad 20 dystansach. Pula nagród w 2014 roku wynosi 450 000 złotych, w tym samochód osobowy Ford Ka.
W premierowej edycji Festiwalu w 2010 roku w Krynicy-Zdrój pobiegło niespełna 1000 biegaczy. Rok później było ich już blisko 3000, a po kolejnych 12 miesiącach już 4500. W ubiegłym roku do miasta Nikifora przyjechało blisko 6000 osób z całego kraju w tym gwiazdy – Justyna Kowalczyk, Joanna Jabłczyńska, Edyta Herbuś, Dawid Woliński, Rafał Wilk. Tak szybkiego rozwoju nie notuje żadna inna impreza biegowa w Polsce! Dynamika zapisów wskazuje, że tegoroczna impreza po raz kolejny pobije rekord frekwencji.
PZU Festiwal Biegowy odbędzie się w dniach 5-7 września 2014 r. W programie imprezy zaszło sporo zmian. Dodatkowe emocje i wspomnienia zapewnią nowe konkurencje Festiwalu – Półmaraton, Bieg na 15 km, Bieg Nocny na 5 km, Bieg Górski na Jaworzynę oraz Minimaraton. Poszerzony został też harmonogram cyklu Iron Run – biegowej etapówce, wyłaniającej najbardziej wszechstronnego biegacza w naszym kraju.
Wśród nowości festiwalowego Forum Sport, Zdrowie, Pieniądze znajdą się też warsztaty dla początkujących i zaawansowanych biegaczy. Podczas Festiwali będzie można też wykonać badanie wydolności organizmu i dowiedzieć się jak trenować, by osiągać satysfakcjonujące wyniki w bieganiu. Wiele uwagi poświęcone zostanie osobom cierpiącym na cukrzycę czy wracającym do zdrowia po zawale.
Wśród kulturalnych atrakcji imprezy będą m.in. koncerty grup Brathanki i Lachersi.
Z największym zainteresowaniem biegaczy spotyka się ponownie Życiowa Dziesiątka z Krynicy-Zdrój do Muszyny, w której chce pobiec ponad 2700 zawodników. Ponad 1200 osób z całego kraju i zagranicy zapisało się do 100-kilometrowego Biegu 7 Dolin, rozgrywanego w randze I Mistrzostwa Polski w Ultramaratonskim Biegu Górskim. Kolejne 850 osób zapisało się do towarzyszących B7D ultramaratonu 66 km i biegu górskiego na 36 km. Wysoką popularnością cieszą się nieustannie biegi krótkie czy biegi dzieci.
Szczegółowy program Festiwalu Biegowego w 2014 r. dostępny jest w portalu biegowym www.FestiwalBiegowy.pl w sekcji FESTIWAL BIEGOWY. Zapisu do imprezy można dokonać na zaś w sekcji REJESTRACJA. Na stronie także informacje o możliwościach noclegu w Krynicy-Zdrój, w tym lista polecanych przez organizatora.
Forum Sport, Zdrowie, Pieniądze:
Forum Sport, Zdrowie, Pieniądze towarzyszy sportowym zmaganiom podczas PZU Festiwalu Biegowego. Ma formę otwartych paneli dyskusyjnych dotyczących biegania. Gośćmi Forum są biegające osobistości polskiego sportu, lekarze medycyny sportowej, biegający dziennikarze, ekonomiści, politycy czy artyści. W minionych latach byli nimi m.in. Irena Szewińska, Paco Borao, Gen. Roman Polko, prof. Grzegorz W. Kołodko, Prof. Dariusz Dudek, Jerzy Skarżyński, Małgorzata Sobańska, Grzegorz Sudoł, Michał Bartoszak, Wojciech Staszewski, Siergiej Bogomołow, i wielu innych.
Wszystkie spotkania odbywają się w Domu Forum i są całkowicie bezpłatne! Szczegółową listę prelegentów oraz program godzinowy Forum można znaleźć w portalu biegowym www.Festiwalbiegow.pl w zakładce PZU FESTIWAL BIEGOWY >> FORUM SPORT, ZDROWIE, PIENIĄDZE.
Informacja prasowa