Podczas gdy trwa upalny środek sezonu letniego, pełny outdoorowych wyzwań i wyjazdów, branża outdoorowa już szykuje się na kolejną wiosnę i lato. Trwa więc festiwal przyszłorocznych propozycji, które w połowie lipca były prezentowane na targach OutDoor nad Jeziorem Bodeńskim. Co więc czeka miłośników outdooru w przyszłym sezonie? Prezentujemy wybrane nowości w odzieży i obuwiu marek: Salewa, Fjällräven, Marmot, Zamberlan, Jack Wolfskin, Mammut oraz Arc’teryx.
Innowacja
Jak długo istnieje rynek outdoorowy, tak długo jesteśmy obserwatorami wyścigu szeroko rozumianej innowacyjności w outdoorowych produktach. Można założyć, że ostatecznym zwycięzcą tej rywalizacji ma być konsument owych produktów – jest tak zazwyczaj, jednak po drodze musi nastąpić jeszcze weryfikacja. I jak wiadomo, nie wszystko co miało być „przełomowe” takim było, co więcej, wiele z innowacyjnych produktów zniknęło z rynku po kolejnym sezonie. Powód jest zawsze jeden: nie sprawdziły się w akcji.
Dzisiejszy konsument tego właśnie oczekuje przede wszystkim: funkcjonalności produktu. W pojęciu tym mieście się wiele, nierzadko też funkcjonalność jest relatywna do zaawansowania w outdoorowym świecie danego konsumenta. Dopiero na kolejnych miejscach znajdują się takie kwestie jak wygląd i przede wszystkim cena, która ma być adekwatna do jakości produktu. Chyba, że chcemy zapłacić za prestiż marki.
Przed nami kolejny sezonowy zalew nowościami produktowymi, jak zatem nie dać się zwariować? Przyda się odrobina sceptycyzmu, zdrowego rozsądku, ale jednocześnie nie pozwólmy na stłumienie naszej ciekawości. Ta podróż może być naprawdę interesująca.
Salewa w romansie z Michelin
Przegląd rozpoczynamy od nowego mariażu – Salewa połączyła swoje siły z francuskim ekspertem w zakresie przyczepności – firmą Michelin. Rezultat? But Lite Train. Podeszwa Michelin na bazie gumy Outdoor Compound została zainspirowana oponami stosowanymi w rowerach górskich, co przekłada się na jej agresywny profil, mający zapewnić doskonałe tarcie oraz przyczepność. Nie jest to bez znaczenia zważywszy na przeznaczenie modelu Lite Train – buty te mają służyć do intensywnych treningów w górskim, a więc i zmiennym terenie: od skał, przez śliskie korzenie, po lód i śnieg.
Poza nową podeszwą w Lite Train znajdziemy sprawdzone już systemy wsparcia stopy i stabilizacji kroku. Mamy tu więc konstrukcję podeszwy zewnętrznej i środkowej Motion Guidance, jak i system SALEWA 3F, który tym razem został przesunięty do przodu i połączony ze strefą sznurowania. Męski model buta (1/2 pary) waży około 245 g, damski 185 g. Salewa zadbała także o to, by Lite Train się podobał – panowie znajdą go w trzech wariantach kolorystycznych, zaś panie w dwóch.
Fjällräven stawia na eko
Przyszłe lato, to dla szwedzkiej marki kontynuacja rozwoju eko-produktów. Tym razem Fjällräven prezentuje wiatro- i wodoodporną kurtkę przeznaczoną do trekkingu – Abisko Eco Shell Jacket. Kurtka została wykonana z lekkiego i elastycznego, 2,5-warstwowego materiału Eco-Shell, którego istotnym składnikiem są włókna częściowo pozyskane z recyklingu.
Abisko Eco Shell Jacket posiada dwie kieszenie po bokach oraz jedną na wysokości klatki piersiowej. Kieszenie stanowią również dodatkową wentylację. Model ma dwukierunkowy zamek błyskawiczny oraz regulację na rzepy w mankietach. Kurtka dostępna będzie w wersji damskiej oraz męskiej.
