28 maja w Warszawie odbędzie się aukcja charytatywna, której celem jest materialne wsparcie rodziny Maćka Berbeki – wspinacza i artysty plastyka, który zginął podczas zejścia z Broad Peak. Pod młotek pójdzie 57 dzieł sztuki.
Pragniemy pomóc Rodzinie Maćka który miał niezwykły dar zjednywania ludzi do realizowania wspólnych celów. Wymiernym sposobem wsparcia młodszych synów himalaisty, uczącego się w gimnazjum Jana i studiującego Franciszka, oraz żony Ewy, jest zorganizowanie aukcji charytatywnej. – mówią organizatorzy wydarzenia. W tym celu przyjaciele i znajomi Maćka Berbeki, we współpracy z domem aukcyjnym DESA Unicum, zebrali 57 prac różnych artystów i przekazali je na aukcję, z której dochód zostanie przeznaczony na wspomniany cel.
Obiekty, które znalazły się w katalogu, pochodzą z dwóch źródeł. Jedno to gdańska Akademia Sztuk Pięknych, drugie – szkoła zakopiańska. Cena wywoławcza każdej pracy to 500 zł. Wśród prac nie zabraknie kolekcjonerskich perełek, takich jak: serigrafia Jerzego Nowosielskiego, inkografia Rafała Olbińskiego, plakaty i akwarela Waldemara Świerzego, kolaż z monetami Edwarda Dwurnika, olej Piotra Młodożeńca czy Olgi Wolniak.
Żywiołem Maćka były góry, były one także punktem odniesienia w podejmowanych działaniach, w których bardziej cenił zespołowość i sam proces dochodzenia do ostatecznego rezultatu niż końcowy efekt. Szukał z pasją niepowtarzalnych rozwiązań zarówno w górach, jak i w pracach plastycznych, podkreślając, że największą satysfakcję czerpie z niesienia pomocy innym.
5 marca 2013 roku spełnił marzenie o zimowym wejściu na Broad Peak. Zginął 6 marca nad ranem podczas drogi powrotnej ze szczytu.
Serdecznie zapraszamy do licytacji i tym samym do wsparcia Rodziny.
Aukcja odbędzie się w środę, 28 maja 2014 roku, o godzinie 19, w siedzibie domu aukcyjnego DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34–50 w Warszawie. Wszystkie licytowane prace można zobaczyć na stronie DESA.
Maciej Berbeka – artysta plastyk, himalaista, przewodnik UIAGM, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W latach 1980–1989 był nauczycielem w zakopiańskim Liceum Plastycznym im. Antoniego Kenara. Wraz z żoną Ewą Dyakowską-Berbeką, która jest artystką plastykiem, grafikiem i scenografem, współpracował z Teatrem im. Stanisława Ignacego Witkiewicza od 1985 roku, czyli od początku jego istnienia w Zakopanem.
Zimą zdobył Manaslu (1984), Cho Oyu (1985) i Broad Peak (2013). Dokonał pierwszego polskiego wejścia od strony północnej własnym wariantem na Mount Everest (1983) i wytyczył na południowej ścianie Annapurny tzw. Drogę Jana Pawła II (1981). Dwukrotnie był kierownikiem wypraw zimowych na Nanga Parbat. Jako pierwszy pokonał zimą w Karakorum granicę 8000 m wysokości (1988). Jego wędrówki wiodły graniami najwyższych gór świata, a do Korony Ziemi brakło mu jedynie Masywu Vinsona na Antarktydzie. W Tatrach czuł się jak w domu.