Biwak na dziko to dla wielu jeden z najciekawszych elementów podróżowania. Taka forma noclegu w terenie daje to, czego często szukamy – swobodę, niezależność i bliski kontakt z naturą. Do tego prawie nic nie kosztuje. Nie kosztuje, jeśli zrobimy to legalnie. Oto jak legalnie nocować na dziko w krajach Europy.
***
Większość krajów nie dopuszcza rozbijania namiotów i parkowania kamperów w parkach narodowych oraz rezerwatach przyrody. Dlatego właśnie to tam przestrzeganie zasad jest szczególnie pilnowane, a kary potrafią być zaskakująco wysokie. Cena, jaką zapłacimy za nocleg w niedozwolonym miejscu znacznie różni się zależnie od państwa i dokładnej lokalizacji. Często jednak zdarza się, że mimo obowiązujących prawnych zakazów biwakowania, od turystów nie są wyciągane żadne konsekwencje. Gdzie w Europie można się bez obaw zatrzymać, a gdzie lepiej poszukać innej opcji na spędzenie nocy w czasie podróży? Odpowiadamy.
***
Albania
To przyjazny kraj dla tych, którzy decydują się na dzikie biwakowanie. Z wyjątkiem niektórych, zazwyczaj oznaczonych obszarów chronionych, można legalnie zatrzymywać się w wybranym przez siebie miejscu (w tym na plażach). W Albanii często znajdziemy również prywatne place, których właściciele oferują łazienkę lub pralkę.
Andora
Nocowanie na dziko nie jest tu legalne. W całym kraju jest wiele pól namiotowych i ponad dwadzieścia całorocznych schronisk (nawet jeśli strzeżona część zostanie zamknięta, pozostawiane są otwarte pojedyncze pomieszczenia dla wędrujących). Namiot rozbijemy w okolicy schronisk, jeżeli w tych nie będzie już wolnych miejsc.
Anglia
Przepisy w Anglii zabraniają biwakowania na dziko, jednak czasami nocleg akceptowany jest w górach, powyżej lini zabudowań. Jeżeli zdecydujemy się na rozbicie namiotu na prywatnej posesji, należy otrzymać zgodę właściciela.
Austria
Biwakowanie w Austrii jest w większości zakazane i grozi grzywną w wysokości od kilkudziecięciu złotych do nawet kilkunastu tysięcy. W niektórych regionach kraju dozwolony jest nocleg bez namiotu, który trwa maksymalnie jedną noc i spędzony jest poza terenami parków narodowych.
Belgia
Przepisy prawa belgijskiego nie pozwalają na nocleg na dziko.
Białoruś
To kraj, który zachęca do dzikich noclegów nie tylko prawem, ale również sporymi przestrzeniami. Należy pamiętać, że w sezonie, gdy ryzyko pożarów jest podwyższone, służby pilnują zakazu palenia ognia w lasach i ich pobliżu.
Bośnia i Hercegowina
Dzikie nocowanie w Bośni i Hercegowinie jest legalne. Pamiętajmy jednak o tym, że w wielu miejscach wciąż znajdują się miny lądowe. Przy wyborze miejsca, warto skorzystać z pomocy miejscowych.
Bułgaria
Tu, teoria nieco odbiega od rzeczywistości. Choć nocleg na dziko prawnie nie jest dozwolony, to w dużej mierze jest respektowany i powszechnie praktykowany.
Chorwacja
W Chorwacji nie można rozbijać namiotów w innych, niż wyznaczonych do tego miejscach. Szczególnie wysokie kary obowiązują przy wybrzeżu i za nocleg na plaży.
Cypr
Jeżeli obszar nie jest chroniony i wyraźnie oznaczony zakazem, bez problemu można rozbić namiot.
Czarnogóra
Zasady obowiązują tu podobnie, jak w Bułgarii. Choć noclegi na dziko są nielegalne, nikt nie powinien robić większych problemów. Inaczej sytuacja może wyglądać na wybrzeżu.
Czechy
Przepisy są zbliżone do przepisów austriackich. Nocowanie z namiotem jest zabronione, dopuszczalne jest spędzenie jednej nocy bez namiotu, z dala od terenów parków narodowych.
Dania
W przeciwieństwie do innych państw skandynawskich, które dają dla obywateli i turystów pełne prawo do kontaktu z naturą (legalizując noclegi na dziko), Dania zabrania tej formy biwakowania. Jeśli chcemy nocować na dziko, możemy to zrobić bez namiotu ani bez niczego, co namiot przypomina. W namiocie, można nocować na specjalnie przygotowanych obszarach, oznaczonych napisem „Frie teltningsområder”.
