Koniec sezonu letniego nie oznacza, że trzeba zrezygnować z rowerowych wypraw, nawet tych kilkudniowych. Odpowiednio przygotowani wciąż będziemy czerpać satysfakcję z jazdy. Jednak, aby zapewnić sobie odpowiedni poziom komfortu, należy zadbać o dopasowaną do warunków odzież, dobre spakowanie ekwipunku i wyposażenie roweru we właściwe akcesoria.
Jesienna garderoba kolarza
Podstawową zasadą, jakiej powinniśmy się trzymać podczas jazdy po zakończonym sezonie letnim, jest stosowanie ubioru warstwowego. Jesienne poranki i wieczory są naprawdę chłodne, mogą też zdarzać się przymrozki. Natomiast w ciągu dnia słońce pozwala poczuć przyjemne ciepło, co sprawia, że dobrze jest móc dopasować odzież do zmieniających się potrzeb.
Jeżeli planujemy uzupełnienie kolarskiej garderoby, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Bez względu na to, czy szukamy spodni, czy bluzy bądź kurtki, odzież powinna być odpowiednio dopasowana nie tylko do naszej sylwetki, ale także do warunków pogodowych, w jakich zamierzamy jeździć. Producenci często wskazują sugerowany zakres temperaturowy, co znacznie ułatwia zadanie. Dobrze, aby ubrania wierzchnie były wiatroszczelne i wodoodporne. Za to elementy bazowe powinny zapewniać skuteczne odprowadzanie wilgoci. W tym przypadku sprawdzą się zarówno funkcjonalne materiały syntetyczne, jak i naturalne, np. wełna merino.
Nie można zapomnieć o akcesoriach. Jesienią na rowerze, nie tylko podczas bikepackingu, ale także krótszych wycieczek, podstawą są dobrej jakości rękawiczki, komin lub buff, a także ciepła czapka pod kask. Niektórzy rowerzyści inwestują także w ochraniacze na buty, które osłaniają przed błotem i zimnem.
Rozsądne pakowanie bagażu
Podczas wypraw rowerowych na lekko ważne jest nie tylko odpowiednie ubranie, ale także organizacja bagażu. Torby powinny zarówno pozwolić na ergonomiczne ułożenie ekwipunku, jak i skutecznie chronić go przed zabrudzeniem czy wilgocią oraz jesiennymi opadami deszczu. W tym sezonie jedne z ciekawszych propozycji dla wymagających fanów wypraw oferuje marka Apidura, dostępna na CentrumRowerowe.pl. Wśród innych producentów, mających w swojej ofercie kolekcje bikepackingowe, warto wymienić chociażby Restrap (seria Carry Everything) czy Jack Wolfskin (Morobbia).
Wybór toreb do bikepackingu jest naprawdę duży. Popularnością cieszą się pojemne torby podsiodłowe, takie jak np. Apidura Expedition Saddle Pack (więcej informacji tutaj). Pozwalają one na wygodne przewożenie odzieży na zmianę albo podręcznych przedmiotów, z których korzystamy podczas dłuższego postoju. Optymalne spakowanie bagażu ułatwiają także torby na ramę, jak Apidura Expedition Frame Pack (więcej informacji tutaj). Ich podłużny kształt i stosunkowo duża pojemność pozwalają na zabranie dużej liczby niezbędnych przedmiotów. Torby przylegające do górnej rury umożliwiają równomierne rozłożenie bagażu, co pozytywnie wpływa na wyważenie roweru.
Inne rozwiązania to modele montowane na widelcu lub sztycy. Podczas dłuższych wypraw podręczne przedmioty najlepiej trzymać w torbie na kierownicę. Wiele z nich wyposażonych jest w pasek, dzięki któremu można wygodnie przenosić cenny ekwipunek w trakcie postojów.
Niezbędne wyposażenie roweru
Obecnie większość odzieży i toreb rowerowych wyposażanych jest w elementy odblaskowe. Skutecznie odbijają one światło nadjeżdżających pojazdów, co pozwala zwiększyć widoczność rowerzysty. Nie jest to jednak wystarczające. Na bikepackingowej, jesiennej wyprawie koniecznością jest posiadanie solidnych lampek, które zapewnią bezpieczeństwo, nawet na nieoświetlonych drogach. Dobrym wyborem są modele o natężeniu światła na poziomie 200-500 lm, koniecznie z wytrzymałą baterią, gwarantującą efektywną pracę przez wiele godzin.
W sezonie letnim nie każdy rowerzysta decyduje się na montaż błotników. Jesienią są one niemal niezbędne, szczególnie na długich trasach. Skutecznie ograniczają chlapanie, co pozwala, chociaż częściowo, uchronić odzież przed pobrudzeniem.
Komputer rowerowy lub dobry uchwyt na telefon to też akcesoria niezwykle przydatne. Poza sezonem może zdarzyć się, że wyznaczona trasa będzie nieprzejezdna lub trzeba zmienić plany ze względu warunki atmosferyczne. Wówczas łatwy dostęp do urządzenia z mapą jest dużym udogodnieniem.