Marmot z nową wersją NanoPro
W przyszłym sezonie dobrze znana marka Marmot niezmiennie będzie wspierała miłośników outdooru w walce z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Pomoże w tym kurtka Red Star Jacket w wersji męskiej i Starfire Jacket w wersji damskiej.
Modele te zostały wyposażone w trójwarstwowy laminat NanoPro, który jest nowością marki. Przypomnijmy iż NanoPro został wprowadzony w kolekcji Marmota zaledwie w ubiegłym roku, występując wówczas w wersji 2.5-warstwowej lub jako powłoka aplikowana na tkaninach o różnej gramaturze i konstrukcji. Teraz mamy do czynienia z rozwojem tej technologii. W trójwarstwowej wersji laminatu użytkownicy będą mogli się cieszyć oddychalnością materiału na poziomie od 15.000 do 18.000 g/24h, zaś wodoszczelnością na poziomie 20.000.
Kurtki mają dwie zewnętrzne kieszenie zapinane na wodoszczelne zamki oraz jedną wewnętrzną, regulowany kaptur, w rękawach zastosowano krój Angel Wing-Movement. Pod ramionami znajdziemy dodatkową wentylacje zasuwaną na zamki.
Zamberlan z modelem TrailBreak GTX® RR
Marka Zamberlan postanowiła rozwinąć swoją kolekcję o but TrailBreak, który ma być przeznaczony dla poszukiwaczy maksymalnych osiągów na szlakach o różnym poziomie trudności. Marka wyposażyła swojego nowego „zawodnika” w podeszwę Vibram® Speed Hiking Lite, która zapewnia doskonałą przyczepność nawet na mokrym szlaku. Ponad to but posiada laminat GORE-TEX® Extended Comfort, który zadba o odpowiedni komfort stóp w zmiennych warunkach.
Zewnętrzna cholewka wykonana jest z siateczki z mikrofibry oraz elastycznych wstawek – takie rozwiązanie zapewnia odpowiednią wytrzymałość, oddychalność oraz niską wagą – w męskich rozmiarze 42 waga połowy pary to 390 g. Dla bezpieczeństwa przednia oraz tylna cześć buta dodatkowo zabezpieczona jest gumowym otokiem.
Jack Wolfskin każdego dnia
Latem 2016 roku firma Jack Wolfskin uzupełni segment „Everyday Outdoor” o kolejne produkty, których główną cechą ma być właśnie funkcjonalność.
W spodniach zastosowano materiał Function 65, tkaninę mieszaną z poliestru i bawełny, w połączeniu z elastanem. Dzięki temu są one jeszcze bardziej elastyczne i zapewniają większą swobodę ruchów – tkanina mieszana sprawia jednak, że wciąż są wytrzymałe, wiatroodporne i oddychające. W kolekcji na lato 2016 materiał Function 65 będzie stosowany także w kurtkach.
Nowością w kolekcji jest męska Stanley Parka, która stanowi połączenie dwóch materiałów. Główny materiał to Function 65 Evo, składający się w 65 proc. z poliestru i 35 proc. z bawełny organicznej, dzięki czemu mamy z jednej strony wiatroodporność, z drugiej ochronę przed wodą. Na ramionach i łokciach zastosowano natomiast materiał Function 65 Nature Canvas, który ma lekko „drapaną” stronę wierzchnią, co wpływa na jego wytrzymałość. W modelu tym mamy także regulowaną szerokość bioder, kurtka wyposażona jest w boczną kieszeń na piersi, cztery kieszenie na biodrach oraz kieszeń wewnętrzną. Dodatkowy element stanowi odpinany kaptur.
Kolejnym ważnym punktem w kolekcji Jack Wolfskin na lato 2016 są spodnie Liberty Pants dla mężczyzn i kobiet.