Estonia
Noclegi na dziko to duża część estońskiej kultury – legalne i akceptowane przez miejscowych.
Finlandia
W Finlandii warunkiem rozbicia namiotu i noclegu na dziko jest zachowanie odpowiedniej odległości od działek prywatnych i terenów zamieszkałych.
Francja
Tu, nieliczne gminy pozwalają na biwaki. W większości jednak przepisy zabraniają zarówno rozstawiania namiotów, jak i spania w aucie.
Grecja
W Grecji odradza się spania przy popularnych i turystycznych plażach. W innych miejscach, choć prawnie noclegi na dziko są zakazane, nie ma za nie większych konsekwencji. Teoretycznie jednak, kara w formie mandatu jest możliwa.
Hiszpania
Hiszpania ma dość dokładne określone zasady: nie więcej niż trzy namioty lub samochody w jednym miejscu, nie więcej niż dziesięć kamperów w jednym miejscu, pobyt nie dłuższy niż trzy dni w tym samym miejscu, przynajmniej 200 metrów od morza, kilka kilometrów od najbliższego pola namiotowego. Całkowity zakaz spania na dziko zabroniony jest w regionach: Andaluzja, Asturias, Aragon, Extramadura, Galicia, Navarra i Valencia. Specjalne pozwolenia na biwakowanie należy mieć w regionach: Cantabria, Murcia i La Roja.
Holandia
W Holandii spanie na dziko, tak samo jak spanie na prywatnych posesjach – nie jest dozwolone. Istnieje tu jednak sporo opcji kempingów i pól namiotowych, znajdujących się w różnych częściach kraju.
Irlandia
Nocleg na dziko nie jest tu legalny. Jeżeli jednak uda nam się znaleźć teren niezajęty lub uzyskać zgodę właściciela gruntu, możliwym jest robicie namiotu lub postawienie kampera – miejscowi nie powinni mieć nic przeciwko.
Islandia
Zasady na Islandii stale się zmieniają, co spowodowane jest coraz większym oblężeniem turystów. W kilku przypadkach nocowanie na dziko jest jednak dozwolone:
- z dala od dróg, na działkach prywatnych i państwowych, jeżeli nie ma wyraźnie oznakowanego zakazu
- na działkach prywatnych lub państwowych w pobliżu dróg krajowych, w miejscach niezamieszkałych
- na działkach prywatnych lub państwowych w pobliżu dróg krajowych w miejscach zamieszkałych, pod warunkiem że w pobliżu nie ma znaków zakazu, pola namiotowego ani kempingu
Nie można spędzać nocy w kamperach i autach, poza miejscami do tego wyznaczonymi.
Lichtenstein
Biwakowanie na dziko nie jest tu możliwe.
Litwa
Nie znajdziemy tu większych ograniczeń poza noclegami w parkach narodowych i rezerwatach.
Luksemburg
Brak możliwości noclegu na dziko.
Łotwa
Podobnie jak w Litwie – brak większych ograniczeń poza noclegami w parkach narodowych i rezerwatach.
Macedonia
Choć nocowanie na dziko nie jest tu dozwolone, to jest powszechnie tolerowane.
Malta
Jeśli chcemy zdecydować się na dziką formę podróży po Malcie, musimy ubiegać się o specjalne pozwolenia. Nie wydaje się to być jednak opłacalne, biorąc pod uwagę rozmiar wyspy oraz liczbę i położenie pól namiotowych.
Mołdawia
W Mołdawii zarówno nocleg w namiocie, jak i w kamperze jest dozwolony. Z pewnością docenią to rowerzyści, dla których ten kraj jest równie przyjazny.
Niemcy
Niemcy pod tym względem są dość restrykcyjne. Podobnie jak w Austrii czy Czechach, możliwym jest jeden nocleg w jednym miejscu, bez namiotu.
Norwegia
Rozbijając namiot przy terenach zabudowanych musimy zachować odległość minimum 150 metrów oraz nie możemy zostać tam dłużej niż dwie noce. Zarówno obywatele, jak i turyści, mają pełne prawo mają do nieograniczonego czasu spędzonego na dziko.
Portugalia
Tu, spanie od namiotem w dzikim miejscu jest zabronione. Zalecane są noclegi na polach namiotowych i kempingach, szczególnie przez bardzo łatwe wzniecenie pożaru (zwłaszcza w sezonie wysokich temperatur). Surowe przepisy dotyczą również plaż – niektóre z nich są monitorowane.
