Niestety liczba wypadków w górach rośnie wraz z liczbą turystów, więc pomimo że w kółko, i że do znudzenia, przypominamy kilka najczęstszych błędów popełnianych przez turystów w górach.
***
1. Nie podchodź nonszalancko do planów górskich
Nieumiejętne zaplanowanie trasy, nieznajomość własnych możliwości, brak wyobrażeń co do struktury i trudności terenu górskiego, w którym przyjdzie się nam poruszać, nieznajomość prognoz pogody, a także nonszalanckie podejście do komunikowanych przez władze parków i ratowników górskich zagrożeń, są najczęstszym powodem kłopotów w górach.
A tak łatwo tego uniknąć… Przykładowo:
- komunikat turystyczny TPN,
- warunki na szlakach w Beskidach,
- prognoza pogody yr.no,
- prognoza pogody Mountain-Forecast,
- aplikacja śledząca pogodę w czasie rzeczywistym – Windy,
- aplikacja śledząca burze – BlitzortungLive,
- mapa online do planowania wycieczek w górach – Mapa Turystyczna,
- mapa online i dobra aplikacja do planowania wycieczek w górach i nie tylko (również z możliwością darmowego ściągnięcia map offline) – Mapy.cz.
* W dzisiejszych czasach dużą wiarę pokładamy w nowoczesne technologie. Faktycznie, smartfon i internet dają nam olbrzymie możliwości. Czasem jednak mogą tworzyć fałszywe poczucie bezpieczeństwa – telefon może się zniszczyć, rozładować, zgubić. Może nie być zasięgu. Dlatego warto:
- zabezpieczać odpowiednio telefon i inne urządzenia elektroniczne, zabrać na wycieczkę dodatkowe baterie oraz/lub powerbank,
- zabezpieczyć plan B – musimy poradzić sobie bez technologii, czyli z mapą, kompasem (umiejętnością orientacji w terenie), nadawaniem sygnałów ratunkowych.
2. Nie używaj nieodpowiedniego sprzętu
Nie za dużo i nie za mało. Ofiarą górskich wypadków padają zarówno „minimaliści” jak i „przezorni”. Wielki plecak jest takim samym zagrożeniem jak brak kurtki przeciwdeszczowej – będzie nas spowalniał, wycieńczał, utrudniał ruch w trudnym terenie i zachowanie równowagi.
Latem w góry warto wziąć odpowiednio dobrane do warunków i temperatur ubrania:
- bielizna funkcyjna (np. merino lub szybkoschnące tkaniny techniczne),
- skarpetki zapewniające komfort cieplny i amortyzację,
- spodnie turystyczne (lekkie, szybkoschnące),
- bluza / softshell wiatroodporny,
- warstwa docieplająca (gdy zimniej / wyżej),
- buff / chusta wielofunkcyjna,
- czapka,
- rękawiczki,
- skarpetki na zmianę,
- kurtka przeciwdeszczowa.
Ponadto na jednodniową wycieczkę do plecaka pakujemy:
- mapę i wspomniane wcześniej sprzęty elektroniczne,
- czołówkę,
- suchy prowiant,
- słodycze / suszone owoce i orzechy,
- woda / napój izotoniczny,
- apteczka,
- krem z filtrem,
- chusteczki,
- przeciwdeszczowy pokrowiec na plecak.
3. Nie chodź w złych butach
To osobny grzech. Buty są najważniejszym elementem wyposażenia – to od nich w dużej mierze zależeć będzie nasza szybkość i sprawność poruszania się w terenie – szczególnie pod koniec dnia lub w sytuacji zagrożenia.
Buty muszą być sprawdzone, rozchodzone, dobrze dopasowane, bardzo wygodne i dobrze zasznurowane (na podejściach lekko / na zejściach mocno). Dobra podeszwa – bieżnik i przyczepna guma to podstawa. Przyda się też gumowy otok na czubku.
Sztywność buta to już kwestia indywidualna, podobnie jak jego wysokość – na letnie wędrówki redakcja poleca buty niskie (tzw. podejściówki) bez membrany. Latem ciężki, „pancerny” but za kostkę z „półką” pod „półautomaty” to większy grzech niż wygodne sportowe „adidasy”.
4. Nie wędruj samotnie lub zostawiaj informacje o swoich planach u bliskich
Szczególnie latem, samotne wędrowanie grzechem nie jest. Jednak warto pamiętać, że wybierając się w towarzystwie ryzyko związane z górską wyprawą znacznie spada. W obu przypadkach należy bezwzględnie pamiętać o poinformowaniu bliskich o swoich planach. W przypadku, gdyby nie było z nami kontaktu, to oni wezwą pomoc.
5. Nie schodź z wyznaczonych szlaków
Choć może wydawać się kuszące, jest zabronione i to nie bez powodu. Po pierwsze – chrońmy i szanujmy przyrodę. Po drugie – schodząc ze szlaku ryzykujemy zgubieniem się w nieznanym terenie (upadek z wysokości – w wysokich górach) i znacząco zmniejszamy swoje szanse na odnalezienie przez ratowników, jeśli dojdzie do wypadku.
6. Nie pij!
Alkoholu oczywiście. W niebezpiecznym terenie, podczas długiej wędrówki, niskich temperatur, załamania pogody już klika kropli alkoholu może sprawić, że poczujesz się lepiej. Przez chwilę… Niestety często to pierwszy krok do tragedii.
7. Szanuj otaczający cię świat
Zarówno faunę, florę, jak i innych turystów, służby górskie, obsługę schronisk. Nie śmieć, nie hałasuj, bądź uprzejmy i pomocny – traktuj świat i innych tak, jak chciałbyś by traktowali ciebie i twój dom.
Redakcja
Partnerem poradnika jest marka Fjällräven