Zastosowano w nich materiał Function 65 zawierający 3 proc. elastanu, dzięki czemu są rozciągliwe i nie ograniczają ruchu. Spodnie wyposażone są łącznie w cztery kieszenie: dwie z tyłu oraz dwie z przodu. W wersji męskiej pojawia się dodatkowo delikatna i praktyczna kieszeń na nogawce, zamykana na zamek błyskawiczny. Spodnie męskie dostępne są w dwóch kolorach, kobiety mogą wybierać spośród trzech wariantów kolorystycznych.
Mammut w biegu
Szwajcarska marka Mammut nieustannie udoskonala swoją kolekcję dla fanów biegania poza szlakiem. Kolejny sezon będzie kontynuacją tego procesu. Na główny plan wybijają się tu buty dla górskich ultramaratończyków – MTR 201-II Max Low. Model ten ma ambicje łączyć w sobie cechy, które z jednej strony zwiększą skuteczność biegacza, z drugiej – chronią jego stopy przed długotrwałym wysiłkiem na trasie o zróżnicowanej nawierzchni.
Mamy tu więc wiele systemów chroniących stopę i staw skokowy oraz absorbujących różne siły na nie działające, jak również te poprawiające trzymanie stopy w bucie. Podeszwa to Gripex ™ Sonar, której konstrukcja bieżnika była inspirowana koncentrycznym wzorem tworzonym przez fale sonaru, co ma zapewnić jej stabilne działanie we wszystkich kierunkach.
MTR 201-II Max Low występują w wersji damskiej i męskiej. W pierwszej połowa pary waży 250 g (dla rozmiaru 5.5), w drugiej – 315 g (dla rozmiaru 8.5).
Marka Mammut postanowiła wyposażyć biegaczy od stóp do głów w produkty MTR 201 – w przyszłorocznej kolekcji znajdują się także biegowe koszulki (MTR 201 Pro T-Shirt, szorty (MTR 201 Tech Shorts Men), a dla kobiet – MTR 141 Skort.
MTR 141 Skort przeznaczona jest dla tych biegaczek, które wahają się czy na trening założyć szorty (z ang. short) czy spódniczkę (z ang. skirt) – z połączenia cech obu mamy Skort (short plus skirt). MTR 141 Skort ma zapewnić komfort ruchu, swobodną cyrkulację powietrza między materiałem a skórą, materiał ma także właściwości szybkoschnące.
Dla wygody mamy tu także zasuwane na zamek kieszonki na drobiazgi, zaś dla bezpieczeństwa odblaskowe logo.
Arc’teryx Atom SL Hoody – jeszcze lżejsza kurtka na każdą okazję
Marka Arc’teryx również postawiła w nowej kolekcji na funkcjonalność, czy też jeszcze jej zwiększenie w sprawdzonych już produktach. Wcieleniem tego ma być nowa, super lekka kurtka Atom SL Hoody, która łączy w sobie niską wagą, doskonałą pakowność, będąc jednocześnie warstwą termiczną na warunki letnie. Nowy damska wersja modelu Atom waży zaledwie 250 g, wypełniona jest ociepliną Coreloft (40g/m2), po bokach ma elastyczne panele, zewnętrzny materiał jest wiatroszczelny i wodoodporny.
Kurtka ma spełniać wymagania z tych „zawsze ze mną”, towarzysząc użytkownikom podczas wszystkich letnich outdoorowych aktywności, od wspinaczki po kemping za miastem, nie zaszkodzi jej zabrać również na spacer po mieście. Zawsze zmieści się nawet do najmniejszego plecaka czy torby.
Arc’teryx wprowadził do swojej kolekcji także nowe trekkingowe koszulki z wełny merino – Lana Comp. Na korpusie użytkownik może docenić naturalne właściwości wełny, która grzeje, doskonale oddycha, ma właściwości antybakteryjne i jest miła w dotyku, natomiast na ramionach zastosowano także włókna nylonowe, które wzmacniają materiał w nich newralgicznych miejscach. Krój koszulki zapewnia swobodę ruchu, jednocześnie jest dostosowany do aktywności w górach.