Rosja
W Rosji spanie na dziko jest jak najbardziej akceptowane, z wyjątkiem ziem kościelnych, prywatnych czy okolic zbiorników wodnych. Należy również pamiętać o obowiązku meldunkowym. Zalecane jest niezostawanie w jednym miejscu dłużej niż jedną noc.
Rumunia
Oficjalnie przepisy mówią, że biwakowanie w Rumunii nie jest dopuszczalne. W praktyce, przepis jest ten całkowicie martwy, a noclegi są w pełni akceptowane.
Serbia
W Serbii rozbijemy namioty pod warunkiem, że zrobimy to poza terenem parków narodowych.
Słowacja
Tu skorzystamy z możliwości noclegu na dziko, jeśli spełnimy dwa warunki: nocleg poza terem parków narodowych i rezerwatów oraz w odległości przynajmniej 50 metrów od lasu.
Słowenia
W Słowenii odradza się rozbijania namiotów na dziko. Najbardziej dotkliwe kary mogą spotkać nas w górach i w pobliżu najbardziej popularnych atrakcji turystycznych. W wielu miejscach jednak można znaleźć darmowe parkingi przystosowane do kamperów czy dobrze rozwinięte kempingi.
Szkocja
W odróżnieniu od Anglii czy Walii, Szkocja to sprzyjające miejsce dla tych, którzy zamierzają rozbić się na dziko. Zasadą jest nocleg z dala od dróg i terenów zamieszkałych. Tamtejsze prawo zakłada, że natura jest dobrem wspólnych zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających kraj. Należy jednak pamiętać o zabraniu śmieci ze sobą, niezostawianiu śladów po paleniskach oraz pobycie nie dłuższym niż 2-3 noce.
Dokładne wytyczne dotyczące kempingowania znajdziecie tu: Scottish Outdoor Access Code.
Szwajcaria
W Szwajcarii nocując na dziko narażamy się na bardzo wysokie kary pieniężne. Warto tu pytać o zgodę na nocleg na gruntach prywatnych.
Szwecja
Tu, zostaniemy w dzikim miejscu legalnie nie dłużej niż dwa dni. W Szwecji, podobnie jak w innych krajach skandynawskich, obowiązuje Allemansratten – prawo wszystkich ludzi do kontaktu z naturą.
Turcja
Noclegi w namiocie lub kamperze to popularna forma spędzania wakacji w Turcji. Wiąże się to z prawem, które na dzikie spanie pozwala. Oficjalna strona turystyki w Turcji prosi jednak o niezaśmiecanie okolicy, nieuszkadzanie drzew, niezostawanie śladów po paleniskach oraz zakopywanie kału z dala od źródeł wody.
Ukraina
Ukraina to miejsce z przyjaznymi do biwakowania na dziko terenami. Wyjątkiem są strefy przygraniczne, gdzie możemy spodziewać się kontroli.
Walia
Zasady są takie same, jak zasady obowiązujące w Anglii. Oznacza to, że obowiązuje zakaz biwakowania na dziko. Wyjątkiem mogą być miejsca powyżej linii zabudowań oraz prywatne posesje za zgodą właścicieli.
Węgry
Węgry to miejsce, które przyciąga szczególnie wybrzeżem Balatonu. Wokół niego, bardzo gęsto umiejscowione są pola namiotowe i kempingi. Znajdziemy również darmowe parkingi, niekiedy z dostępem do toalet – tam jednak lepiej nie zatrzymywać się dłużej, niż jedną noc. Nocowanie na dziko, choć nie jest mocno pilnowane, może grozić mandatem.
Włochy
Wszelkie formy biwakowania we Włoszech są zakazane. Dobrą informacją jest rozwinięta sieć kempingów i schronisk górskich, w stosunkowo niskich cenach.
Zanim zdecydujemy się na wybór kierunku, sprawdźmy jeszcze raz dokładne i oficjalne przepisy dotyczące biwakowania na dziko w danym państwie. Te, mogą zmieniać się zależnie od sezonu i innych okoliczności. Niezależnie od tego, gdzie się wybierzemy, pamiętajmy także o tych „niepisanych”, ale równie ważnych zasadach: dbajmy o środowisko, sprzątajmy, uważajmy z ogniem, nie wchodźmy w drogę zwierzętom i zwracajmy uwagę na strefy militarne.
Zuzanna Kozerska
Źródła: ParagonzPodrozy.pl, TuiTam.pl, Podroze.pl, Scottish Outdoor Access Code, Bergzeit.co.uk, Caravanya.com
***
W OM pisaliśmy również o przepisach dotyczących biwakowania na dziko w Polsce. Znajdziecie je tu:
Całą serię poradników z seri Biwak na dziko znajdziecie tu: